buğday tarlası ve kargalar

benim nickim benim kararım benim nickim benim kararımorjinal adıyla "wheatfield with crows"

vincent van gogh'un intihar etmeden önce yaptığı son tablosu. bazı akademisyenler intihar notu olarak bıraktığını da düşünür. çok net bir bilgi olmamakla birlikte, kimilerine göre bu van gogh'un son resmi değildir. bu resimden sonra üç adet tablo daha yaptığı söylenir. art izlenimcilik akımına iyi bir örnektir.

tablo, 1890 yılında tamamlanmış ve yağlı boyayla tuval üzerine yapılmıştır. son eseri olarak benimsendiği için, resmin içerisinde bir çok karanlık ve depresif öğeyi barındırdığı söylenir. buğday tarlası resmin yarısından fazlasını kaplar. buğday başaklarının her yöne farklı dalgalanmaları rüzgarlı bir hava olduğundan kaynaklıdır. resimde, toplamda üç farklı patika yol vardır. bu 3 farklı yolunda nereye gittiği ve ne amaca hizmet ettiği belli değildir. bu yüzden karmaşık, kafa karıştırıcı ve depresif bir görüntü ortaya koyar. oldukça canlı renklere sahip buğday başaklarına tezat olarak, siyah ve mavi tonlarının kullanıldığı gökyüzü ise karamsar bir etki yaratır. yaklaşmakta olan bir fırtına habercisi olan gökyüzü ve esen rüzgar, tarlada uçuşan kargalarla ruhsal bir sıkıntıya sebep olur. bu sebeple, yapılan bu tablo, van gogh'un son zamanlardaki ruhsal sıkıntısının açığa çıkması ve intihar notu olarak algılanmasına sebep olmuştur.

farklı görüşlerde vardır. geniş ve açık renklerde buğday tarlası, boş patikalar ve uçuşan kargaların; mutlak sessizliği ve huzuru da yansıttığı söylenir. van gogh bu resminde, ölmeden önce huzura olan özlemini vurgulamakta da olabilir. resimde bulunan her öğe, farklı şekillerde yorumlanabilir. fakat her ne olursa olsun, bu tablo van gogh'un yorulmuşluğunun bir yansımasıdır.

resim, amsterdam van gogh müzesinde sergilenmektedir.