beyran

1 /
thekaptan thekaptan
beyran gaziantep'e has olan içerisinde pirinç ve haşlanmış etin bulunduğu ve iç yağı ile pişirildiği için pek sağlıklı olmayan bir yemektir. gaziantep'te sabahları beyran içmek için büyük bir yarış vardır.sabahın altısında kalkılırgidilir. en meşhur beyrancısı metanet'tir. çok merak ettim illada yiyeceğim diyorsanız orayı tavsiye ederim.
kisekisekise kisekisekise
gazianteplilerin ya çok erken saatte kahvaltı olarak ya da çok geç saatlerde (genelde içki üzerine) gece çorbası olarak tükettikleri, çorba konseptinde fakat çorba olmayan harikuladelik.

tarif verecek olursam;

et suyunun ve haşlanmış etin mümkün olduğunca yoğun, yumuşak ve zengin olması için boyun, incik yada kürek kısmından hazırlanan etle beraber, kuzu arka budun ilikli kemiği haşlanmak üzere hazırlanır. 1 saat soğuk suda bekletilerek kanlı ve kirli suyu dökülür. daha sonra üzeri yarısı kadar geçecek şekilde su ilave edilerek ocağa alınır, su kaynamaya başladığında 20-25 dakika başında bekleyerek kemiklerden ve etten çıkan kirli köpükler (kef) kevgir yardımıyla alınır. son olarak bir miktar tuz ile yarım limon sıkılarak, et suyunun içinde kalan son kirli köpükler de alınır.

kullanılacak iç yağı da suya eklenerek ağzı kapatılır. (iç yağı yoksa farklı bir tencerede çok ince çekilmiş kuyruk yağı, eriyinceye (kıkırdak oluncaya) kadar kavrulup, tel süzgeçten geçirilerek pişmekte olan etin üzerine süzdürülerekte yapılabilir) 10-12 saat kısık ateşte, çok narin kaynayarak pişmeye bırakılır, tamam olunca suyu ayrı bir tencereye süzülür, et suyu üstünde biriken yağ ayrılır (ayrıldığı kapta tekrar donacaktır), etin siniri, yağı, kemiği temizlenir, siyah kısmı kullanmak üzere tiftiklenir. 3 bardak kaynayan suyun içinde 1 bardak pirinç, lapa olmadan pişirilir, pişen pirinçler soğuk suyla yıkanır.

metal bir tabakta, yüksek harlı ateşte, ayrılan iç yağından bir yemek kaşığı, 3-4 diş dövülmüş sarımsak, bir tatlı kaşığı pul biber biraz pişirilir. sarımsaklar az biraz ölüp, biber rengini verince (0-1 dk.) 3 kepçe et suyu, 3 yemek kaşığı haşlanmış pirinç ve yağı ve sinirinden ayıklanmış, tiftiklenmiş haşlama et eklenir, harlı ateşte bir taşım kaynatıldıktan sonra hazırdır. isteğe bağlı az limon sıkılır. kahvaltı ise antep pidesi ile, gece ise soslu soğan ve normal ekmek ile yenilir.

gaziantep için; metanet lokantası en iyisidir.
obama dert ben ona mutluluk verdim obama dert ben ona mutluluk verdim
tattığım andan itibaren en sevdiğim yemekler listesinde karnıyarık-pilav ikilisine vücut çalım yapıp birinciliği ele geçiren yemek.
beyran ile ilk tanışmamızda "önce çorba istiyorum, sonrasında da simit kebabı rica edeyim" dediğimde garsonun delici bakışlarına maruz kalmakla beraber "yemeği ye de sonra karar verirsin!" şeklinde çarpılmışlığım vardır. netekim amca haklıydı.
evet, katılıyorum, gaziantep'te bunun kelebek'te denenmesi şiddetle tavsiye olunur.
ya sev yabadabaduuuuu ya sev yabadabaduuuuu
tarifi şurada: gaziantep beyran çorbası | gaziantep beyran tarifi | gaziantep beyran çorbası nasıl yapılır | çorba tarifleri | metanet beyran tarifi gaziantep yemek tarifleri, gaziantep'teki restaurantlar - lokantalar ve gaziantep mutfağının güzelliklerini tanıtan web sitesi. gaziantepsofrasi

ama ne tarif söker, ne uzun anlatımlar. antepli genlerine sahip değilseniz, yapabilmeniz çok zor. ama yine de şeedebilirsiniz tabii. biz, yemeklerimiz konusunda oldukça paylaşımcıyızdır. yarın öbür gün "bu aslında bizim oranın yemeği!" demediğiniz sürece tabii... *
jules jules
antep'te orjinalini yemedim ama aksaray'da bulunan ehli kebap bu yemeği güzel yapar. biraz acı bir yemektir, acıya karşı hassas olan arkadaşların dikkat etmesi gerekir.
olafkafasıı olafkafasıı
gaziantep metanet restoran da az acılı olarak istemiş olmama rağmen acısından yanına ayran istemek zorunda olduğum, ancak içmekten vazgeçemediğim yöresel lezzet.
1 /