bmw e46

saplıkarınca saplıkarınca
1998 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülmüş 4. nesil bmw 3 serisine verilmiş olan kasa koduna sahip bmw modelleri, 2001 sonunda makyajlanarak ön far, ızgara, arka stoplar, kaput üzerinde ufak dokunuslarla daha güzel hale getirilmiş 2006 yılına kadar üretimi devam etmiştir, iç konsol şoför tarafından klima radyo cam otomatikleri vs. vs. ulaşımı açısından oldukça ergonomik tasarlanmış gayet rahattır. 316i 104 hp güç üretirken 330i 235 hp'ye kadar güç üretebilmektedir (abd versiyonları). avrupa 330i versiyonları ise 230 hp güç üretmektedir, amerikan 330 versiyonlarında 6 ileri manuel seçeneği de bulunmaktadır. e46 3 serisi 3.27 milyon adet üretilerek en fazla tercih edilen 3 serisi olma unvanını ele almış ve bir başka 3 serisi bu rekoru kıracak gibi görünmemektedir zira ayarsız olduğumuzdan olsa gerek insanoğlu artık suv veya çok daha küçük araçlar tercih etmektedir. piyasada bulunanların hasarsız olanları yok denecek kadar azdır ve apaçi gençliğin yeni gözdesi olma konusunda emin adımlarla ilerlemektedir. piyasada bol miktarda bulunan iş bilmeyen ustalar tarafından hemen her e46 nın km'si oynanmıştır çünkü menüde yer alan gizli bilgileri sadece kendileri biliyormuşçasına "aha asıl kilometresi bu ama ekranda yazan şu" edasıyla yorumlamakta o rakamların ne olduğuna dair en ufak fikirleri bulunmamaktadır, bu aracı alacak veya satacak olan kişilere tavsiyem bu dingil ustalara dikkat etmeleridir.
men azeri degilem menim murnum dıgalı men azeri degilem menim murnum dıgalı
uzun zamandır otomotiv sektöründeyim,
bilen bilir... bu sektörde çalışıyorsanız armudun iyisi muhakkak ilk sizin önünüze düşer.

2004 model, henüz 100.000 km dahi olmamış ilk sahibinden şampanya rengi bir e46 denk geldi... 2 saat sonra arabayı devraldım, most wanted ile büyümüş nesil e46'nın nasıl bir his ve heyecan verdiğini çok iyi bilir...

ilk gün tüm bakımlarını yaptırdım, yaklaşık 15 gün kadar keyifle kullandım, 2. haftanın sonunda yağ ışığının yandığını gördüm ve aracı ustama götürdüm.

arabanın yağ yaktığını piston sekmanlarının zarar görmüş olabileceğini söyledi, muhteşem mantıksız geldi çünkü devir almadan önce bmw çalışanı kuzenime aracın tüm servis kaydını döktürmüş, ampul değiştirmek için bile aracın borusan'da işlem gördüğünü öğrenmiştim. böylesine özenle bakılan bir arabanın bu şekilde bir sorun çıkartması çok şaşırtmıştı.

bir çok usta ile görüştüm ancak hiçbir sonuç alamadım, kimi komple motor yapılması gerektiğini söyledi, kimi segman atarak kurtarabileceğini söyledi, 10 ila 20.000 tl arası masraflar konuşulur oldu bir anda.

ya 55 yaşındaki ilk sahibi ablamız yan yan gezdi bu arabayla senelerce ya da hararet yaptı ve bunu servise sokmadan dışarıda tamir ettirdi, başka olasılık gelmiyordu aklıma

velhasıl kelam bagajımda motul yağ ile gezer oldum, haliyle bütün keyfim de kaçtı...
2 ay kadar kullandım, ani bir kararla aracı 1 gün içerisinde sattım, ilana koyduğum gün yüzden fazla mesaj aldım,telefon o kadar çok çalıyordu ki arayanlara mesaj atıp şirketin adresini veriyordum gelip otoparkta bakıyorlardı kendi başlarına...

o stres ve moral bozukluğu ile üçe beşe bakmadan anahtarı yeni sahibine teslim ettim, aradan neredeyse 1 sene geçti, hala çok özlerim... fabrika çıkışlı deri koltukları, business ses sistemi, şuan üretilen araçlarda dahi olmayan muhteşem özellikleri, sürüş ve güven hissiyatı arkadan itişin verdiği o müthiş zevk... sattıktan sonra hiçbir arabadan bu kadar keyif alamadım.