biriyle çıkmak tiple alakalı değil

1 /
bir bilen bir bilen
yine bir arkadaşımdan duyduğum sözle karşılık vereceğim tümcedir.
"insanlar görünüşleriyle karşılanır,fikirleriyle uğurlanırlar"
çöldeki penguen çöldeki penguen
birileri ile çıkmayı becerememiş tiplere teselli cümlesi olarak söyleniyormuş gibi yapılıp, tipin olmadığı gibi etkileyebileceğin hiç bir özelliğin yok duygusunu hissettirerek kişiyi yıkıma uğratmaya niyetli insanların kullandığı cümle.
ragnarok ragnarok
çıkmak olarak değil de, içi bu kadar boş olmayan sevgi ve aşk kavramı için doğru önermedir. karşı tarafın dikkatini çekmek, ilk izlenim açısından elbette çok önemlidir; ancak bunu sağlayan tek şeyin tip olmadığı gibi, tipin çekiciliği de pekçok noktada yetersiz kalmaktadır. kendisini güzel/yakışıklı bulmamasına rağmen her halükarda kişinin kendine güvenebilmesi; belirli bir kültür seviyesine ulaşarak toplum içinde söz söyleyebilir, konuşabilir hale gelmesi ve zamanla da tanınarak karakterinin benimsenmesi halinde; ifadelerle ya da duruşlarla kişi zaten karşı tarafın nazarında yeteri kadar çekici hale gelecektir.
ayrıca, bununla da bir ilgi kurulabilir sanıyorum;
(bkz: kasabanın en güzel kızı)
emrede emrede
her ne kadar çıkma eylemi ve aşk duygusu tiple alakalı olmasa da bir insanın tipinin kendine güven verdiğini, sosyal hayatını ve psikolojik davranışlarını etkilediğini unutmamalıyız. bu bağlamda çirkin olan insanın asosyal, içine kapanık olma ihtimali yüksek olacağından doğrudan olmasa da biriyle çıkmak tiple alakalıdır diyebiliriz. fakat buna rağmen tipsiz bir insan da kendine yeterince güveniyor olabilir. sonuç olarak bunları karşılaştırdığımızda doğru olma payı olduğu gibi doğru olmama ihtimali de olan bir önermedir.
galileogalilei galileogalilei
benliğe ve tercihlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek önerme.

düşünürsek hiç kimse ev alırken "kötü" ev, araba alırken "dandik" araba almaz. imkanı el verdiği ölçüde "kendince" en iyisini almaya çalışır. biraz fazla maddi bir örnek ama insan davranışı böyledir. devam edelim. evinize bir tablo alacağınızı düşünün. nasıl bir tablo alırdınız? baktıkça hoşunuza gidecek ya da içinizi açacak bir tablo alırdınız öyle değil mi? peki bu tabloyla karşılaştırdığınızda çok sevdiğiniz çocuğunuzun acemice çizilmiş çöp adamlar resmi sizde nasıl bir etki bırakır? bu resme baktığınızda onun yansıttığı şeyleri hatırlarsınız. iki farklı örnek... ikisi de sizsiniz. işte insanın tipi de biraz böyledir.
1 /