cern

4 /
orlov orlov
çok ciddiyim: ben gittim, bi sik yok, bi havası da yok. şimdi bilim üssü o ye falan diyoruz da, eşşek kadar proje, sana verdikleri kıç kadar görev. oturuyorsun misal bilgisayar başına, request yolla hadron simülatöre dur. mit'ten çocuklar var, elde kağıt kalem, denklem çözüyorlar, ne çözdüklerini de bilmiyorlar. sonra da cern de cern. sanki direkt projenin merkezine koyuyorlar.

o yuvarlak dalga globus. içinde sergi var sadece. bi işe yaramıyor. ayrıca tesislerin içi de dışı da ülkemizdeki kampüslerle eşdeğer neredeyse. hatta belli başlı üniversitelerin kampüsleri bu tesislerden daha iyi. ha bizde yeraltında eşşek kadar boru yok, bi o eksik. allahınızı severseniz abartmayın şu cern'i. kim sallıyor, büyütüyor cercern diye bi bulsam ağzını yüzünü kıracam.
aşmış adamı aşan adam aşmış adamı aşan adam
cern'de yeni bir keşif - fizik- ntvmsnbc.com cern bilim insanları, büyük hadron çarpıştırıcısı'nda (lhc) tanrı parçacığı'nı bulmak için yapılan en son deneyin sonuçlarını bugün açıkladı. ntvmsnbc

buldukları tanrı parçacıklarını birleştirip voltronu yok pardon tanrı'yı oluşturacakları günü merakla bekliyorum.

çalışmalarına ilişkin açıkladıkları her bulguyu çok büyük bir keşifmiş gibi sunmalarına karşın elde edebildikleri sadece daha çok soru ve daha çok belirsizlik.

bulguları(soru ve belirsizlik) küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın; ama bulguları deklare etme biçimleriyle buldukları(nı zannettikleri) arasında dağlar kadar fark var ve her seferinde dağ fare doğuruyor.

..ki daha önceden çalışmalar hakkında basına sızdırılanlar dün dünya kamuoyuyla paylaşılanların çok gerisinde.

muhtemel ayarlar için yineliyorum, daha çok soru ve belirsizliğe ulaşmak bir başarıdır ve küçümsemiyorum.
damdan atlayan serçe damdan atlayan serçe
yaptıkları yüzyılın deneyinde neler bulduklarını ya da birşey buldular mı acaba diye merak ettiğim merkez.

o kadar sansasyon ve masraftan sonra maddenin yapısıyla ilgili bilgilerimizi geliştiren neler bulundu? bulunanlar teknolojide nasıl kullanılmaya başlandı?

bunların anlaşılır bir dille orta okul,lise ve üniversite kitaplarına girmesini sabırsızlıkla bekliyorum. madem yüzılın deneyi neler aydınlandı çocuklarda bilsin di mi ama?
elcordobez elcordobez
milyar dolarlar harcanarak, malzemeden kaçmadan yapılmış labratuvar. benim çalıştığım hastanenin de labratuvarı var. haddimizi aşıp da hadron falan çarpıştırmıyoruz ama biz. bildiğin işte idrardaki üre miktarı, dışkıdaki bilmem ne sayısına falan bakıyorlar orada. buna rağmen devasa makinalar var. uzay yolu filmi seti gibi içerisi. kim bilir cern'in içi nasıldır?

son elli yılda tıp bilimindeki tedavi yöntemlerinde sadece görüntüleme teknolojisinde ileri gidildi. bu ilerlemede cern'de oluşturulan yapay karanlık maddenin mri teknolojisinde kullanılmasında büyük payı var.

şimdi de yapay solucan deliği yapma uğraşındalar. ben de evde amatör olarak bu uğraş içerisindeyim. zaman makinası icad etme çalışmalarımı bu yüzden bir süre öteledim. zaman makinasıyla bugünün geçmişine gidemezsiniz. çünkü dün zaman makinası icat edilmemişti. ancak sizden önce evrende birisi bu icadı yaptıysa gidebilirsiniz. ama bu riski alamıyacağım. makinaya son vidayı taktıktan sonra, ilk zaman yolculuğumu böyle işin gelmişine geçmişine söverek yapmak istemem.
hem zaman makinasıyla evrenler arası yolculuk da mümkün değildir. solucan deliğiyle yapılabilir bir şeydir.
4 /