bismillah

fempusay fempusay
allah'ın adıyla demektir. rahman ve rahim olan allah'ın adıyla demek olan "bismillahirrahmanirrahim" kelamının kısaltılmış söylenişidir. özellikle mevlid'in de giriş cümlesi olması aynı şekilde düşünen insan için dikkate şayandır. şöyle ki;

"allah adun zikredelim evvela,
vacib oldur cümle işte her kula".
tenement funster tenement funster
queen'in bohemian rhapsody şarkısının opera bölümünde 3 kez tekrarlanan söz. gerçek anlamıyla ya da onunla ilişkili kullanılıp kullanılmadığı muammadır zira kimse(grubun geri kalanı dahil) freddie mercury'nin bu şarkı için yazdığı sözleri pek fazla deşmeden sorgulamadan kabul etmiştir.

baalzebub has a devil put aside for meeeeeeee for meeeeee for meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
tonguç tonguç
biri fransız, diğeri türk olmak üzere iki arkadaşımla iskelede otumuş muhabbet ediyordum. biz bildiğimiz fransızca sözcükleri ona satıyorduk, o da bize bildiği türkçe sözcükleri... muhabbetin sonlarına doğru sıkıldım ve denize atlamak istedim. gerildim, gerildim ve bi bismillah çekip balıklama atladım. tam o anda fransızın heyecanla şunu haykırdığını duydum. "heh bu kelimeyi biliyorum. yemeklerden önce söylenen bişey di mi?" yalan mı? doğru söylüyor çocuk. yemeklerden önce söylenen bir kelimedir "bismillah".
sözlük imamı sözlük imamı
birinci söz

bismillâh her hayrın başıdır. biz dahi başta ona başlarız. bil ey nefsim! şu mübârek kelime islâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisân-ı haliyle vird-i zebânıdır. bismillâh ne büyük tükenmez bir kuvvet, ne çok bitmez bir bereket olduğunu anlamak istersen, şu temsilî hikâyeciğe bak, dinle. şöyle ki:
bedevî arab çöllerinde seyahat eden adama gerektir ki, bir kabîle reisinin ismini alsın ve himâyesine girsin -tâ şakîlerin şerrinden kurtulup, hâcâtını tedârik edebilsin. yoksa, tek başıyla, hadsiz düşman ve ihtiyacâtına karşı perişan olacaktır.

1 rahmân ve rahîm olan allah’ın adıyla.

2 ve sâdece ondan yardım dileriz.

3 ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet, âlemlerin rabbi olan allah’a mahsustur. efendimiz muhammed’e (a.s.m.), onun bütün âl ve asâbına salât ve selâm olsun.
ny man ny man
bir işe başlarken söylenen ve içerisinde yaratıcının zat adı (allah) ve rahman,rahim sıfat isimleri olan 19 harflik allah kelamıdır.allah adı alemlerinin rabbinin özel adı,diğer isimleri allah'ın diğer isimleridir.yani rahman,allah'ın diğer adıyken allah rahmanın diğer adıdır diyemeyiz.ayrıca besmelede geçen allah ve rahman isimleri yalnızca allaha mahsusken rahim isimnin manası,mahlukata da verilmiştir.yani merhamet sıfatı insanlarda ve hayvanlarda tecelli etmiştir.

tüm hayırlı işlere başlarken söylenmesi gerekir zira söylenmez ise o iş eksiktir,eksik kalacaktır.yemeğin ortasındayken söylenirse (bismillahirrahmanirrahim fi evvelihi ve ahiri) şeytan kusturulur.çünkü söylenmez ise şeytan malınıza ortaktır.kısaca besmele mühürdür.her türlü derde şifadır.

içerisinde sırlar vardır.samimi takdirde yani anlamını hissederek okunduğunda bir çok şeyin kapısı açan bir anahtardır.kuran fatiha'dan;fatiha besmeleden;besmele de b harfinden ibarettir.
larukkasay2 larukkasay2
"her hayrın başıdır. biz dahi başta ona başlarız. bil ey nefsim! şu mübârek kelime islâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisân-ı haliyle vird-i zebânıdır. bismillâh ne büyük tükenmez bir kuvvet, ne çok bitmez bir bereket olduğunu anlamak istersen, şu temsilî hikâyeciğe bak, dinle. şöyle ki:
bedevî arab çöllerinde seyahat eden adama gerektir ki, bir kabîle reisinin ismini alsın ve himâyesine girsin -tâ şakîlerin şerrinden kurtulup, hâcâtını tedârik edebilsin. yoksa, tek başıyla, hadsiz düşman ve ihtiyacâtına karşı perişan olacaktır."

(bkz: birinci söz)
antikadam antikadam
haramlardan önce söylenmez.
arapçada allahın adıyla anlamına gelir. müslümanlar,
günlük hayatta yaptıkları tüm işlerde mümkün oldugunca allahı hatırlayabilmek için allahın adıyla başlamak isterler-istemelidirler.
haram olan bi şey yapmadan önce bismillah demek haşaa dalga gecmek anlamına gelir.