barış pınarı harekatı

1 /
mirgaliyev mirgaliyev
türk silahlı kuvvetleri'nin yakın zamanda başlaması beklenen operasyonu. fırat kalkanı ve zeytin dalı operasyonlarından sonra bu kez fırat'ın doğusunda icra edilecek.

abd bugün itibariyle suriye kuzeyindeki bazı noktalardan çekiliyor. bizim operasyonumuza dahil olmayacaklarını açıkladılar ve anlaşıldığı kadarıyla bu bir şekilde karışmamak olarak değerlendiriliyor. tabi abd'ye güven olmaz temkinli olmak gerek. son bir aydır ağır silahlarla donattılar ypg'yi.

sdf ve türevleri ise yas tutuyor şu an abd üstüne düşeni yapmıyor, kuzey suriye halkına açıklama borçlular falan sayıklıyorlar. dünya tarihine altın harflerle geçecek bu emperyalist maşası ayrılıkçılar, emperyalistlere oyuncak olarak abad olunamayacağı konusunda bir ders olarak.

allah askerimize zeval vermesin. daha önceki iki operasyon plan ve uygulama bakımından çok başarılıydı. umarım -ve muhtemelen- barış pınarı için de hazırlanmış detaylı bir plan mevcuttur. bu mevzu siyasetten bağımsızdır fakat ne yazık ki gerek iktidar gerek muhalefet cephelerinde bunu siyasi argüman olarak kullananlar olacak. yapmayın.

abd'nin çekilişi:

bizzatsahsen bizzatsahsen
işte kardeşim bu yüzden bedelli yaptı askerliğini hobi olarak birilerinin maşası olmamak için izin vermedik .ülke ne zaman pislik bir siyasal islam konjüktüründen çıkar o zaman asker de olur polis de bu ülke için canını da verir biz de veririz hiç sıkıntı değil. ama delinin birinin siyasi eğlencesine meze olacak kimse yok bizim ailemizde. yoksa kafes dövüşü yapabilecek kondisyona sahip kickboksçu, sörf, yamaç paraşütü yapan bir hayvan evladı kendisi.sokakta teke tekte üç dört kişiyi aynı anda temiz harcar.üzülüyorum ama yine kimin evlatlarını harcayacaklar vatan millet gibi fake muhabbetlere
entrysi ala benziyor entrysi ala benziyor
lindsey graham: "i will do everything i can to sanction turkey's military and their economy if they step one foot into syria."

2
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
türk komandosu diyeceğim hayır paralı asker, barış harekatı diyeceğim hayır paylaşım savaşının bir paydaşı olmak, türkiye cumhuriyetinin tarihsel haklılığı diyeceğim hayır tayyipin varolma savaşı... diye sıralanır gider.

biz bir çok değerimizi yitireli çok oldu. suçlu burada akp değil tabi. onlar işin sonucu sadece. dönüştüre dönüştüre ne ortada komando kaldı, ne tarihsel haklılık, ne de yurtta barış dünyada barış felsefemiz.

gazi mustafa kemal atatürk cahil miydi devleti kurar kurmaz (ermenistan dahil) tüm komşularıyla birlik ve beraberlik ilişkilerini güçlendirdi? sadabat paktını, balkan antantını imzaladı? işin bugün acıya dönüşen kısmı ise türkiyenin bu paktlarda lider güç olmasıydı.

peki bugün durum ne?
görüyorsunuz.

komşudaki savaşa çanak tutup pay kotarma hesapları. yerel ölçekte saçma sapan çarpık ilişkiler siyaseti. istihbaratınla rahatça çözebileceğin işi harekatla askerini çamura iterek çözüyorsun.

diyecek çok şey var da balık battı mı yan gidiyor.
elcordobez elcordobez
pek değerli kadın bir sosyoloğumuzun da dediği gibi george orwell yaşasaydı erdoğan'ı ayakta alkışlardı. 1984 romanının evrenindeki barış bakanlığını anımsattı bana bu herekat ismi.
zira artık insanın başta kendine sonra soyut somut, iyi kötü her şeye yabancılaştığı bu sistemde normal hal budur. zaten artık ohal'de de değiliz. hal normal haldir.

