bin yerine k yazan insan tipi

1 /
acarabi acarabi
sosyetenin ne olduğunu bilmeden sosyete olmaya özenen sonradan görme zenginler gibi, ingilizcenin ne olduğunu bilmeden engiliççe (ingilizce değil) konuştuğunu zanneden insan tipidir.
wulfgar wulfgar
kullanılan k'nın ingilizce'den değil yunanca'dan geldiğini bilmeden laf sokulmaya çalışılan insan tipi.

k yunanca bin anlamına gelen kilo kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. kilogram yerine bingram, kg yerine bg yazmıyorsanız, 10bin yerine de pekala 10k yazabilirsiniz.

-ingilizce'ye hayvan gibi hakim bir kardeşiniz.
6
hayaletin garip huyları hayaletin garip huyları
kısaltılan kelime de hepitopu 3 harf yani. iki tane harfi kullanmamak için mi bu kadar tantana?

efenim kilo bin imiş, bin de kilo imiş, bin derken de kilo diyormuşuz, bunu derken k demişiz, k yı ordan alıp bine götürmüşüz falan feşmekan... iki harften tasarruf yapmak için kafa sikmenin ne anlamı var?

bunların iki tanesini taksimde sallandıracaksın bak o zaman yahya kemalden "bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik" okuyorlar mı okumuyorlar mı?
nautilus nautilus
ingilizce ile ilgisi yok. bir matematik kısaltma. sen "bin gram" domates aldım diyor musun? ne diyorsun. bir kilo domates aldım diyorsun. kilogram demeye bile üşeniyorsun. ağırlık birimi gramdır halbuki. hah demek ki bu kiloyu her yerde kullanabilirsin. kw gibi, kilobite gibi.

not, aldığın domatesi kilogram olarak da söylemen yanlış. kütle alıyorsun. dünya üzerinde yer çekiminin değişmesi ile aldığın domates sabit kalırken ağırlığı değişir. kilonewton ile söylemen gerekir ya, neyse.
siyahojesürebilenkız siyahojesürebilenkız
ee sonuç ne?
insanları kategoriye ayırmak zaten hoşlanmadığım bir şey ama hadi ayırdın diyelim manalı bi sebebi olsun bari.
bilmem ne yerine bilmem ne yazan "insan tipi" ne ya. ne kadar saçma. buna sinirlenip küfürler etmek, bu kadar basit şeylere kafa yorup takıntı yapmak ve o insanları azarlamak garip yani.
bu arada ingilizce falan denilmiş de ingilizcede "bin=thousand" yani "k" kısaltmasıyla ilgisi yok zaten ordan vurmaya da çalışılmış falan.
enteresan. isteyen istediğini der yani salla geç. başka derdiniz yok ellam.
edit: ben "sinirlenmek" demiştim ama bildiğin çıldırmış adamlar bu mevzu yüzünden. töbeler olsun.
dark side yolcusu dark side yolcusu
yazılanları okudum ve kafam karıştı. yunanca bin "kilo" imiş. yani bize ne yunancadan? ingilizce olsa ne fark ederdi? bin yazın işte. kisaltacaksaniz 10b diye kisaltin. yunan alfabesi mi kullanıyoruz, ne alaka.. yunanca diye bir savunma mi var...
4
funkybaggins funkybaggins
memur:
hanım bu ay vergi dilimi kesintilerinden sonra 5.256 lira 27 kuruş yatmış. krediyi ve kirayı düşersek 2 bin lira anca kalıyor. idare ederiz allah kerim...

freelance graphic designer, art director:
moruk 15k yatmış bu ay gel partiliyoz hemen gel hemen...

hızlı yaşıyordur.
hayaletin garip huyları hayaletin garip huyları
pc dilinde astronomik rakamlardan kurtulmak için pratikleşmiş bir kısatmayı bu alanda ve mesleki alışkanlıkla kullanmak gayet sıradan ve kabul edilebilir bir durumken, bunu gündelik hayata, pazara, bakkala çakkala konuşma diline uyarlamaya kalkarsan, örneğin borç senedine rakamla 10000 yazarken harfle 10k yazmaya kalkarsan, digorlu pazarcıya "bana 0.001k patatis ver ordan" dersen akli melekelerinden şüphelenirler doğal olarak.
1 /