berliner ensemble

mevlüt şekeri hüznü mevlüt şekeri hüznü
berlin'in alameti farikalarından sadece biri; amma gözümde bir sowjetische ehrenmal kadar kıymetli. brecht tiyatrosu olarak da bilinen bina, friedrichstr tren garından çıktığınızda oranienburger tor'a doğru yürürken sol yanınızda kalır. tepesinde neon ışıklı yazısı döner durur.
önünde küçük bir park, parkın içinde brecht'in bir banka oturmuş heykeli bulunur. yanına ilişip fotoğraf çektiren insanları görürsünüz. arka bahçesinde, kantinini sivil olarak da kullanabilirsiniz. eğer prova zamanına denk gelmişseniz, cümbüş gibidir orası. "ikinci perde yedinci sahnee" diyerek bağıran adam, yemek yiyen oyuncuları telaşlandırır.

her sezon, önce brecht oyunları ve brecht uyarlamaları oynanır tiyatroda. şunu belirtmeliyim ki, kesinlikle yaşanması gereken tecrübelerden biridir berliner ensemble'da bir brecht oyunu izlemek. mezbahanelerin kutsal johannası, küçük burjuva düğünü, cesaret ana ve çocukları her dönem bulabileceğiniz oyunlardan.

üstelik birçok rejisör tarafından tekrar tekrar uyarlandıklarından, aynı oyunu izlerken dahi bir farklılık sezinleyebiliyorsunuz.

hasılı, işte şu dünyaya sosyalizm neden gerek sorularının cevabını şiiriyle, duruşuyla, kabareleriyle ve oyunlarıyla vermiş bir aydının kurmuş olduğu tiyatosunda eserlerini "ha diyince" izleyemiyorsak, bu dünya yaşanılası bir yer olmaktan uzaktır.

nasıl yaşanılası bir yer yapılabileceğini öğrenmek istiyorsak, bir de brecht'e bakarız ama.
laleli esnafı laleli esnafı
kafkas tebeşir dairesi ile istanbul'a geliyorlar. 28 ve 29 mart'ta das das sahne'de olacaklar. biletler 340 tl. fazlaca duruyor epey. oyunun satın alma bedelini, ekibin almanya-istanbul arası masraflarını, sahnenin harcamalarını düşününce ciddi bir gider olacaktır muhtemelen. ama yine de fazla. sahne 400 kişilik. ki muhtemelen de dolacaktır. anlaşılan o ki; bizimkiler, madem berliner ensemble'ı buraya getiriyoruz, insanlara izletiyoruz, o halde biz de kazanalım demiş. ben ki, özel tiyatroların yaşama hakkına kasteden her türlü girişime, ödenekli kurumların bilet fiyatlarını kimi zamanlar 1 tl'ye çekmesine, kimi zamanlar ücretsiz gösterimler yapmasına karşıyımdır. ama bu ücretler cidden yüksek. şanslı 20 konservatuvar öğrencisi oyunu ücretsiz izleyebilecek. bu güzel. ama bir çoğu da öğrenci bilet ücreti olan 240 tl'yi verebilecek durumda olmadığı için, hayatları boyunca belki de ilk defa bu kadar yakın olabilecekleri ekibi izleme zevkini, çoğunluğu dostlar kültürel etkinlikte görsüncülere kaptıracak. yazık.

bu arada; yine geçen seneki gibi , brecht'in kemiklerini sızlatacak kadar kötü, başarısız, tutarsız oldukları sezuan ın iyi insanı ayarında bir oyun yapmışlarsa 10 tl bile verilmez.