brian clough

grasp grasp
dünyanın gelmiş geçmiş en ilginç ve başarılı teknik direktörlerindendir.leeds united'da 44 gün çalıştıktan sonra kovulmasının ardından "this is a terrible day.....for leeds united" şekindeki açıklaması ve bir röportajda söylediği "i certainly wouldn't say i'm the best manager in the business, but i'm in the top one" cümleyle kendisine olan güvenini ortaya koymuştur.
manticore manticore
1935 - 2004 yılları arasında yaşamış olan başarılı fulbolcu ve teknik direktör. middlesbrough ve sunderland'de 1955 - 1964 yılları arasında forvet mevkiinde oynamış, ardından menajerliğe başlamış ve hartepools united, derby country, brighton and hove albion, leeds united ve nottingham forest'ı çalıştırmıştır. kariyerindeki en uzun soluklu menajerliği 1975 - 1993 yılları arasında çalıştırdığı nottingham forest'tır.

clough, bu kulüpte çok başarılı bir dönem geçirmiş ve asistanı peter taylor ile orta halli bir ikinci lig (division two) takımı olan forest'ı birinci lig (division one) şampiyonu bir takım haline getirmiş, ingiltere'nin ilk milyon pound'luk transferini yapmış, (ancak clough, transferin £999,999 olduğunu söyler.) 42 maç kaybetmemiş (1977 - 1978 yılları arasındaki bu rekoru arsenal 2004'te 49 maça geliştirmiştir.) iki defa avrupa şampiyonu ünvanını kazanmıştır.

son olarak, birkaç özlü söz kendisinden:

clough uzun topları eleştirirken:"if god had intended for us to play football in the clouds he wouldn't have put grass on the ground."

"don't send me flowers when i'm dead, send them to me now if you like me."

"they say rome wasn't built in a day, but i wasn't on that particular job".
jugador jugador
bir yerde okumuştum bu adamı zamanının mourinho'su olarak lanse etmişlerdi verdikleri demeçler ve rakipleri hakkında atıp tutmaları ile ilgili olarak. nottingham forest ile yaptıkları ortada iken bence mourinho'ya zamanının brian clough'u denmesi daha uygun düşer.

avrupa şampiyon kulüpler kupasını kazanmış tek ingiliz teknik direktördür. ve bu başarısına rağmen ingiltere milli takımını çalıştıramamıştır.

20 eylül 2004'te mide kanseri sebebiyle hayata veda etmiştir.
valiente valiente
the damned united filminden sonra hayranı olduğum hırs delisi başarılı bir adam.

1968-1969 sezonunda başında olduğu derby country'i ikinci ligde şampiyon yapıp 1. lige çıkarmıştır...
1.ligde 71-72 sezonunda derby'i şampiyon yaparak bir ilke imza atmış ve bir sonraki yıl şampiyon külüpler kupası'nda yarı finale kadar çıkmayı başarmıştır..
3.lig takımı nottingham forestla avrupada elde ettiği başarılarla en iyi ingiliz teknik direktörlerden biri olarak gösterilmeyi hak etmiştir.hatta birçok kişiye göre en iyisidir..

başarılarda her zaman emeği olan adam;
(bkz: peter taylor)
regulus regulus
peter taylor ile beraber önce hartlepool ardından derby country'i çalıştırmıştır. anmaya bile gerek olmayan bir brighton ziyareti ardından taylor'suz olarak leeds'in başına geçmiş, toplam 6 maça çıkıp, 44 gün sonunda kovulmuştur.
burada taylor'suz olmasının yanı sıra, leeds'li oyuncuların kendisini istememesinden de payı vardır.
leeds ile çıktığı 5 lig maçında 4 puan toplayabilmiş. charity shield maçını ise kaybetmiştir.
ardından tekrar taylor ile beraber, sıradan bir asansör takım olan notthingam forest'ı almış. önce 1. lige çıkarıp, aynı sene şampiyon yapmış, yetmemiş aynı sene şampiyonlar ligini kazanmış, yetmemiş ertesi sene bir daha kazanmış. bilgisayar oyununda dahi hilesiz başarılamayacak bir durumu gerçekten yaşamıştır.

hani bunu türkiye'ye uyarlamak gerekirse, şöyle özetleyebiliriz;
bu adam önce akhisar belediyesi'nin başına geçmiş, önce 1. lige çıkmış, sonra da şampiyon olmuştur.
ardından fenerbahçe veya galatasaray'a geçmiş, buradan 44 günde kovulduktan sonra kartalspor'un başına geçmiştir.
aynı sene 1. lige, aynı sene şampiyonluk ve 2 sene üst üste şampiyonlar ligi.
saçma ve uçuk geliyor değil mi?
adam yaptı bunu.

o yüzdendir ki, george best, beckenbauer, pele, maradona, ronaldo(brezilya'lı), platini, cruffy...hangisi en iyisiydi diye sabaha kadar tartışıp sonuç alamayabiliriz.
ama konu teknik direktör olunca cevap tektir.
normalşartlaraltındaveodasıcaklığında normalşartlaraltındaveodasıcaklığında
jose maurinho'nun tavırlarını baz alırsak şayet; erken dönemine öykündüğü şahıs olarak nitelendirmek de yanlış olmaz dedirten muhteşem futbol beynidir.


lakin arada ciddi bir fark vardır ki şudur: o günün futbol şartlarında isimlerinin esamesi okunmayan takımların başına geçip, önce ingiliz ve sonra da dünya futbol literatürüne kazımıştır: derby county ve elbette: nottingham forest

hani bizim tribünde eski bir tezahürat vardır ya: ''we are the best galatasaray'' diye hee işte aslı o yıllara, efsane nottingham forest zamanlarına dayanır, orjinali ;we are the best nottingham forest '''' tir! ki salt bunun için bile clough'a önümü iliklerim.


iyiiiicee meraklısı için: (bkz: the damned united)