savaş-barıştır
özgürlük-köleliktir....
muzevir muzevir
türkiye'nin beka sorunu bu haritada görülebilir:


google'dan alıntıladığım bu haritadaki kuzey ırak'ta sarıyla boyanmış bölge "ırak kürdistanı", suriye'de sarıyla boyanmış bölge "rojava kürdistanı" olarak tanımlanmaktadır.

bop yani "büyük orta doğu projesi" kapsamında ırak, suriye, türkiye ve iran'dan toprak alarak kurulacak kürdistan devletinin kotarılmış iki parçası haritada net bir şekilde görülmektedir. görünen odur ki bop operasyonunda sıra türkiye ve iran'a gelmiştir. doğal olarak bu proje türkiye için beka sorunu hâline gelmiştir.

bu aşamada şu soru önemlidir: bop'un ilk iki adımı yani suriye ve ırak'tan ayrılan kürt bölgeleri nasıl oluşmuştur?

ırakta'ki kürt bölgesi 2003'te kimyasal silah bahanesiyle abd'nin ırak'ı işgal etmesi sonucu oluşmuştur ve bu harekat türk hükûmeti tarafından hava alanlarının işgalci uçaklara açılmasıyla destek görmüş, yani tbmm tezkere oylamasında abd askerlerinin türkiye'de konuşlanmasına (çekiç güç'e) "hayır" demiş ve ırak'a asker göndermeyi reddetmiş olsa da türk hükûmetinin abd'nin ırak'ı işgaline destek vermesiyle ırak'ta bir kürt bölgesi oluşmuştur.

suriye'deki kürt bölgesiyse 2012'den sonra türk hükûmetinin doğrudan destek verdiği "esat hükûmetini devirme" operasyonuymuş gibi görünen ve suriye'deki silahlı terör örgütlerine destek verilmesiyle ortaya çıkan rejim boşluğu sonucunda ortaya çıkmıştır. ışid'e karşı kürtlerle iş birliği yaptığını söyleyen abd, silah, eğitim ve malzeme desteğiyle suriye'deki kürt bölgesini oluşturmuştur.

böylece yukarıdaki haritada açıkça görüldüğü gibi türkiye için beka sorunu ortaya çıkmıştır.

gelelim asıl soruya:

bop'un amacının zaten bu olduğu bu harita ortaya çıkmadan çok önce bilinmesine rağmen türk hükûmeti neden bu projeye destek vermiş, hatta ortağı olduğunu söylemiştir?

"milletim affetsin, yine kandırıldım" durumuyla mı karşı karşıyayız?

şimdi de bu tehlikeyi "barış pınarı harekatı" ile önlemeye çalışıyoruz. görülen o ki yine bu hükûmetin neden olduğu kırılgan ekonomimiz ve "laik/islamcı", "türk/kürt", "alevi/sünni", "bizler/onlar" yaftalarıyla ayrıştırılmış olduğumuz için çok ağır bedeller ödeyeceğiz.

evet, bu bedeli ödeyeceğiz ve ne kadar hasarla çıkacağımızı kestirmek çok güç. işin başındayız, şu an durumun ciddiyetini kestiremiyor olabiliriz ancak bu harekatla açtığımız cephenin suriye ile sınırlı kalacağını kim söyleyebilir?

bir süre sonra "suriye'yi işgal ve kürt halkına soykırım uygulama" bahaneleriyle ab ve abd'nin oluşturduğu çokuluslu güçle karşı karşıya kalmayacağımızı kim söyleyebilir?

testi kırılmadan söyleyeyim: bu devlet, tbmm iradesiyle kurtulmuş ve kurulmuştur. en kısa sürede parlamenter sisteme geri dönmeli, tüm partilerin bir araya gelerek kuracağı bir koalisyon hükûmetiyle bu zor dönemi atlatmaya çalışmalıyız.

sürekli kandırılan ve tufaya düşürülen bir hükûmetle bu iş zor görünüyor.

haritaya şuradan ulaşılabilir:
www.google.com
arap sen içme bokunu çıkarıyorsun arap sen içme bokunu çıkarıyorsun
bu harekatın düşüşte olan oy eğilimini yükseltmek için yapıldığını düşünüyorum. bu kısmını bir kenara bırakırsak. adaletin olmadığı bir coğrafyada silahlı örgütler altında ezilen halkın yararına olacağını düşünüyorum. zeytin dalı harekatında askerdeydim. detaylara girmeyeceğim fakat sınıra yakın bir yerdeydik.

