babacığım ne zaman sokağa çıkma yasağı ilan edilir

a sami bayraklı a sami bayraklı
sabah kahvaltıda 4 yaşındaki oğlum tuğrul çağrı'nın sorduğu soru.

tam hali "babacığım her gün binlerce belki milyonlarca insan işe gitmek için evinden çıkmak zorunda kalıyor, işten ayrılsa ya da izin alsa kirasını, faturalarını ödeyemeyecekler, işe gittiklerinde ise hastalığın yayılmasına katkı sağlıyor olabilirler, evde aileleri var, yaşlı insanlar olabilir onlara bulaştırabilirler. devletimiz neden sosyal bir devlet olarak bunları ben halledeceğim herkes evinde kalsın diyemiyor, ne zaman sokağa çıkma yasağı ilan edilecek?" olan soru.

kelimeler kifayetsiz kaldı. hiçbir cevap veremedim. haklısın tuğrul çağrı. sana böyle bir dünya bıraktığım için özür dilerim oğlum.
renfri renfri
5 yaşındaki kızım sümeyye ile akşam namazından sonra hasbihal ederken şunlar döküldü ağzından.

- babacığım insanlar camiye gidemiyor, zikir yapmaya, şeyhlerinin elini öpmeye gidemiyor. yapabildiğimiz tek şey evde oturup dua etmek. günde 5 defa gerçek sevgili ile buluşmaya gidemezken ne demeye sokağa çıkıyor bu insanlar? bizim devletimiz yalnızca ulemaya mı devlet babacığım? proleterlerin omurgası üzerinde mi dönüyor bu dünya? ben bu dünyanın devri devranını, izzeti nefsini sikeyim babacığım.

çok özür dilerim kızım. keşke dışarı boşalsaydım.
6
kimse boş değil kimse boş değil
ölü sayısı tr insanına bir anlam ifade ederse sokağa çıkma yasağı ilan edilir. bir günde yüzlerce madenci öldü. madenciler için ne yaptılar? avrupa'da durum kötü diye onlar gibi olmak zorunda değiliz. bunu anladığımız zaman gelir o yasak. bence mantık "ulan orada bile kaç kişi öldü, burada da bir o kadar ölsün bakalım sonra ilan ederiz"