bi bitmediniz amına koyim

1 /
tayipatör tayipatör
benim acayip bir meramım var gönül dostları. hatta sıkıntı oldu bende bu artık. kaşıntı yapmaya başladı böyle. sıkıntım şu: her yanımızı bilfiil işgal etmiş ‘aşırı’ duygusallık. her yerde ama her yerde, kafanı nereye çevirsen, orada bir aşk, orada bir sevgili özlemi, orada bir boku çıkmış melankoli.
bir iki hafta önce arkadaşların ofisine gittim, televizyonda bir müzik kanalı açık, önlerde bilgisayar herkes bir şeylerle uğraşıyor. ben de dalıp gitmişim telefona, bir yandan da kulaklar müzik kanalından çıkanları duyuyor istemsizce. bir saat içinde aynı şarkıyı beş kere falan dinlemiş olabilirim, o anları tekrar hatırlamak istemiyorum. velhasıl, türkiye’nin en çok dinlenen müzik kanalı denilebilecek kanalda çalan şarkılardaki tek tema; aşk.
sürekli bir acı çekme hali var. sanatçı acı çekecek, dinleyici acıyı alacak, off tam beni anlatıyor diyecek. demeyenin içi şişecek, damar damar üstüne binecek, çıldıracak. ben ikincisiyim. üzerime toprak atıyorlar ben bunları dinlerken.
gittim bu en çok dinlenen o kanaldaki ‘top 20’ listesine baktım :
halil sezai – olsun
sertab erener – bir çaresi bulunur
yüksek sadakat – sana aşık yalnız ben
fettah can – boş bardak
emre altuğ – adını söylerdim
berkay – ele inat
seksendört – şimdi hayat
betül demir – mıknatıs
gökhan keser – en kötü günümüz böyle olsun
gökhan tepe – söz
kolpa – yatağın soğuk tarafı
i.paydaş & m.ceceli – sensiz olmaz ki
göksel – acıyor
gece – bana bir şarkı söyle
enbe – senden kıymetli mi?
günce koral – hayat aşktan geçer
ayşe özyılmazel – ikimiz
gökçe – ne yapardım
sıla – tam da bugün

nasıl, bir iki tanesi harici geneli birbirinin aynı değil mi? aşk baba. acı! dram! isyaaaaan! ha işte bunlar en çok dinlenen, tutan parçalarımız. şunları bir saat dinlesen, ciğerinin orta yerinde açılan karadelikle bütün enerjini emecek. bir de başa sarıp tekrar açtıklarını düşün. huuuuuh.
dışarı çıktık diyelim, eğlenicez böyle, dans mans. genelde türkçe şarkı çalsın isteriz değil mi? genelimiz ister evet. olum kadın şarkısında eski manitasına yan sen, milim milim yan, geber orospu evladı falan derken yanımızdaki kızların eller havada, vücudu sallıyor. lan?!
keza eski sevgilisini itin götüne sokup çıkarma temalı şarkılarıyla günümüzde hayli sağlam pozisyon elde etmiş popçuların teması da bu. elde bir aşk var, ya o aşk bitiyor ya da yeni başlıyor. çemberin dışına çıkan nadir yani. biz de bunda göt sallıyoruz işte.
sadece müzik değil, kitaplarda da var aynı durum. at diyet kitaplarını best seller’dan, “hepimiz birilerinin eski sevgilisiyiz” gibi kitaplar var. bak, bak, tespite bak.. her gün eve gelip izlediğin dizilerde de var; aşklı dizi gidiyor. acılı, dramlı dizi de gidiyor. yapımcı riske girmeden, ızdırabı, derdi zulmü dayıyor; nasılsa tutuyor. yalan dünya’da bu muhabbet çok güzel irdelenmişti. aynısının laciverdi olan müzik sektörü de abuzer kadayıf işte.
biz niye sürekli acı çekiyoruz lan? manyak mıyız, sürekli bunları temcit pilavı gibi önümüze getiriyorlar, zevk mi alıyoruz kederden? almıyoruz aslında.
şimdilerde fetih 1453 geçti deniyor ama en çok izlenen, gişe yapan filmimiz recep ivedik’ti. kesinlikle filmi yerecek değilim. isteyen istediğini izlesin lan bana ne. ama demem o ki, bu halk komedi de seviyor yani. kafayı yemiş mazoşistler değiliz.
ama zor di mi? yaratıcılıkla falan kim uğraşacak, daya bunlara ızdırabı.
twitter’da teması dışına çıkmayan, stabil şekilde aynı şeyleri yazıp duran, tanınmış günümüz sözde aşk adamlarının (ahahahaha) tam da bu tür yazıların tavan yapacağı gece 12 sularında girdiği “ve sen… geldin mi diye kalbimi hoplatan rüyalarımı bölen uykularımı boğazlayan kadın… sen…” vari yazılarıyla zihnimde uyanan görüntü aynen şu:

ve bunun duygusuzlukla hiçbir alakası yok.
işin içinde buram buram eğretilik kokan mevzular olduğu zaman tiksiniyorum. gözümün ucuyla bakıp, kafasını döndüren sincap gibi çeviriyorum kafayı. posası alınmış, ortaya kuru kuru ve sadece gideri olduğu için, tutacağı için yapılan, aşka bulandırılmış, sentetik bir ton bok püsür.
uzun lafın kısası, sıkıntım ne duygusallık, ne de aşk. bunlar sıkıntı yaratabilir mi lan bir insana hiç. sıkıntım hep bu tembel göt laleleri benim. siz sevin, sevişin.
1 /