balon turu

minik kus minik kus
dünyada en güzel yapıldığı yerin ürgüp göreme yöresi olması ve bu özelliğini yıllardır açık farkla önde götürmesi nedeniyle buralara gidildiğinde paraya kıyıp bir buçuk saatlik denenmesi gereken eğlence. çünkü eşsiz güzellikleri havadan izleyip fotoğraflamak inanılmaz güzel.
çakal çakal
kapadokya'da yapılanı göreme'den kalkan ve rose valley'den avanos'a doğru uzayan düz arazide biten aktivite. bu mevsimde hala yapılırken rüzgar pek rastlanmaz ama rüzgarlı havalarda kalkış yapılmıyor, kar yağdığında ise ayrı bir güzellikle karşı karşıya kalıyoruz, mutlak bir sessizlik durumu.

90 euro 150 euro arasında değişen fiyatları var, pazarlık pek işe yaramasa da tur ruhberi veya acentesi ya da oteli olan arkadaşınız varsa bittabi muhteşem sonuçlar elde etmek mümkün. değer mi dersen, değer hacı, muhteşem bir şey, bir süre kapadokya'da yaşamış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bu deneyimi yaşamak gerek, ne uçaktan görüldüğü gibi ne uçhisar'dan bambaşka bir keyif yaşatıyor.

15 kişilik sepetlerde yolculuk yapyorsun, 1.5 yıl pilotluk eğitimi alan kişiler tarafından uçurulan(yükseltilen ya da alçaltılan) bu balonlar minimum 6 kişilik ekipler tarafından uçuşa hazır hale getiriliyor. şunu da eklemek gerekir, kampanya şirketlerinin 125 tl'lik fiyat ile kakaladığı turlar 30 dakikalık, normal tur 1 saat ya da 1 saat 15 dakika kadar sürüyor, gaz tankları boşalana kadar vs.

acenteye gittiğinde koluna renkli yuvarlaklar yapıştırılıyor, hani gerizekalısındır ya da japonsundur belki diye, o kadar para veriyorsun kahve, çay, poğaça, bisküvi, açma seçeneklerinin olduğu ayak üstü bir atıştırma yapıyorsun.

gün doğumuna yakın araçlarla göreme ile çavuşin arasındaki düzlüğe götürülüyorsun, yaza doğru balon sayısı 150 civarındayken sonbaharda bu sayı 50'ye kadar iniyor,orada soğuk hava ile balonlar şişiriliyor, sonra sepetlere geçiyorsun, pilot gerekli açıklamaları yaptıktan sonra up up upper diye yükselmeye başlıyorsun, yükseldikçe karşılaşılan manzara harika, balonlar şeker gibi ve rengarenk, birazda masalsı bir hava oluşuyor, en az japonlar kadar fotoğraf çekiyorsun.

yolculuk rüzgara bağlı olarak uçhisar göreme avanos aralığında değişiyor, gün doğumunu erciyes'in aydınlamasını güzel güzel izliyorsun, çavuşin üzerinde mezdeke ya el yelil çalmaya başlayınca sabahın 5'inde ayakta olmanın da verdiği etki ile coşuyorsun.
geleneksel olarak her uçuşun sonunda şampanya patlatılıyor, neden çünkü ilk balon başarılı bir uçuş yaptıktan sonra amcalar bu şekilde kutlamış.sonra sertifikalar dağıtılıyor, kapanış ve istiklal marşı.