bihter ziyagil

1 /
dragonair dragonair
kim ne derse desin aşk-ı memnu dizisindeki en aşık, en cesur karakterdir. yasak aşkta olsa sevdiği adamın evliliğini engellemek için ölümü göze aldı ve kendisini öldürdü.
paleface paleface
cenaze törenine 40 kadar seçkin davetli katılmıştır.

şöyle cuma namazını müteakip kılınsaydı namaz da avamdan da katılan olsa, tabutuna el atılsa olma mıydı?
falasquil falasquil
ölüm sahnesinde behlül'e "beni kaybetmeyi göze alabiliyor musun? beni, beni... bihterin'i" derken aslında çoğu insanın merak edip de soramadığı ilişki düğümünü çözmeye çalışmış karakter.

meal: siktir et şimdi silahı falan, gözlerimin içine bak, "ben" diyorum sana, "beni, beni...". ağzından yarım yamalak çıkan "hayır" kadar korkaksın işte sen, busun. bum!
naringergedan naringergedan
sanki sihirli bir ad soyad kombinasyonuymuş gibi bihter kendini kötü hissettiğinde yakınlarının kendisine yeniden hatırlattığı ismi. hatta buna o kadar inanılmıştır ki kendisi de dayanamayıp kendini bu ikiliyle teselli etmiştir.
twiggy ramirez twiggy ramirez
bihter bihter bihter
adnanı ettin heder
behlül doldu keder
zora gelince geber...
... ...........
bihter,bihter aman be bihter
mutfak tayfa gebermeni ister
ama matmazel seni çok sever
bi annenden hiç bahsetmicem
zora gelince atla aşşa geber
..............
bihter bihter yandım be
bihter
kardeşin olmak istermiydi peyker
nihat artık ailene lanet eder
takıların kadar değerin yok
zora gelince kes bileklerini geber
.................
bihter bihter ulan bihter
bülent bile senden nefret eder
bu dizi adamı kanser eder
nihali bile salak ettiniz
zora gelince iç hapları geber
................
bihter bihter yeter lan bihter
behlüle çevirdiğin işler
ünkapanı albümüne benzer
24 haziran akşamı
zor ama sık kafana geber

şeklinde bir şiir yazılmış kendisine. paylaşmak boynumuzun borcu.
fromcyprus fromcyprus
facebook benzeri sosyal grup açma, her üyeye ayrı duvar vs. gibi özelliklerle 3 yıldır sürekli büyüyen dizifilm'de (dizifilm.com) adına açılmış bir sosyal grupta 2009 baharında muhteşem bir şekilde tanımlanmış dizi karakteri. aşağıdaki tanım alıntıdır, el emeği değil copy paste kategorisindedir:

yeni sezona damgasını vuran, halid ziya uşaklıgil'in aynı adlı romanından uyarlanan aşk-ı memnu dizisinde beren saatin can verdiği karekter bihter ziyagil, fettangil, iphonegil, coopergil her neyse artık..

seviyoruz seni kadın!
biz seninle sahilde bir kafede mantı yiyebilme ihtimalini sevdik.

