birleşmiş milletler

1 /
dr conners dr conners
israil'in yıllarca taşlı sopalı çoluk çocuğu roketlerle öldürmesinin üzerine lübnan'da da sivil yerleşimleri umarsızca bombalamasının ardından tek bir kınama bile yayınlayamayarak fiilen bitmiş cemiyettir.
twinkle twinkle
-1994'de ruanda katliamına şahit olan ve kofi annan ile irtibata geçen bir kanadalı askere "müdahale etmeyin." emri vermiştir.
-1995'de ilk güvenlik bölgesi olarak ilan ettiği srebrenitza'da 8000 bosnalı sivil ölmüştür.
-balkanlarda türlü türlü savaş (onlara göre düzenleme) ile o bölgeyi mahvetmiştir.
-somali'de, askeri güçleri kabile grupları tarafından dışarı atılmıştır (dikkat edin birleşmiş milletler başlığı altındayız. onların kuvvetlerinden bahsediyorum yani).
-1948'de israil'in kuruluşu sırasında, yahudilere filistin'den toprak vermiştir; lakin yahudilere e sözünü geçirememiştir. yahudiler kendilerine verilenin 3te 1'i kadar daha toprak daha işgal ederek 960bin filistinliyi mülteci durumuna sokmuştur.
-amerika'nın ırak'a saldırdığı dönem hayatlarının başarısını göstermişlerdir. sadece tepki gösterip, görevlilerini ırak'tan çekerek...
-elbette israil'i kınama kararı çıkaramamıştır. zira israil tarafından gözlem noktası vurulup, gözlemcileri öldürülen bir organizasyonun gidip de "sen savaş açtın." diyerek bir ülkeyi kınaması doğal olarak beklenemez.

ben yazmaktan yoruldum. bunlar birleşmiş milletler'in yaptıklarının kısa bir özeti. kendilerini şöyle tanımlayabiliriz: arkadaşlarla maç izlemek her zaman, tek başımıza izlemekten daha iyidir. dünya ülkeleri de savaşları tek başlarına izlemekten sıkılmışlar ve beraber izlemek için birleşmiş milletleri kurmuşlardır. ne var ki evdeki en güzel kanepelerde fransa, rusya, çin, ingiltere oturmaktadır. televizyonun karşısındaki süper deri koltuk ise amerika'ya verilmiştir. özetin özeti birleşmiş milletler'in en iyi olduğu konu, dünyada olup biteni (sadece) izlemektir.
1 /