beton

1 /
jineps jineps
beton alkali özellikte bir malzemedir bu özelliğinden dolayı da içindeki demirin yada çeliğin paslanmasını 10 yıla kadar önler on yıldan sonra bu özelliğini yitirir.işlenebilme, mekanik dayanım, durabilite ve kalıcılık başlıca özellikleridir.
azwepsa azwepsa
donatıyla beraber yoğunluğu 2,5 ton/m3 civarıdır. net bişey söylenemiyor galiba mk.

bir de c20, c30, vs. gibi ifade edilir. basma dayanımı ileilgili bilgi verir yanındaki sayılar. mm2'sinin basma dayanımının kgf cinsinden değeridir. nuh beton c130 üretip tescilettirmiş diye duydum...
kısavenet kısavenet
ideal su/çimento oranı 0,37'dir. genelde piyasadaki oran 0,55 civarındadır. eksiksizuyum'un da belirttiği gibi bu oran yeni katkılarla 0,45lere kadar çekilebilmektedir. bu yeni oran özellikle erken dönem mukavemeti yükselttiği için kalıp alma süresini kısaltır, zamandan, kalıp maliyetinden ve yevmiyelerden kazanç sağlar. yine bu 0,45 gibi düşük oranlar beton dayanıklılığını arttırdığı için beton ve betonarme ömrünü de uzatır(durabilite).
c20(bs20), c25(bs25),.... gibi ifade edilen beton özelliği 28 günlük silindirik numune karakteristik basınç dayanımıdır.
gambit gambit
beton yapımında çimento, agrega, su kullanılmaktadır. çimentolu suyun oluşturduğu çimento hamuru beton içerisindeki agrega tanelerinin yüzeyini kaplayarak ve agrega taneleri arasındaki boşlukları doldurarak agrega taneleri arasında bağlayıcılık işlevi görür. çimentolu suyun oluşturduğu çimento hamuru başlangıçta plastik bir malzeme iken çimento ve şu arasında hemen başlayan kimyasal reaksiyonların etkisi ile çimento hamurunun başlangıçtaki plastik özelliği zamanla azalmaktadır. bir veya birkaç saat sonra içerisindeki çimento hamuru katılaşmakta ve daha sonra tamamen sertleşmiş duruma gelerek betonu oluşturmaktadır.
1 /