beni en çok etkileyen 50'li yaşlarda türkmen bir teyzenin anlattıklarıydı. eşini, çocuklarını, ailesini ve köyündeki insanların çoğunu kaybetmiş, bir tek 12 yaşındaki kızı ile kalakalmış. kaçtığı köye ışid baskının haberini aldığında ise 12 yaşındaki kızını kağıt üstünde evlendirerek ışid tecavüzünden ve ticaretinden kurtarabildiğini anlatmıştı.

savaş kötü, evet. kötülüğe bire bir şahit olmasam da oradaki insanların yüzünde gördüm. bir tane bile zulüm gören masuma yardımımız olacaksa, askerlerimizin ayağına taş değmesin.
hayaletin garip huyları hayaletin garip huyları
sürekli olarak hükümet şöyle yapsaydı böyle yapsaydı deniliyor. eyvallah, herkes kafasına göre ülke kurup batırıyor ama burası ortadoğu coğrafyası ve herşey gönlüne göre olmuyor.

üzerinde o kadar bahsedilen bir şey var ki zamanla insanlar hayallerini gercek gibi görmeye başlıyor. efendim türkiye suriyenin bölünmesine destek vermiş, hatta ve hatta türkiye bölmüş. amerika, rusya, iran ve ingiltere gibi sınırları şekillendiren aktörler masum, elinde destek verecek veya destek bulacak sünni arap ve türkmenlerden başka bir şey olmayan türkiye, bunları koruyarak suriyeyi bölmüş. halbuki o gruplar kürtler, işid, rejim güçleri veya iranlı milislerce katledilseydi ne güzel olacaktı. suriye bölünmeyecekti herhalde.

herkes karışsın, meşrebince ve çıkarı gereği örgüt kursun desteklesin ama türkiye sınır bölgesinde kabuguna çekilsin, illa destek verecekse de esetin katliamına destek versin, işidin boşalttığı alanlara yerleşen kürtlere ülke kursun. eee ? kürt ve amerikan emperyalizminden kaçanlar kime sığınsın ? onlar gebersin amk. hani ülkesi icin savaşmaya çağırdiğınız suriyeliler vardı ? pyd -pkk için mi savaşmasını umuyordunuz ?

bugün tsk operasyonlarını rütbelilerle yapıp acemi er kullanmıyorsa nedeni eğitip donattığı ve sıcak çatışmalarda yanında savaştırdığı sünni arap ve türkmen suriyeliler sayesindedir. aşık oldugun pkklıların aksine türkiyeden, kendi yurdunda yaşama arzusu dışında toprak talep etmeyen , bu yüzden emperyalist güçlerin ilgi alanına girmeyen suriyeliler.
dumrul dumrul
önce iki twit paylaşayım. bunları niye paylaştığımı da belirtmem lazım:

korku çok doğal bir duygudur. herkes herhangi bir şeyden korkabilir ve bu kesinlikle kınanacak ya da dalga geçilecek bir şey değil. ama kilometrelerce ötedeki patlamalar ödünü bokuna karıştırıyorsa ve bu halinle canlı yayınlara çıkıp başkasının kanı üzerinden ajitasyon çekiyorsan şerefsizin önde gidenisindir.
ikincisi günaydın yarram... parti - devlet diye bir şey varmış duydunuz mu? devlet sırrı varmış... allah allah hadi ya? tbmm diye bir şey var mı? orada konuşulmayan şeyler akp'nin parti toplantısında konuşuluyor mu? pekii tbmm'nin sınır dışına asker gönderme yetkisini o partinin genel başkanına verirken niye o kadar rahattınız? en azından şerh düşmek adına hayır demeniz de mümkündü beyler. "yetmez ama evet"ten sonra "içimiz yana yana evet"i siyasi literatürümüze sokma şerefsizliği de ittifak ortağınız nezdinde size nasip oldu. size bilgi vermiyorlar mı? canım benim... hanimiş benim muhalefetim...
soru sormamak, şüphe belirtmemek marifet olmuş. soru sorarsan üzerine sopa sallanıyor.

