bugünün senfonisi

kılavuz karga kılavuz karga
asıl adıyla symphony of now 2018 yılı alman yapımı şehir belgeseli. baştan sona konuşma olmadan sadece şehir görüntüleri içeren bugünün senfonisi'nin asıl ilham kaynağı ise walter ruttmann'ın 1927 yapımı 'berlin - die sinfonie der großstadt' (`berlin: a symphony of a great city) adlı 'şehir senfonisi'. `bugünün senfonisi` bir nevi ruttmann'nın berlin'nin yeniden yorumudur. hatta `johannes schaff`'ın çekimleri ilk başlarda rutmann'nınkiyle birebir aynı olup, modern berlin'in içine girdikçe kendi özgünlüğüne kavuşuyor.

esin kaynağı gibi kendisi de beş kısımdan (alm. akt; perde diyebiliriz) oluşan belgeselin akışı demir yolu raylarıyla başlayıp, üzerindeki trenle birlikte berlin'e doğru ilerliyor. mimarî ögelerin durağanlığını yansıtan çekimlerle şehre giriş yapan kamera, yavaş yavaş ortaya çıkan insanlara birlikte yaşayan şehrin içine giriyor. şehrin kozmopolitliği, farklı kültürden insanların bir arada yaşadığı semtler, durmaksın devam eden eğlenceler ve partiler, bir yanda yiyip içen gençler ve hemen artlarında çöpleri karıştıran insanlar berlin'in her iki yüzünü de size gösteriyor. lubunyalar, çingeneler, göçmenler, halay çekenler, break dans yapanlar, gece karanlığında boş duvarları dolduran grafiticiler ve dahası...

ruttman'a kıyasla schaff kendi şehir senfonisinde müziği çekimlerle uyum içinde kullanmış. bazı anlarda gözlerimi kapatsam, sadece müziğin ritmiyle bile neyin karede olduğunu anlayabilirdim desem abartmış olmam. özellikle grafiti sahnesindeki sprey sesinin ritim olarak -hem de hiç sırıtmadan- kullanılması çok hoştu. bir şehir sabahın ilk ışıklarıyla uyanıyor ve gün doğumuna kadar tabiri caizse uyumak nedir bilmiyor. sessizlik ile keşmekeşin arası göz açıp kapayınca değin geçiyor. belgesel de berlin'in hayatı gibi müzikle akıp gidiyor.

salt'ın perşembe sineması'nın evde gösterimlerinden biriydi bugünün senfonisi. sahnelenen çekimleri müzikleriyle yoğuran frank wiedemann, hans joachim roedelius, gudrun gut & thomas fehlman, modeslektor, alex do ve samon kawamura yeraltındaki berlin'in ruhunu ustalıkla yansıtmış.