çekirdek kabuğu

ayabakan ayabakan
içinden yemiş çıkartılırken ıslatılmadan tabağa bırakılmasında fayda olan ağaç parçacıklarıdır. kürdan bulunmadığı zamanlarda gövdesinden ikiye ayrılmak suretiyle kürdan kisvesine bürünebilme özelliği vardır. ayrıca çekirdek yerken kendinizi frenlemeniz konusunda da yardımcıdır sınır o dur ki kabukların atıldığı tabak dolup piramit şeklinde yukarı ilerlerken en üstteki tek kabuk bırakıldığında (piramitin sivri kısmı) tabak boşaltılmamalıdır.
aykanın babası aykanın babası
kabuktaki tuzun emilme suretiyle de tüketilebildiği çekirdeğin en dış katmanıdır.bu tarz tüketimin yaygınlığı fazla olacak ki peyman firmasının çitliyo marka çekirdeklerini acılı ve çok tuzlu tiplerde de üretitir.
tekil kişilik tekil kişilik
en bilinen park atığıdır.
oturulan banklarda ve yerlerde görürüz hep.
kabak olur, ayçiçeği olur fark etmez!
parkı park yapan, sanki parklarımızı açıkça tarif eden hatta onu tanımlayıp tamamlayan süs gibi bir şeydir.
parklardaki sidik kokusu da hediyesidir.
galatadanuçtum galatadanuçtum
çekirdek kabuğuna savaş açan çevre dostu insanlara çekirdek kabuğunun çöp sayılmayacağını anlatmak imkansıza yakın.

tekrar edeyim, her tarafın kimyasal, plastik atıklarla dolduğu şehirlerde çekirdek kabuğu başta karıncalar olmak üzere bir çok canlı türünün besin kaynağıdır. kurumuş bitki ve yaprak gibi doğada tüketilerek dönüşür. böceklere besin, kuşlara hem besin hem yuva kaynağıdır.

koskoca resmi kurumlar bile her boku halletmiş gibi cekirdek kabuklarına savaş açıyor. tabi canım insan denen şerefsiz varlığın göz zevkini tatmin etmek varken tabiattaki binlerce canlı türünü niye düşünecekler ki ?