şimdi düşünüyorum. ben şu instela'da yazdığım bir giriyle askerin moralini nasıl bozabilirim acaba? nasıl bir "ulusal güvenlik sorunu" yaratabilirim? diğer bir başlıkta bir yazar diyor ki: "harekat başlamışken muhalefet eden vatan hainidir". diğeri de şunu söylüyor: "akp'nin sicilini hatırlatan emperyalistlerden mama bekliyordur."

bunlara göre instela'da giri yazınca trump hesabınıza yüklü miktarda para yatırıyor herhalde. bence siz de yazın, sonra "kıps" yapın ki aslında ciddi yazmadığınızı okuyan da anlasın, kimse yanlışlıkla sizin girinizi okuyup ypg'ye filan katılmaya karar vermesin... paraları da mehmetçik vakfına bağışlarsınız. belki madonna da gelip pipimizi öper.

oysa bu ülkenin başına ne geldiyse soru soramayan insansılardan geldi. hiç şüphe duymadan önüne konana balıklama atlayıp inananlardan geldi, şüphe duyanlardan değil. "gandırıldım allah ve milletimiz affetsin." tamam canım... fetö bizi gandırdı yani olur böyle şeyler. ameriga yalan söylemiş meğer. israyil feyk atmış... pkk 2011'de silah bırakacağını söylemiş ama şehirlere bolca bomba depolamış. yapma ya... vay haylazlar vay... akp ülkeye demokrasi getirecekmiş. 2010 referandumuyla darbelerle hesaplaşılacakmış ama fetö darbesinin önü açılmış... ergenekon ve balyoz operasyonlarıyla vesayetin ortadan kalkacağını sanmışlar ama aslında fetö vesayeti kuruluyormuş. sürprize bak. kim beklerdi ki muhteremden?

soru soruyoruz şurada, karayoluna mayın döşemiyoruz. siz de sorun. sonra yine neyi destekliyorsanız desteklersiniz. şüphe duymaktan, soru sormaktan kimse ölmez... bir tane dengesiz ruh hastası gelip hain diye üzerinize saldırmazsa tabii...

operasyonun amacından, hedeflerinden vs bağımsız olarak neyi nasıl destekleyebiliriz? zincir halinde gelen ve her biri diğerinin anası olan bir yanlış dizisini neresinden ayıklayıp arkasında durabiliriz? bu operasyonun amacı ne? desteklememiz gerektiğini düşündüğün ordunun komuta kademesi kimlerden oluşuyor? orduda son 9 senedir hangi liyakat ölçütleri kullanılıyor? daha geçen ay emekliliğini isteyen beş subay neden bunu yaptı? parti - devlet diktasının seni doğru bilgilendirdiğinden nasıl emin olabiliyorsun? mesela ordunun eğilimlerini hangi kanallar üzerinden öğrenebilirsin? asker selamı vermeyi dahi bilmeyen yalaka hulusi dışında bir muhatabımız var mı? harekatın çekilme planı ne? sonra ne yapılacak? suriye ve rusya ile ilişkiler nasıl yürüyecek? ypg senin için tehditse suriye için ne? suriye'nin bölünmesi bizim için dertse niçin bölücü terör örgütü öso işbirliği ile yapılıyor bu harekat? anayasa gereği türkiye topraklarında sadece bir ordu vardır, diğerleri için meclis onayı gerekir. pekii türkiye'den konvoy oluşturarak çıkan öso mensuplarının ülkedeki silahlı varlığı için mecliste ne zaman görüşme yapıldı ve kabul edildiler? sen suriye ile masaya oturmayı ısrarla reddettiğin için oluşan boşluğu başkaları değerlendirirse ve mesela ypg yarın dönüp rusya ve suriye ile anlaşırsa ne yapacaksın? bugün herkesin önünde ajitasyon çeken çin ajanları ne yapar mesela ypg şangay beşlisine yanaşırsa? sen idlib'i bir salsan ve suriye o tarafta rahatlasa rusya, suriye ve iran hep birlikte abd ile ilişki halindeki ypg'ye yönelebilecekken senin suriye'yi öso eliyle bölme girişimlerin yüzünden savaşın galipleri ypg'ye özerklik verecek olsa ne bok yiyeceksin? suriye anayasasına ypg'ye özerklik maddesini soktursa rusya'ya ne harekatı düzenleyeceksin?

