bir maaşını devletine bağışla

elcordobez elcordobez
geçen sene bu zamanlar dolar 8 lirayı zorlayınca bir takım troller tarafından dillendirilen durumdur. şimdi yine olay aynı terraneli günlere gitmekte. devlet büyüklerimiz de bunu ciddi ciddi dillendirirse şimdiden söyleyeceklerimi söyleyeyim.

ben çok vatansever bir insanım. sadece bir ay değil, 20 yıllık çalışma hayatımda her ay bir maaşımdan fazlasını devlete bağışlıyorum zaten. bordorumu elime alıyorum ki, benden habersiz neler neler bağışlamışım. sağlık sigortası matrahımın yarısını özel bir sigorta şirketine yatırsam her ay mabadımın kılının rengi değişse bana helikopter kaldırır. diğer hususlara hiç girmiyorum bile.

şu geyikten de gına geldi artık; ''sen bu devletin ekmeğini yiyorsun'' yok öyle bir şey yahuu. her akşam bimden ekmeği 1'25'e liraya alıyorum ben. zaten benzin pompasını arabamın yakıt hanesine mi sokuyorlar ya da nereye sokuyorlar belli değil artık. kullandığım elektiriğin, kullanmadığım dörtte üçünün parasını ödüyorum. canım kötü çikolata çekse haftada bir lüks tüketime giriyor. bu giren çıkanlardan kanayan taraflarımı silecek olsam, tuvalet kağıdı da zamlandı artık ona da güç yetmiyor. peki şimdi kim benim ekmeğimi yiyor?

daha ne yapayım devlet baba? çıplak da uzanayım mı her ay istiyorsan?
dumrul dumrul
2018'de kişi başına düşen ortalama gelir 9.632 dolar kişi başı ortalama vergi ise 1.945 dolar'dır. yani ortalama gelirin beşte birini vergi olarak ödüyoruz. bu da zaten 2,4 aylık maaşını devlete bağışlamakta olduğun anlamına gelir. daha da isteniyorsa hep birlikte götümüzü dönelim güzelce rahatlasınlar.

cengiz inşaat gibi asalakların milyonlarca dolarlık vergi borçlarının tek kalemde silinmesine falan hiç girmiyorum.

bu arada:


1
kızıl kurt kızıl kurt
(bkz: gelir vergisi)
(bkz: brüt maaş)

maaşım daha banka hesabıma ulaşmadan devletimiz çat diye 3/1'ini kesiyor zaten. yetmiyor sahip olduğum 1 ev 1 araba için emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, muayenesi, zorunlu sigortası, kdvli ötvli akaryakıtı, bakımı vs iş gücümden alıyor, yetmiyor içtiğim sudan bile ötv kesiyor(su özel bir ihtiyaç zira, içmesen de olur)

şimdi tüm bunları düşününce, bırak devlete 1 maaş bırakmayı, yılın 2-3 ayı sadece devlete çalışmış oluyoruz zaten hep birlikte. ha farkında değilsiniz belki, hatırlatayım dedim. yıllık devlete verdiğim meblağı hesapladığım zaman korkunç rakamlar çıkıyor ortaya, aldığım hizmete bakıyorum, kocaman 0.
birfincancay birfincancay
birazdan buraya "e iyi peki ben bağışlarım ammaaa milletvekilleri de bağışlayacak mı bakalım"vari bir serzeniş gelir, fava boğarız. ay ne de güzel olur. çok heyecanlandım.
1
kubarova77 kubarova77
yöneticiler sadece kendini düşündüğü sürece herhangi bir şekilde ne maaş veririm ne de bağış yaparım. verginin vergisini ödüyoruz, izlemediğim kanalın vergisi de yine benim cebimden çıkıyor, kullanmadığım köprünün parası, bunlar da yetmezmiş gibi sırf kardeşim olmadığı için ölen babamın maaşının dörtte biri yine bu devletin kasasına giriyor. sadece benden bu kadar para kesiyorsa benim gibi kim bilir kaç kişiden daha böyle vergiler ya da kesintiler alınıyor. ülkeyi şirket gibi yönetmeye çalışıp batıranlar onlar, üstüne bunun yüzünden kat be kat zarar gören yine benim. yapısal reform dedikleri yalanlar düzleminin, kendi ceplerine indirdikleri paraların, yandaş şirketlerine yaptıkları vergi ve borç indirimlerinin sorumlusu ben değilim. eğer birileri maaşını bağışlayacaksa bunlar cumhurbaşkanı, bakanlar ve milletvekilleridir. halkı bu duruma düşüren de ekonomiyi bu hale getirenler de yine onlar. niye ben salak gibi onlara yardımcı olayım?