büyük şehirden taşınmak

di mi ya di mi ya
bir iki yıla bodrum'a yakın bir köye yerleşerek ben de o kervana katılacağım. yaşlandım ve ruhum artık ses ve curcuna kaldırmıyor.
sabah bahçemdeki domatesi toplayıp, kuş cıvıltıları ile doğayı dinlemek istiyorum. bitip tükenmek bilmeyen insanoğlu hırsları beni çok yordu.
kacakkat kacakkat
okadar kolay değil herşeyin görünenden daha zoru vardır.bi kere hemen hemen tüm sekülerler diyor ki biz büyükşehirden kaçacağız yaşanmıyor peki neden yaşanmıyor hiç baktınız mı hiç geri plan düşünüldü mü?onu geçtim herkesin derdi ege herkes egeye istanbula olan göç gibi gidince noalcak ege daha mı yaşanılır olacak ordada ciddi altyapı zorlukları olmayacak mı onuda geçtim bukadar insan için iş ekonomi ve yaşam koşulları oluşturulması için yeniden ekolojik tahribat olmayacak mı? bende kendimi seküler olarak görüyorum ancak insanların anadoludan kaçıp büyükşehirleri kurtuluş görmesi ozamanki türkiyenin seküler görünen yöneticileri yüzünden oldu okul kitaplarında bile bize kırsalda yaşam zordur şehirlerde iyidir alışırıldı her cazibe zamana göre iyi değildir. bugun sermaye el değiştirdi ve hepimiz kurtuluşu bi yerde görüyoruz evet bende istiyorum bodrumda yaşamak ancak bulunduğumuz alanları güzelleştirme çabasına girmezsek gittiğimiz yerdede kökleşemeyiz.
neverendingblueroad neverendingblueroad
taşındığı yerin zorluklarından şikayet edip, büyükşehri ve alışkanlıkları da kendileriyle birlikte getirecek olanlar hiç yeltenmese keşke. yolları bozuk bir köyde yaşıyorum. internet altyapısı zayıf, doğalgaz yok, toplu taşıma sık değil. yazın buranın sahiline, ormanına aşık olup "ayyyy biz de buraya taşınalım, doğal beslenelim, temiz hava alalım, bir de zeytinlik tamamdır" deyip ciplerine atlayıp buraya veya civar köylere yerleşenlerin yaptıkları ilk iş şikayet etmek. belediyeden, muhtardan, yazın yolların tozundan, kışın soğuğundan, geceleri bahçeleri talan eden domuzlardan...ve kendilerince çare arayıp saçma sapan işler yapıyorlar. köyler gelişmesin, olduğu gibi kalsın demiyorum ama bu gelişmemişlik değil miydi taşınanları mest eden? bahar gelince her şey şahane, kışın burda oturamam banane. olmaz, efendi gibi bilerek gelin, olmuyorsa da ......... gidin. küfrü bıraktım, boşluğu siz dolduruverin.
eski çaçalardan mehtap eski çaçalardan mehtapli ziqi diye çiçekten daha çiçek bir youtuber var, büyük şehirden taşınıp ninesinin yanına köye göçmüş. masal gibi bir hanım ya insanın baktıkça içi gidiyor. çıtı pıtı ama taşı sıksa suyunu çıkarır.
bir iki saniye imreniyorum sonra şehirin rahatlığı, kolaylığı aklıma gelince hemen vazgeçiyorum.
nefes molası vermeden merdiven çıkamayan insanlar için organik bir hayat hayali fazla gülünç.