birileri sizi ısrarla bir hizaya sokmaya çalışıyor. senin şu goygoya verdiğin desteğin harekatın gidişatına bir etkisi olacağına inanıyor musun gerçekten? sen kimsin oğlum? vergini alacak, yaşın tutuyorsa askere alacak gidip sike sike ya da seve seve savaşacaksın. senin biricik rolün budur. benimki de odur. ben burada şunları yazınca tsk kazanacağı savaşı mı kaybedecek? ne olacak lan? yukarda girilerin görülme sayısını görüyorsun. en kabasını kaç kişi görüyor ki buradan zaferler ve ihanetler çıkabileceğini zannediyorsunuz? görenin kaçı okuyor herhangi bir giriyi?

senede bir kere böyle rüzgarlar yaratarak ne yaptıklarını görmüyor musunuz? soru sormak senin kendine karşı sorumluluğun. aklına karşı sorumluluğun. koca bir toplum böyle böyle soru sormamaya alıştırılıyor. bu yüzden ota boka "gandırıldım" diyen herifler aşağılanacağı yerde baş üstünde tutulabiliyor. ihanet varsa işte budur. çünkü senin yergin ya da desteğin sahadaki askerin kulağına bile gitmez. orada yeterince gürültü var. orada insanlar canlarıyla boğuşurken senin burada yazıp çizdiklerini görme imkanları da yok. ama senin desteğin sarayda götünü büyütene kan taşıma potansiyeline sahip ve bugünlere bu yüzden geldik.

bu harekat bir zorunluluk haline geldi diyorsan, beka meselesi diyorsan işte bu zorunluluklar burnuna tam da böyle dayandı... lan oğlum bu ülkenin ordusu ergenekon ve balyozla çökertilirken ülkenin yüzde 70'i alkışlamadı mı? bugün "ordumuz ordumuz" diye yalandan tezahürat yapanlar alkışlamadı mı? şimdi işine öyle geliyor diye gazi mustafa kemal geyiği çevirenler daha dün iki ayyaş demiyorlar mıydı? şimdi "yeni bir kurtuluş savaşı yürütüyoruz" diyenler daha dün "istiklal savaşı yalandı" demiyor muydu?

savaşlar sahadaki kahramanlıklardan önce kurmayın aklı sayesinde kazanılır. çanakkale de budur kurtuluş savaşı da budur. kore savaşı da budur. suriye iç savaşı da budur. size yalan yanlış anlattıkları normandiya çıkarması da budur. ve aynı şekilde kaybedilir. kurmay akılsızlığı yüzünden yani... sarıkamış'ta tek kurşun atamadan donarak ölen binlerce asker en az çanakkale'dekiler kadar kahraman değil miydi sizce? aradaki fark kurmayın aklı ve akılsızlığı değilse neydi? atılan yanlış adımlara kafa sallamaya alıştırılırsan burnun boka batarken bile sana bu durumu alkışlatmayı başarır bu adamlar.

sen oda tv'nin başgomutan dediği herifin kurmay aklına güveniyor musun gerçekten? tsk komuta kademesinin onun kaprislerine direnebileceğini filan mı sanıyorsun yoksa? şimdi tsk bu harekatı bitirecek. sahada kazanacak. mutabık mıyız? pekii sonra ne olacak? işte bunu gelin 3 sene sonra konuşalım. kim hainmiş görelim...

ama göremeyeceğiz. çünkü bunların beka sorunları hep büyüyerek önümüze çıkacak ve aramızda bazılarımız hala "zorunluluk, beka" filan deyip yine bizim üzerimize yürüyecek. işte bu birazcık üzüyor beni. yoksa bize hepsi müstahak. hepimize... bu kuş beyinli herifleri başımızdan atamadığımız için müstahak...

önce sor, aklına yatıyorsa sonra yine destekle. ama bütün ihtimalleri düşünerek sor sorularını. bu ülkenin her şeyden çok aklını kullanabilen insanlara ihtiyacı olduğunu unutma. afganistan'a dönmekten daha ciddi bir güvenlik sorunu olabilir mi bir ülkenin? bir kez afganistan olduktan sonra hangi ajitasyon kurtaracak seni bataklıkta yaşamaktan?
alanga alanga
pkk'yı dağdan düzlüğe indiğine pişman edecek harekat.
dağda vur kaç yaparak mağaralarda saklanarak on yıllarca ayakta kalınca kendilerini bir halt sandılar.
düzlükte yeri yurdu belli olunca elma toplar gibi toplarız.
zeitgeist zeitgeist
anası ağlayan şehitler için!
kalleşçe vurulan mehmetler için!
sevdiğini bekleyen genç kızlar için!

