bohemian rhapsody

2 /
white shadow white shadow
the express okurları tarafından yaklaşık 30bin kişinin katıldığı bir ankette avrupada tüm zamanların en iyi şarkısı seçilen, freddie mercurynin kendi hayatını anlatığı iddia edilen, üzerine tezler yazılan queen şarkısı
nos nos
sözlerinin hiç bi zaman anlaşılmamıştır.hatta ingiltere de zamanında profösörler tarafından araştırılmıştır.freddie mercury e zamanında bu konu sorulduğunda hiç bir cevap vermez.ya sözler melodiye göre uyduruldu yada içlerinde çok gizli anlamları var bunu hiç bi zaman bilemeyeceğiz
profesore profesore
anısına yapılan bir konserde opera kısmından önceki kısmı elton john un , opera kısmından sonraki kısmı da axl rose un çok başarılı şekilde seslendirdiği parçadır ayrıca..bir çok otoriteye göre yazılmış en iyi şarkılardan biri olarak görülmektedir..
sycrone one sycrone one
albümdeki bir diğer muhteşem queen şarkısının hakettiği değeri alamama nedeni. aslında hata gruptakilerde, insan iki tane muhteşemi aynı albüme koyar mı? koymuşlar işte bir hata edip...

o şarkı hangisi mi?;

(bkz: the prophets song/#617158)
bir bilen bir bilen
hatırlarım ingilizceyi ilk öğrenmeye başladığımız hazırlık yıllarıydı,henüz yeni tanışıyoruz yabancı müzikle.filmlerde gördüğümüz yada günlük hayatta kulağımıza çalınan bir kaç yarım yamalak şarkı dışında grup,şarkı vs. bilmediğimiz zamanlar.yabancı müzikle ilk tanıştığım albüm queen in greatest hits 1 idi.freddie mercury nin henüz anlayamadığımız şekildeki telafuzları sebebiyle uydurmasyon olarak şarkılara eşlik etmeye çalışıyoruz arkadaşlarla,sonra sıra bu şarkıya geldi o da nesi?adam (bkz: freddie mercury) üstüne basa basa bismillah diyo,çözmedik bilemedik arkadaşlarla birbirimize bakıyoruz o da nesi?(evet yine) takribi 3 saniye sonra nakarat tekrarında bir daha evet bildiğimiz bismillahtı bu ve artık bizim de kıçı kırık 2 aylık ingilizcemizle eşlik edebileceğimiz bir şarkı, en azından nakarat .... bu da olmadı nakarat pıtırcığımız olmuştu.

bismillah
no we will not let you go(burası kasmıştı itiraf ediyorum)
badangel badangel
guns n' roses yorumuyla da beğeniyle dinlenebilen, mükemmel bir queen klasiği. her dinlediğimde "bu kadar da olmaz abi yaa" dedirten, rock tarihinin gelmiş geçmiş en sağlam örneği.
şarkıda, ölüme giden birinin iki dünya arasındaki cebelleşmesi anlatılıyor...
sereia sereia
durağanlıktan eser bulunmayan,oldukça ilginç,eğlendirici olan ve "bismillah" sözünün geçmesiyle ilk dinlediğimde oldukça şaşırdığım şarkıdır.dünya müzik tarihinde iyi bir duruşa sahiptir,çünkü böyle özgün bir şarkı takdire şayandır!
jellyjam jellyjam
fredie mercury yanında diğer queen elemanlarının da vokaliyle ortalığı yıktığı bir parçadır. bir çok yorumu mevcuttur ama tam haliyle çalanına pek rastlamadım. bir de burak kut da çok güzel söylüyormuş zamanında.
evilmaddox evilmaddox
ilk dinlediğimde "bismillah" kısmıyla önce mavi ekran vermeme, sonra da yerlere düşmeme (gülmekten) sebebiyet vermiş, sonrasında ise müzik arşivimde çok çok çok özel şarkıların arasında yerini almış bulunan queen eseri. freddie mercury kesinlikle insan evladı değildir, ilahi bir varlıktır. kendisini rahmetle anıyoruz.
neyazdiginibilmeyendengesizkisilik neyazdiginibilmeyendengesizkisilik
sözleri freddie mercury tarafından yazılan quenn i dünyaca ünlü yapan parçalardan biridir.rock opera türündedir.guinness tarafından 2002 yılında dünyanın en iyi parçası seçilmiştir.
ayrıca şarkının içindeki galileo ve bismillah sözleri şarkıya çok değişik bir tat vermiştir.karmaşıktır,anlaşılmazdır bu yüzden seviyoruz belki de
2 /