benzinin 6 türk lirasını geçmesi

di mi ya di mi ya
litresi 200 tl de olsa artık hiç umrumda değil.
isyan etmekten, ah edip vah edip içimden sovmekten cidden yoruldum.
bezdirme politikası diyorlar buna psikolojide.
bence bu konuda çok başarılılar. hepimiz bezdik ve artık sadece kabul ediyoruz.
bir nevi stockholm sendromu.
bıçakçı petri bıçakçı petri
bu durumda sadece arabası olan sikilmiyor. biliyorsunuz sevgili çomarlar, yük taşımacılığı da araçlarla yapılıyor. araçlar neyle çalışıyor peki? eveet benzinle. dolayısıyla, eğer gıdadan giyeceğe kullandığınız herşeyi kendiniz üretmiyorsanız, zamlar kapıda.

ama bakıyorum da birçoğunuz bu durumdan zevk alıyorsunuz. devam edin. en sonunda boğulmadan bir salise önce kaptanın yalan söylediğini anlarsınız.

(bkz: estonya feribotu sendromu)
ithinkthereforeiam ithinkthereforeiam
dizel (tüplü de olabilir) ve tuğralı doblo kullanan çomarların rahatsız olmadığı durum...

adamın hala mantığı "ben hep 50 liralık alıyorum ki" seviyesinde... bunu demeyen de "benim arabam benzinli değil, banane" yada "arabam yok banane" seviyesinde geziyor... bu adama tutup da benzine yapılan zamın, ülke ekonomisinin çökmekte olduğundan kaynaklandığını anlatamazsınız ne kadar çabalasanız da... olay sadece "e benzine zam gelince her şeye zam gelecek" değil, o sadece bir yan etki... ekonomimiz deli gibi çöktü ve hızla daha beter çökmeye de devam ediyor; önce bunu idrak etmek lazım...

benzin zamlarının bir sonunun gelmeyeceği de gün gibi aşikar... tek çözüm kontak kapatmak... ülke çapında herkes kontak kapatmazsa birkaç haftalığına, benzinin 7 lira oluşunu izleriz birkaç ay içinde... gerçi ülkenin batan ekonomisine bir pozitif katkısı olmaz bu durumun ama en azından cebi biraz rahatlar vatandaşın... hayal tabii bu kontak kapatma protestosu falan... nerede bizde o birlik ve tek yürek olacak g.t?!...
saatli bomba saatli bomba
1 varil petrol 160 litre (159.5)
1 varilden üretilen benzin 69 litre (68 küsur)

bu veriler iskoçya petrolleri için. amerikan petrolleri de iyi kalitedir. orada benzini daha fazla, mazotu daha az üretirler. arap petrolü dandik kabul edilmese de, verimlilik olarak bir hayli düşüktür. 1 varilden 35 litre altı benzin üretilebilir. iran, azeri ve sibirya petrolleri de ikiye ayrılır; kaliteli ve kalitesiz olarak.

amerika'da 1 galon (3,8 lt) benzin 1 dolardır. petrol kalitesini belirleyen tek unsur; basit anlatımla yanardağların çevresinde, bazı derin oyuklardan ve mağaralardan sızan gaz olan sülfürdür. içine nasıl karıştığını bilmiyorum ama derinlikle ilgili olabilir.

bir dönem investaz da gayet küçük bir yatırımcıydım, oradan biliyorum. elbette bu işin uzmanları kadar değiliz.

edit: ayrıca mazot, asfalt, uçak benzini falan da aynı varilden, değişik oranlarda üretilir. toplam maliyeti hesaplamak ve bize sokulanı ölçmek ilkokul hesabı.