bruschetta

kornish kornish
fırınlanmış ekmek üzerine konulan bir takım malzemelerle yapılan bir italyan iştah açıcısı. en ünlüsü domatesli mozarellalı fesleğenli olanıdır. pesto da koyularak yapılabilir. sarımsaklı ekmek türevleri de bundan sayılabilir
igor igor
kızartılmış ekmeğin üzerine (tost ekmeği de denebilir) sarımsaklı zeytinyağı, domates, fesleğen ya da roka konularak yenilen inanılmaz lezzetli bir şey.
fani fani
"ben yumurta bile kıramam." diyenin dahi yapabileceği, domatesli olanının içine hafif sirke konulması şart olan italyan mucizesi. kırmızı şarapla iyi gider.
madame noralyanın pabucu madame noralyanın pabucu
italyanların yemek yemeden önce sarımsaklı ekmek üzerine zeytinyağı,bol domates, fesleğen ve karabiberle servis ettikleri başlangıç.

aslında herkesin evinde kendi çapında ''domatesli ekmek'' olarak adlandırdığı şey de diyebiliriz .ayrıca doğru bilinen yanlışlar grubuna dahil olmaması açısından ''bruşetta'' değil,''brusketta'' diye telafuz edilir.
voltajkafa voltajkafa
çoğu yerde yemek öncesi aperatif olarak söylediğim şey. meseleden anlamayan oğu restoran bunu pizza gibi yapıyor. en güzelini alakasız bir yerde yedim. nişantaşı (bkz:cafe zone )