beyin tümörü

battal boy cekirge battal boy cekirge
tümörün beyine yerleşmesi ile oluşan hastalıktır ve tehlikelidir. beyin tümörleri iyi ya da kötü huylu olabilir. beyninde tümör olan kişiler sara krizi geçirebilirler,fakat her sara krizi geçirenin beyninde tümör vardır denemez,epilepsi hastaları da sara krizi geçirir.
tümörün kötü huylu olması durumunda kurtuluş şansı azdır. kişinin davranışları değişir,felç geçirebilir. iyi huylu olması durumunda ameliyatla tümörden kurtulunabilir fakat tümörün beyine zarar verme olasılığı her zaman vardır. beyinin duyu merkezine yakın yerlerde çıkan tümörler kişinin duyu algılamasına zarar verebilir,konuşma merkezine yakın yerde olanlar da kişide konuşma zorluğuna sebep olabilir. hastalar,ameliyat sonrasında rehabilitasyon ihtiyacı duyabilirler.
lupin lupin
tüylerimi ürperten yegane isim tamlaması. son 2 ay içinde iki arkadaşımın annelerinin hayatlarını kaybetmelerinin sebebi. istatistikleri bilemiyorum ama bildiğim duyduğum bu hastalığa yakalananların hepsi kadın.
acilin ben maxfaktor uzmaniyim acilin ben maxfaktor uzmaniyim
kafanın bir bölgesinde basınç şeklinde geçmeyen ve sarsıntılarda azan bir ağrı, belirtisiymiş. garip bir sağlık sistemimiz var.

geçen hafta bir doktor a gittim baş ağrısının geçmek bilmemesi üzerine. doktor a anlatmakta zorlandım çünkü benim hiç başım ağrımamıştı. zaten ağrı gibi de değil ilginç bi his. doktor da en az ağrı kadar ilginçti. tümör belirtisine çok benzer ama olmayabilir deyip dehşetli bir hastaneye sevk etti. orada kesin sonuç alacaktık. tümörler hakkında fikirsiz bir insan olarak ertesi gün doktor a gitmeden önce nasıl birşey anlayayım diye netten üstün körü kurcaladım.

iyi huylusu beynin hayati bölgesine yerleşmemişse çok kolay cerrahi müdahale ile temizlenebiliyormuş. bir de kötü huylusu varmış cerrahi müdahale ile tamamı temizlenemiyormuş ve kendini sürekli yeniliyormuş. iyi huyluya göre çok daha hızlı üreyebiliyormuş ve maksimum 5-6 yıl içinde ölüme neden oluyormuş. fakat genellikle 5-6 ay sonra öldürüyormuş.

bu bilgiler ışığında tırsıp o hastaneye 1 haftadır gitmedim. cesaretimi topladım yarın gideceğim zira bu ağrı sürekli artıyor ve ilginçleşiyor. bugün evden çıkarken masanın üzerinde duran çakmaklardan birisini klozetin kenarında birisini de buzdolabında buldum. ben koymadım gibi hatırlasam da bu da bir tümör belirtisiymiş. beyin amcıklaması geçirtiyormuş.

açıkçası ölüm her duyduğunda insana çok yakın gelir diye düşünürdüm. hatta 2 kez eşiğinden döndüğümde bile bu etki böylesine güçlü değildi. şimdi seçeneklerin en çirkinleri aklımın bir kenarında beni meşgul ediyor. açıkçası güçlü bir şekilde bu seçeneklerin en çirkinlerine inanırken yine güçlü bir şekilde sikko bir nedenden baş ağrısı çektiğime de inanıyorum.

sağlık sistemine felan sövmek geliyor içimden. ya da henüz çözüm bulunamamış ve hızlı bir şekilde öldüren hastalıkların kaynağına sövmek geliyor.

insan kendi dünyasında dengesiz uğraşların arasında amaçlarına koşarken bu tabloların çok da farkında değil. duyuyor anlıyor biliyor ama bulaşmadan hissedemiyor buna karar verdim.

tüm bunların ardından tekrar muayene olduğum tomografiler çektirdiğim 2 hastaneden temiz çıktım. doktor ağrılar için neden bulamayınca psikolojik olabilir. stresten uzak dur dedi. halbuki tümör dese çok da şaşırmayacaktım. kendimi çoktan hazırlamıştım. bi tuhafım.
digital militia digital militia
yeryüzünün en dayanılmaz baş ağrılarının sebebidir. sadece başta ağrı yapmaz, eğer bir sinir üzerinde baskı yapıyorsa, ayak tırnağınıza kadar her yer inim inim inler, başta morfinle başlarsınız, sonra yavaş yavaş fentanile doğru ilerlersiniz.

beyin tümörü güçlüdür bi' de, iyi yerleşir beyne ve büyür, kemoterapiye bu yüzden pek cevap vermez. ameliyatı da zordur, zira beyin dokusuna zarar vermeden tümörü almak ve bölgeyi temizlemek, tahmin edildiği üzere pek kolay değildir.

sözün özü, anasını sikeyim beyin tümörünün. kusturması ayrı, ağrısı ayrı, bulanık görüşü ayrıdır.
balsamina balsamina
insanı önce ağlamalı sonra gülmeli sinir krizlerine gark edebiliyor. eğer vestibüler schvannoma'nız varsa pek bir hayati riskiniz olmaz ama ayakta durmayı bile beceremediğiniz anlar olabilir ve kulak çınlaması sizi delirtebilir. erkek olsam ahmet beyin tümörü hehe diye espri bile yapacağım hatta.

not: beyin tümörünü vertigo zanneden doktora da burdan öpücükler...
chelsea waikiki chelsea waikiki
bir beyne sahip olduğunuzu kanıtlayan tümördür. bu açıdan yaklaşınca hiç de fena durmuyor. mesela eskiden ebru güneş beyin kanaması geçirmişti. o kadının bir beyni olduğunu o zaman anlamıştım.
kendini arayan adamın gölgesi kendini arayan adamın gölgesi
hayatınızın bir kısmını çalan, onunla yaşamayı zorla öğreten illet.
ben değil de benim çok yakın arkadaşımın beyninde tümör çıkmıştı. iyi huylu dediler ama kafasının ortasında nohut kadar bişeyin çıkıntısını görüyorduk. önce ameliyat olmak istemedi, saçlarının kesilmesini istemiyordu. sonra el birliğiyle ameliyata ikna ettik. ameliyat süreci de bayağı sıkıntılı bakmayın yani. kafanız deliniyor sonuçta. allahtan şu an sağlığına kavuştu ama yaşadığı günlerin travmasını tabi hayatı boyunca atlatamaz. geçen şu habere rastlayınca o günler geldi aklıma. burundan beyin tümörü almış medicana hastanesi. dedim şansa bak. zaten bu hastalıkta en korkulan şeylerden biri beyin ameliyatı. tıp nerelere gidiyor valla helal olsun.