saçlarını savuruşunu, topuklu ayakkabı üzerinde güçlükle yürüyüşünü, komaya girmemizi sağlayan repliklerini, güzel gözlerini, ağladığında ıslanan kirpiklerini, kırmızı mini kupırını, kocaman ayfonunu, bordo rujunu, renkli ipek geceliklerini, içten gülüşlerini, mutfak takımına çemkirişlerini, behlül'le yiyiştikten sonra hiçbirşey olmamış gibi cool takılmalarını, 'iki parça alışveriş yaptım ednan'cım' deyip istinye parkı satın alışını, doping etkili & anneanne tarifli meyve çayını ...
en önemlisini; aşkını.
bırakburocknrollu bırakburocknrollu
bihter genç ve güzel bir kadındır. piyano ve ud çalmasını, fransızca ve rumca konuşmasını bilir. giydiği kıyafetler, kullandıkları kumaşlar tüm beyoğlulu ailelerin dikkatini çeker. kardeşi peyker zengin olmayan bir adamla evli, annesi işe kocasını aldaktıktan sonra kocasının bunu öğrenip kalp krizi geçirmesi üzerine dul kalmıştır. bihterin hayatındaki en büyük isteği çirkin deyip alamadığı o mücevherleri, kumaşları, ev eşyalarını satın almaktır.
bir gün karşısına adnan bey çıkar. adnan beyin ailesi istanbul'un zengin ailelerinden biridir. bihtere dayısı adnan beyin onla evlenmek istediğini söyler. bihter bülentin yatılı okulda okumasına, nihalin yakında evlencek olmasına ve behlulun genelde evde kalmamasına güvenerek evin tek sahibi olacağı günlerin hayalini kurar. ayrıca hiçbir zaman alamayacağı şeyleri alacak, para sıkıntısı çekmeyecek ve mutlu olacaktır. adnan beyle bihter evlenir. bihter ilk başta nihalle yakınlık kurmaya, arkadaş olmaya çalışır ama nihal dışarıda ona çok iyi davranmaktayken evde onu görmezden gelmektedir. bir yıl sonunda bihter koskocaman konakta hiçkimseyle konuşamamakta, yakınlık kuramamaktadır. sadece evdeki küçük bülent onla birlikte gülmektedir fakat bihter onla konuştuğu için evdekilerin bülente kızmasından korkar ve onla bile yakın olamaz. bihter evde çok yalnızdır.
kocası adnan bey onu tutkuyla sevmemekte, evde babaca bir ilgi gösterip yatak odasında ondan kadınlık vazifesi beklemektedir. bihter sevişirken hep gözlerini ve ışığı kapar, başkasının onu öptüğünü hayal eder.
bir gece odasında yalnız kalan bihter birden hayattan ne istediğini çok iyi anlar. sevmek. sevilmek. o geçe bihter aynanın karşısında soyunur. uzun ince bacaklarına, beyaz tenine, güzel göğüslerine, beline, kömür karası saçlarına, gözlerine hokka burnuna, etki dudaklarına bakar. o an aynı varlıklı biriyle evlenmedi diye kızdığı kardeşine özenir. onu tutkuyla sevecek ve onun tutkuyla sevebilceği genç bir adam ister.
birgün behlülün odasına gider ve orda genç bir erkek bedeninden, tutkusundan etkilenip behlulle sevişir. bundan sonra bir yıl boyunca bazı geçeler bihter behlulun odasına gider ve sevişirler. bu sırada bihter kocası adnan beyle asla sevişmez. behlul çapkın bir adamdır fakat o da bihtere aşık olmuştur. fakat bu aşk kısa sürer ve bir yıl sonra bihteri başka bir kadınla aldatır. bihter bunun farkına varır ama hiçbirşey demez. seviştikleri geçeler behlül hakaretin dozunu arttırır ama bihter hiçbir şey yapmaz çünkü bihter behlüle feci aşıktır.
bir gün bihterin evde yaşamaya başlamış annesi behlulle bihter arasındaki ilişkiyi fark eder. ikisini ayırmak için behlüle nihalle ilgilenmesini söyler. amacı kızının hayatını korumak değil, kızının mutsuz olmasını sağlamaktır çünkü kendisi gençken aşık olmamış ve kendide kocasını aldatmış bu yüzden bihter tarafından hep suçlanmıştır. zaten baştan meyilli olan behlülle nihal arasındaki ilişki ciddileşir. bunun üzerine aşkını kaybetmekten korkan bihter behlülü adnana herşeyi itiraf etmekle tehdit eder. behlul bu sözlerine önem vermez ama bu sırada nihal konuştukları herşeyi duyar. bunun üzerine olaylar olur ve adnan bey herşeyi öğrenir. bunun üzerine behlül evden kaçar.
bihter işe odasına gidip adnan beyin silahını alır. ölmekle ölememek arasında gidip gelir. en sonunda kocasının kapıya dayanıp 'kapıyı aç güzel ve nefis kadın' dediğinde bihter kararını verir. o hep güzel ve nefis kalcaktır. bunun üzerine silahın tetiğini çeker ve beyninde acı ve aşkla sızlayan yere kurşun girer.

--

kitaba göre yazılmış bir bihter analizidir. nihalin kıskançlıklarından ve sevimsizliğinden bihteri sevme nedenlerimden biride dizideki ile kitaptaki derin ruhudur.
1 /