bizans

phallos phallos
aslında bizans diye bir ülke yoktur ve hiç olmamıştır.roma imparatorluğu ikiye ayrılınca bizim bizans diye bildiğimiz doğu roma imparatorluğu ortaya çıkmıştır.osmanlı imparatorluğu doğu roma imparatorluğunu feth edince romalıların yaptığı güzel bir oyundur.onların planına göre roma imparatorluğu değil bizans imparatorluğu feth esilmiştir ve de plan tutmuş ve biz yıllardır bizans imparatorluğu diye bir imparatorluğun olduğunu düşünmüşüzdür.
kaymaklı ekmek kadayıfı kaymaklı ekmek kadayıfı
ingilizce çevrisi olan "byzantium" aslında istanbul'un en eski isimlerinden biri olup, doğu roma ımparatorluğunun aslında roma ile bir alakası kalmadığını göstermek ve farklı göstermek amaçlı tarihçilerin kastılı olarak kullandığı isimdir (byzantium empire)

yani demem o ki, roma imparatorluğu (roman empire) ismini başkenti roma'dan almıştır.

bizans imparatorluğu(byzantium empire) da ismini başkenti olan byzantium (istanbul)'dan almıştır. (aslında o sıralar istanbul'un ismi constantinople idi ama bu isim 1. constantin'in verdiği bir isim olduğundan ondan önceki ismi kullanılmıştır burada)

zannedersem bu isminin neden değiştiğini kısaca açıklayabilmiştir.
azwepsa azwepsa
osmanlı'nın örnek aldığı, kurumlarını devam ettirdiği, bütün medeniyetini devraldığı miras üzerinde yükselttiği imparatorluktur. "bizim" ya da "bize has" dediğimiz, gururlandığımız pek çok şeyin kökenidir.
blue danube blue danube
bu topraklarda yaşayan her insanın en az osmanlı kadar ecdadıdır.

liseliler bilmez, diyeceğim ama çoğunluk bilmiyor bunu. kuruluş dönemindeki osmanlı devleti, bizans ile komşuydu. bizans prensesleri osmanları beyleri ile evlenmiş, bu şekilde ittifaklar kurulmuştu. topraklarını henüz genişletmekte olan osmanlılar için, bin yıllık roma geleneği esaslı bir örnekti. özellikle sultan ii. mehmet, yanıbaşlarında ne kadar kıymetli ve köklü bir mirasın bulunduğunun farkındaydı. konstantinopolis'i fethettiğinde "ben roma imparatoruyum!" diyişi bundandır. oğulları ve torunları yüzlerini onunla aynı yöne dönmüş olsalar, osmanlı belki de bir islam rönesansı yaşayacaktı, bilemeyiz.

bugün anadolu insanı bizans'ı malkoçoğlu'na kötülük yapmak isteyen kayhan yıldızoğlu formunda hayal eder. bilmez ki, anadolu'yu anadolu yapan, bu coğrafyanın en parlak günlerini yaşatan roma ve selefi bizans'tır. yer adlarından tut, osmanlı kültürü derslerinde öğrenilenlerin önemli bir kısmı bize roma'dan mirastır. bu elbet iyidir. köklü bir medeniyetten etkilenmek, ondan kendine katkı yapmak fevkalade bir ilerleme çabasına işaret eder. fakat gün bugün olup, trabzon'da hagia sophia tekrar cami yapılır, istanbul'da bukoleon sarayı viraneliğe döndürülürse, mirasa sahip çıkamamanın utancı da yaşanmalıdır.
sychtianarch sychtianarch
eski yunan şehir devleti. doğu roma resmi dil olarak yunanca'yı benimsedikten sonra bizans adı ile anıldı. doğu roma ile çekişmeleri zayıflamasına neden oldu. daha sonra diğer hasmı venedik ile ikonlar üzerine çetrefilli mücadeleleri ortodoksluk mezhebinin doğmasına neden olmuş.

bizans, roma ve stimboli tarihleri gerçekten incelenmesi gerekir. bugünün türkiyesini anlamak ve doğru yorumlamak için osmanlı tarihinden daha geri gitmek gerekir. balık yüzdüğü suyun farkında olmazmış. bu üç hatta dört ayrı katmanı sınırlı perspektiften incelersek türkiye'yi tanıyamayız.
ekmeğe krem sürüp intihar eden adam ekmeğe krem sürüp intihar eden adam
bizans denilen imparatorluk, gerçekte doğu roma imparatorluğu'dur. bizans ismini o imparatorluğun insanları hiçbir zaman kullanmamışlardır. bizans, 16. yüzyılda alman alimlerden hieronimus wolff'ün kullandığı bir isimdir. imparatorluğa bizans, bu şehre(istanbul'a) bizans ve bu ülkenin insanlarına bizanslılar demek 16. yüzyılın batı avrupa'sının yakıştırmasıdır. arkasında mukaddes roma-germen imparatorluğu'nu meşrulaştırmak gibi siyasi bir misyon yatmaktadır.
1