cep herkülü naim süleymanoğlu

sakil sakil
dün sinemada izleme fırsatı bulduğum film. sinemada izlediğim her filmi beğendiğimden sağlıklı yorumlar yapamıyorum ama bu film hakikaten olmuş. süresi uzun olmasına rağmen hiç sıkıldığımı hissetmedim. daha detaylı yorum yapılabilir de üşeniyorum şimdi. gidip izleyin.
ya umutlar da biterse ya umutlar da biterse
izlediğim ve çok beğendiğim film. gerek oyunculuk açısından gerek de senaryo bakımından başarılı buldum. hem bulgaristan'ın o dönem yaptığı zulmü hem de naim'in hayatını başarılı şekilde harmanlamıştı.
filmin müzikleri de güzeldi sadece cem adrian'ın sen gel diyorsun türküsü biraz yersiz gibi geldi.

izlenilmesi gereken bir film.
bloody monday bloody monday
bugün netflix de görüp izlediğim mustafa uslu yapımı film. her ne kadar yönetmenin diğer filmlerini başarısız bulsam da bu film gayet başarılı olmuş. esasen filmin ana konusu bulgarların türklerin üzerinde uyguladığı baskı politikası ve türklerin içinde bulunduğu gayri insani durum temelinde efsanevi sporcumuz naim süleymanoğlunun hem sporcu hem de özgürlükler temelinde vermiş olduğu insanüstü mücadeleyi anlatıyor. izlerken bazı kısımlarda ister istemez duygulanıyor insan .(en azından ben duygulandım)
filmin bazı bölümlerinde inceden göndermeler de var;
-avusturalya da naim türkler tarafından kaçırıldığında araba değiştirirken ikinci bindiği arabada ki dikiz aynasından sarkan türkiye ve ccc yazan maskot mu süsmü ne (#bozkurtlaraselam)
-uçak sahnesinde jet pilotu "ben filo komutanı yarbay eren bülbül, vatanınıza hoşgeldiniz"#iyikivarsıneren
-yaş büyültüp astılar sahnesinde (#erdaleren)
aklıma gelenler bu kadar.

şunu da şuraya koyayım
www.youtube.com
cubuklumakarna cubuklumakarna
netflix'e düşmüştür. hiç izlemeyenler ve yeniden izlemek isteyenler için hatırlatma. ben sinemada izlemiştim. o kadar beğendim ki yine ve yeniden izlemek için sabırsızlanıyorum.
fark ettim fark ettim
jet sahnesinde ve oğlunu yatılı okumaya gönderen annenin yastığa sarılıp koklaması sahnesinde ağladım.

duygusuz biri değilmişim sözlük. ağladım lan! utancımdan filmi ileri sardım.
godotyubekleyen godotyubekleyen
ayla ve müslüm'ün yapıcısı mustafa uslu'nun bir başka filmi. müslüm'ü beğenmemiştim ama ayla'yı severek izlemiştim. cep herkülü naim süleymanoğlu'nu da severek izledim. oyunculuklar iyiydi. izlerken baya para yatırdıkları belli oluyor.

bulgaristan'da azınlık türkler'den biri olan naim süleymanoglu'nun nasıl naim süleymanoğlu olduğu, ne kadar çaba sarfettiğini anlatıyor.

bulgaristan'ın azınlıklar üzerindeki baskıcı politikalarını da görüyoruz. ama şu bir gerçek ki süleymanoğlu türkiye'de dünyaya gelseydi o zaman kendini yetiştirecek bir hoca bile bulamayabiliyordu. bir nevi biz biraz hazıra konduk.