intikam intikam intikam alacağız
pkk'dan ypg'den intikam alacağız
haldun tasso haldun tasso
yakın bir zamanda defaatle gördük ki fırsat verildiğinde pkk denilen hain oluşum hendek kazıyor, sinsice saldırıyor. bu açıdan bakıldığında pkk ve türevlerinin sınırda olası bir devlet kurması faciayla sonuçlanır. bu bağlamda barış pınarı harekatı çok önemli. türkiye meşru müdafaa hakkını kullanıyor, kullanmalı da.
muzevir muzevir
daha başlamadan trump bey'in "çizgiyi aşarsanız ekonominizi çökertirim" tehdidinde bulunduğu harekat. şimdi anlaşılıyor ki türkiye ve abd önceden anlaşmış, türk ordusunun suriye sınırından 30-35 km'lik derinliğe kadar inmesi konusunda mutabakat sağlanmış. trump'ın tehdidindeki çizgi bu derinlikmiş.

bunu nereden anlıyoruz? 10 ekim'de birleşmiş milletler genel kurulunda harekatın kınanması için yapılan oylama rusya'nın yanı sıra abd'nin de vetosuyla kabul edilmedi. bir anlaşma olmasa abd bu kınamayı niye veto etsin? üstelik dün trump, kuzey suriye'deki pyd/ypg yapılanmasına "türk ordusuyla baş edemezsiniz, 35 kilometre aşağıya inin" öğüdü verdi. yeni bir gelişme de bugün gelen bu 35 km'lik bölge içindeki abd birliklerinin de harekat dışındaki bölgeye çekileceği bilgisi oldu.

aslında bu gizli anlaşmanın yapıldığı harekatın başladığı gün belli olmuştu. bir rahibi vermediler diye dolar/lira paritesini bir ayda iki katına çıkaran abd, trump'ın tehdidine rağmen herhangi bir ekonomik operasyona başvurmadı, yurt içi alışlardan kaynaklanan 10 kuruşluk artış dışında dolarda oynama olmadı. bu koza başvurmadıklarına göre demek ki operasyon iki ülke arasındaki gizli anlaşmaya uygun devam ediyor.

gelelim can sıkıcı soruya: abd, kuzey suriye'deki pyd/ypg yapılanması için bu kadar para harcamışken neden bundan vazgeçsin? karşılığında ne vermiş ya da vadetmiş olabiliriz?

benim bir tahminim var, iran'la ilgili, umarım değildir.
mirgaliyev mirgaliyev
fırat kalkanı ve zeytin dalı harekatlarından sonra suriye kuzeyinde icra edilen son üç yıldaki 3. büyük türk silahlı kuvvetleri harekatı.

dünya kamuoyunda muazzam bir kara propaganda var. sosyal medyada yine piyade tüfekli cesetleri "siviller vuruldu" diye lanse eden alçaklar, çocuğum öldü diye rol yapan kadının kucağında gözünü açıp kapayan kafasını oynatan çocuk, çekim başladığı anda gülerken 2 saniye sonra ağıt yakan kadın..

bu ayrılıkçılar bu kadar omurgasız ve köle zihniyetli oldukları için bir karış yol alamıyorlar. bir abd bir rusya kucağında geze geze bu ülkelerin onlara yaptığı yatırımın da ne kadar boşa olduğunu gösterdiler, gösteriyorlar.

tarih sahada yazılıyor. sınırlarımızda canlı bombalar, hendekçiler, bebek katilleri, öğretmen düşmanı cehalet arsızları istemiyoruz.

şimdi ypgli teröristler işidlileri serbest bırakıyor. buna da "türkler bombaladı ve kaçtılar" diye amatörce kurgulanmış videolar çekiyorlar:kurgulardan devam:


böyle çok kurgu var, ifşa edilenlerin -siviller öldürüldü yalanı- bir kısmı silinmiş mesela.


bu yalanlara batı medyası çanak tutuyor, arap birliği destek oluyor. yine gördük ve görüyoruz ki dostumuz yok. türkiye bu coğrafyada üniter yapısıyla ayakta kalabiliyor. şükürler olsun ki güçlü bir ordumuz, güçlü bir milletimiz var.
1 /