bu işte bir yalnızlık var

1 /
anosias anosias
tuna kiremitçinin git kendini çok sevdiremedenin ardından 2003 ekimde piyasaya çıkardığı ikinci romanı. bu da aynı git kendini çok sevdirmeden de olduğu gibi kısacık bir romandır. 197 sayfalık bu kitap gene ünlü bir dörtlükle başlar.
hani ıssız bir yoldan geçerken
hani bir korku duyar da insan
hani bir şarkı söyler içinden
işte öyle bir şey *

kahramınımız gene yalnız bir insandır. karısından birkaç yıl önce boşanmış müzisyen bir adam olan mehmetin hayatını anlatır. kitap boyunca mehmet geçmişini hatırlamakta, karısını bırakıp kaçan üst komşusunu ararken, kaçıp giden adamın eşine duyduğu aşkı da kendi içinde söndürmek istemektedir.

gene kısa cümlelerle kurulmuş, kolay okunan bir roman olmuş. bunun yanı sıra bir önceki romanda olduğu gibi bir çok ünlü sanatçının, şarkınıni kitabın adı da kitap boyu geçirilmiş. eğer bunları yazmak yerine direk karakterlerin ruh hallerini anlatsa insanlara bence daha faydalı olurmuş. buna rağmen 1 2 günde bitirilebilir, daha devam edecek diye beklerken pat diye bitmiş, hoş bir kitap olmuş.
hansvoralberg hansvoralberg
tuna kiremitçi'nin büyük bir akıcılıkla yazmış olduğu; ismi romanın kendisinden daha güzel olan kısa romanı. mehmet karakterinin duygularını biraz üstü kapalı anlatmış olsa da bazı yerde yapmış olduğu tespitler cümlelerin altını çizdirecek nitelikte.
232323 232323
okuduğum ilk veson tuna kiremitçi kitabı.
başlarında pişman olmuştum nasıl olur da daha önce hiç okumam bu adamın yazdıklarını diye ama tüm bu düşüncelerim kitabın sonuyla değişti ve bütün bir kitap boşuna okunmuş hissi yarattı bende. ondan sonra da bir daha tuna kiremitçi okumadım ara sıra kumdan kaleler dinliyorum. tuna kiremitçi keşke hep şarkı söylese..
şeytan tüyü şeytan tüyü
var mı yok mu belli değil..

görünüp kayboluyor bazen. ses var, duyuyorum. canlı hala, onu da biliyorum..

''ama bu işte bir yalnızlık var be''..
sessizliğin kulağıma fısıldadığı şey bu farkediyorum.

bir cümle kursa aslında, hani söylese bile söylemiyor aslında. nasıl boktan bi bilsen be adam..bi bilsen..

bilsen böyle olmaz zaten. onu da ben biliyorum aslında ama..

boşver be. cidden..
yesilelbiselikız yesilelbiselikız
sıradan bir film, bilindik hikayeler, şaşıracağımız ayrıntılar, göndermeler falan da yok. fekat nengin naltan eminim sümüklü, alık bi tiptir ama yönetmen nasıl karizma bir karakter yaratmış omaygat, aşık oldum.
neondental neondental
tuna kiremitçinin aynı adlı romanından uyarlanan film. filmin ana karakteri bende teoman arkeotipi izlenimi uyandırdı. kentli yaşadıkları toplumun kalıplarının dışında çarpık kadın erkek ilişkileri üzerine bir film için başta casting ve karakter analizleri olmak üzere filmde oldukça fazla eksikler var. filmdeki baştan sona vodafone reklamları sinema etiginin ne durumlarda oldugunun kanıtı. gezi olayları da unutulmamış bu arada. bir dialogda ve izmir kordondaki bir sahnede. ana karakterin rock müzikten taviz vermez tavrı atiyenin back vocalistliğini ilk başta red etmesi de rock müzige bir gönderme yapma düşüncesi. atiye konseri sahnesi de bir o kadar inandırıcılıktan uzak ve reklam filmi formatında. bir ticari filmde bulunması gereken bütün özelliklere sahip bir film. işin en çok düşündürücü bir o kadar da üzücü boyutu da bir çok kaliteli bagımsız çalışma festival şansı bile bulamazken böyle sıradan ticari çalışmaların bir şekilde gösterim şansı bulması.
knickerbocker knickerbocker
bir pazar günü istanbul'da boğaz trafiğine takıldığım zaman okumaya başladığım gideceğim yere varana kadar da bitirdiğim ve "okunacak onca önemli kitap varken insan evden çıkarken yanıma neden bu kitabı aldım sanki" diye hayıflanmama sebep olan kitap.
yav he he yav he he
vodafone'un bol bol reklamını yaptılar.
filmde özgü namal oynadığı için iyi beklentilerim vardı ama hepsi paramparça oldu. çok sıkıcıydı. zaten filmin yarısında çıktım. bütün akşamımı mahvetti.
izlemek gibi bir düşünceniz varsa gitmemenizi öneririm.
1 /