baalbek şehri

gölgelerin efendisi gölgelerin efendisi
kafaları karıştıran bir şehir daha. lübnan 'daki balbek şehri. 20 metreden daha büyük taşlarında kullanıldığı bu antik şehir roma imparatorluğundanda eski. hatta sümerlilerin bilgilerine göre bile burası antik bir şehirdi o zamanlar. taşların büyüklüğünü göstermek amacıyla 2 kişi yapıların arasında dikiliyor. bugün kimse burasını kimlerin yaptığını ,nasıl yaptığını ,ne amaçla ve ne zaman yaptığını bilemiyor. modern bilim ise baalbek 'i görmezlikten gelmeye devam ediyor.

baalbek, ince hesaplarla 800 ton ağırlığındaki blokları kaldıracak bilgiye ve teknolojiye sahip bilinmeyen bir kültüre ev sahipliği yaptı.bütün bu işler ilkel bir teknolojiyle yapılabilir mi?
bir çok kereler uzay gemilerinin indiği yer olarak açıklanmaya çalışılan lübnan- baalbek'teki olağanüstü taş yapılar dikkati çekmektedir. 3 blok taş o kadar büyükki ağırlığı yaklaşık 800 tondur. buranın yakınındaki bir yerde ise daha büyük taş blok dikilmiştir.bunun uzunluğu 23 metredir.alan alford'a göre bu taş bloku dikebilmek için 40.000 kişiye ihtiyaç vardır.

ne kadar inanılmaz görünsede, bazılarına göre eski uygarlıklar sadece elektriği değil, anti-yerçekimi ve levitasyon tekniklerini biliyorlardı.bu teori buradaki taş yapıları ve mısır piramitlerinin yapılışını açıklayabilir.robert charroux "100 bin yıl sonraki bilinmeyen geçmiş" adlı kitabında şöyle demektedir." başka gezegenlerden dünyamıza ziyaretçilerin geldiği, bunların yüksek bilim bilgisi , yerçekimine karşı koyma teknikleri, levitasyon ve parapsikoloji getirdikleri ve zamanla bu bilgilerin kaybolduğu veya gizli tutulduğu düşüncesi o kadar inanılmaz değil ve gelecekte bu inanılmazlığını dahada kaybedecektir."eğer mantıklı düşünürsek vede uzaylıların varlığını kabul edersek, uzaygemilerinin anti-yerçekimi (anti-gravity) ile yol aldığını söylemek zor olmaz.nasa ve diğer özel kuruluşların büyük paralar ve enerji sarfederek anti-yerçekimi konusunu araştırdıklarınıda hemen belirtelim.acaba nasa bizim bilmediğimiz bazı şeyleri mi biliyor?


///alıntıdır.

gizli ilimler kafaları karıştıran bir şehir daha. lübnan 'daki balbek şehri. 20 metreden daha büyük taşlarında kullanıldığı bu antik şehir roma imparatorluğundan... mezarliklarkenti
çalık çalık
keşfine katkıda bulunduğumuz şehir.

almanya, 1899'da abdülhamit han'a bir dilekçe verir. toprağınız olan baalbek'i eşelemek isteriz, belki bir antik kent buluruz, izniniz olursa, der. abdülhamit han kırmaz almanları, iyi hadi eşeleyin bakalım, der. çalışmalar o yıl başlar, sonra fransızlar ve lübnanlılar devam eder kazılara ve 1984'te unesco burayı dünya mirası listesine ekler.

baalbek günümüzde şehir olarak tanımlanmıyor. lübnan'ın bekaa kentinin bir ilçesi. fenikelilerin kurduğu bu antik kentin tarihteki varlığı ise mö 1100'lü yıllara kadar uzanıyor. görülmesi gereken bir yer.

baalbek'e beyrut cola otobüs terminalinden şutra aktarmalı gidebiliyorsun. yol 1.5 saat sürüyor, 5.000 ll. şutra'da indiğin yerden baalbek minibüsüne biniyorsun. yol 1 saat sürüyor, ücret 5.000 ll.dönüşte direk beyrut minibüsü, yine aynı yerden, var. ücret 5.000 ll. evet giderken kazıklanıyorsun. not: bu yolculuk turisti kasar. minibüsler eski (bazılarında koltuk yaylarının üzerindeki döşeme yıpranmış, yaylar üzerinde gidiyorsun), yollar bozuk, şoförler hızlı ve çakal, trafik istanbul'dan kötü. turist isen beyrut'tan baalbek turu satın alabilir veya taksiyle anlaşabilirsin. taksici pazarlıksız 140 usd'dan kapı açar. 50-60 dolara rahat gidiş-dönüş için taksi bulunur.bir de şu var baalbek suriye sınırındaki bekaa kentinin bir ilçesi. şaka şaka. güvenlikle ilgili bi sıkıntı yok. turistik eşya niyetine hizbullah tişörtü satıyorlar o kadar.

baalbek harabeleri şehrin hemen yanında ve minibüsler seni giriş kapısının yakınında indiriyor. harabelere giriş 15.000 ll (10 usd) bileti girişte verip, kontrolü çıkışta yapıyorlar. baalbek'de döviz bozdurman mümkün. yeme içme vs ihtiyaçlarını karşılayabileceğin orta halli bir çarşısı var.