baby shower

1 /
balefulwhisper balefulwhisper
bebek doğmadan önce evde verilen hoş geldin sefa geldin partisi gibi bir şey. bunu yapıyorlar aga. bi de fespuk aracılığı ile milyonlarla paylaşıyorlar. efendime söyliyim 'dikkat şimşek var!' yazılı tişörtten bir örnek giymiş anne baba adayları mı istersin, kat kat pasta, çörek, börek, hediye ile anne adayını şımartan, baba adayını gazlayan moda dergisinden fırlamış hatunlar mı istersin. abartılı bir gösteriş içinde daha ortada olmayan çocuğun odasına takıp takıştırdıklarıyla poz veren aile büyükleri mi istersin. bir samimiyetsizlik ortamı gırla ki sorma gitsin. fakat muhakkak tam kadro fotoğraflar çekilip sanal aleme akılıyor bu günün sonunda. gelecek ciciş yorumlar bekleniyor öncesinde de altına nazar duası iliştirildi miydi işlem tamam. aynı aile cadılar bayramı'nda da kucaklarında maskeli bebekleri ile objektiflere poz veriyor tabi. sdlkşsalf. bir şeyleri de gösteriş yapmadan yaşayamayan bi toplumuz. hele yeni yeni adetler çoşkumuza çoşku katıyor. böyle bir albümler, bi bebek hakkında ileti raporlar sorma gitsin. sdfjdskf.
zeus zeus
amerikalarda genellikle bebeğe hediye alınsa da, bu gevur icadı işi de gelenek göreneklerimize sorunsuzca adapte etmiş olan türk halkı "zaten bebek doğunca bir daha ziyaretine gidilecek" diyerekten aslında anneye şımartmaya yönelik çalışma içine girmiş ve anneye hediye almaya başlayarak bu işi kendi çapında modifiye etmiş gibi.

ben öyle gözlemledim...
lost mermaid in the desert lost mermaid in the desert
düşünceli bir adettir. kültürümüzde, 8 sene sonrasında şöyle hatırlanmaktadır:

-senin o hiç ağzından düşürmediğin emzik var ya, daha sen ananın karnındayken ben aldım onu sana koçum.
-eksik olma dayı

-ay ördek lazımlığını da ben almıştım, sen -3 aylıkken, inşallah beğenmişsindir.
-sağol yenge. eksik olma, tepe tepe kullandım.

(bkz: daha doğmadan hediye yağmuruna tutulmak)
iao iao
giderek daha bir moda oluyor, baby shower yapmayan hamile kadın kendini eksik hissediyor artık. ki bir çıtayı yükseltme telaşı da var üzerine, öyle bir pasta iki tane de tuzluyla olmuyor o işler, renkli süslemeler, en görkemlisinden cicili bicili bişeyler, tüller, balonlar malonlar. ama altın gelip takarsan falan aşırı kıro yani. lütfen biraz modern ol alla alla.

şaka maka bildiğin rekabet işine dönüşmüş bu gözlemlediğim kadarıyla "naciyenin baby shower'ını gördün mü neler neler yapmışlar" diye başlayan fiskoslar sonucunda yepyeni fikirler, kreatif tasarımda yeni boyutlar açılıyor bu hırsla.
hunharca vuvuzela çalan insan hunharca vuvuzela çalan insan
var ya, şu olayı bebek duysa "rahime düştüğüm güne lanet olsun" der.

olayın ismi uygun değil bir kere. "perihan'ın baby shower partisi" oldu, başka?
mr and mrs brown bunu yapabilirler, evet. ama ahmet ve zeliha niye buna özenirler?
maksat ihtiyaç listesinde olanları, hediye adı altında temin etmekse; hazır olun açıklıyorum: mevlüt!
o uymadı mı? ailece ateist misiniz? fark etmez, buna da çözüm var.
zaten "bebek görme" diye bir adetimiz var bizim. bebeğe altın takılır, zıbın alınır, hastane çıkışı alınır. e bir zahmet doğuracağınız sabinin tırnak makasını, bezini de alın koyun bir kenara.

kültürler arası alışveriş, etkileşim güzeldir, kabul ediyorum. ama özenti ve taklit işin içine girince hiçbir güzel yanı kalmıyor.
az evvel facebook'ta bir arkadaşım paylaşmış "gülümser'in baby shower partisi" davetiyesini.
yapma gülümser, yapma! okut mevlüdünü, ben de gelip takayım çeyrek altınını.

tanım açık ve basit: özentilik.
ağustos çıkmazı ağustos çıkmazı
bana kalırsa saçmalığın daniskası. tamam sen gelenekleri sevmiyor olabilirsin , bunu uygulamak zorunda da değilsin ama kendine böyle iğrenç bir partiyi gelenek haline getirmek zorunda da değilsin. tamamen gıda boyalarıyla yapılan rengarenk tatsız yiyecekleri tıkın, çocuk doğduğunda da onu yedirmem bunu yedirmem annesi ol, herkesi hediye almaya mecbur et, saniye saniye fotoğraf çektir , süslen püslen ve mutlaka onu facebook, twitter gibi yerlerde paylaş. siz gösteriş için yaşıyorsunuz. tek amacınız bu bence. kısaca ofsayt bacım. net ofsayt. şu hayatta her şeyin bokunu çıkarmaya bayılan bu milletten daha fazlasını beklemeyecektim zaten. beklemeyecektim ama bu kadarına da çüşşş diyorum.
john deer berger john deer berger
yıllar yılı varlığıını sürdüren çeyrek takı merasimi yerine birden hayatımıza bıçak gibi girdi, bizim köylülerde yeni gelinin yarrağa sarıldığı gibi sarıldı dedirten olay.
l appartement l appartement
arkadaş tamam bebeği göstermek için yapılıyor da, e ortada bir bebek yok ki! diğer taraftan ya bebek doğumda falan ölürse sonuç ne olur diye sorduran aktivite.
ah maria ah maria
yok böyle görgüsüzlük, elin gavuruna yakışıyor da biz de at kelebek gibi duruyor. ya o gösterişli süslü abartılı iğrenç şeylere yazık yemin ederim. diş hediği neyinize yetmiyor kezbanlar?
sophones sophones
görgüsüzlükte tavan yaptığımız konulardan biri daha.

ne oluyor kardeşim bize? neden bozuluyoruz biz?

eskiden insanlar hediye alınca mahcup olurlardı, şimdi -hediye alın bana hediye alın bana- diye ilan ediyorlar
mansizedwrath mansizedwrath
batıdan edindiğimiz süpersonik bir kültür parçası daha. doğmamış bebeğe parti. adamların okuma alışkanlığını biraz olsa edineydik işler çok daha farklı olurdu.
badwolf badwolf
ülkemizin kezban, görgüsüz, özenti anne adaylarının bebek doğmadan yaptıkları etkinlik. ulan zaten bebek doğduktan sonra takımızı hediyemizi getireceğiz, neyin peşindesiniz? aptal aptal kıyafetler, ağır makyajlı ablalar teyzeler, facebook resim paylaşımları.. gerçekten de at-kelebek ilişkisi için biçilmiş kaftandır bu baby shower dedikleri bok. telaffuzu bile iğrenç.
1 /