bir insanın zeki olduğunu anlama yöntemleri

1 /
archketip archketip
siyasi ideolojisini bilmek yeterlidir.
akp'li ise geri zekalıdır.
mhp'li ise geri zekalıdır.
chp'li ise geri zekalıdır.
hdp'li ise geri zekalıdır.
iyi partili ise geri zekalıdır.
vatan partili ise süper geri zekalıdır.
11
furious furious
zeka ile bilgi tamamen farklı şeylerdir. bir insanı bilmediği herhangi bir konudan sınava tabii tutarsanız aptal diyebilirsiniz.
fakat hepsinin ötesinde bir insanla konuşun, aksanı, şivesi farklı olabilir fakat konuşurken kelimeleri doğru yerlere koyabiliyor, anlaşılabilir ve net cümleler kurabiliyorsa o insan zekidir.
zekasını kullandığı alan farklı olabilir fakat dilini doğru şekilde kullanabilen insanı zeki olarak görürüm ben.
öyleleri var ki konuşurken sıraladığı kelimeler birbirinden dağdan dağa mesafe arası alakasız.
4
uzu vian cerbon uzu vian cerbon
profesyonel görüşmecinin kullandığı ölçümlerden biri de kelime dağarcığıdır. zira kişinin kullandığı kelime zenginliği, kelimeleri doğru anlamda kullanabilmek, soyut düşünüp metaforlarla destekleyebilmek zeka açısından önemlidir. tabi kalem kağıt kalemle yapılan standart ölçümlerden bahsetmiyorum, fikir edinebilmek adına yapılan gözlemden bahsediyorum.

akılda bulunmasında fayda var, bir arkadaş adayı bu şekilde incelenebilir ilk konuşmalarda.
nazgulbacanagi nazgulbacanagi
sorunları çözme yeteneği, kavrayış kıvraklığı, kullandığı ve geliştirdiği yöntemler, kullanmadığı yöntemler, dünyayı algılayış tarzı ve hayatı ciddiye alma düzeyi.
beneğinikaybedenuğurböceği beneğinikaybedenuğurböceği
zor yada sıkıştığı anda izlediği stratejiye bakarım. bön bön bakıp şikayetmi ediyor, sorumluluğu yada suçu başkasınamı yüklemeye çalışıyor, yada seri şekilde çıkış yollarımı buluyor. sürekli problem yaratma hastalığı değilde, çözüm odaklı kafası işleyen insanları her zaman zeki ve kaliteli bulmuşumdur. şikayet yok!!
pink flamingo pink flamingo
trollüğü anlayıp anlamamasına göre değerlendirilmiş, bu durumda kimse yazmadan ben itiraf edeyim, ben tam bir geri zekalıyım.
sözlüklere 5 yıl kadar ara verip döndükten sonra troll olaylarının farklı bir boyut kazandığını ben nereden bilebilirim. @ersan kuneri, mavi donu olmayan zirvelere gelmesin, kontrol edicem yazıyor, yuh amk diyorum. zirveler ne kadar değişmiş ben görmeyeli. sonra @kadın virtüözü, gülse birsel bana teklif getirdi, yazdıklarımı okumuş, dizi senaryosuna yardımcı olmamı istiyor yazıyor. ohaa diyorum ohaa, neler oluyor bu sözlük dünyasında. bana da teklif gelir mi ki acaba diyorum. @her şeyi bilen adam, zenginliğinden dem vurup bu kadar parayı nereye sokucam ben yazıyor, ona öğütlerde bulunuyorum bankaya koy, yastık altında tutma diye. @tekel savaşçısı ahmet abi, evlilerin ne işi var burada, sözlükte evli kadın istemiyoruz yazıyor, çok kırıldım ahmet abinin yeğeni, sana hiç yakıştıramadım diyorum. şimdi bu ve benzeri isimler ne alakası var yaa ben troll değilim dese inanırım yine de. konuşamayacağım daha fazla...
stera stera
zeki olduğunu anlamak için yöntem gerekiyor mu anlamadım ama eğer iq ise bunun bir zeka göstergesi olmadığı kanıtlı zaten. en iyi üniversiteden mezun olup iki cümleyi bir araya getiremeyen birine zeki diyebilir miyiz? ya da barajı geçememiş ama mükemmel enstrüman çalan birine aptal diyebilir miyiz? kişinin olaylara bakış açısı, değerlendirmesi, esnekliği, empati yeteneği, iletişim becerileridir bana göre göre zeki olma kriteri.
1 /