chih chi

yoltengri yoltengri
mö 60 yılında şanyü olan tu-ch'i-tan'ın politikaları nedeniyle çıkan karışıklıklarda tu-ch'i-tan intihar etmek durumunda kalmış devlet 4 bölüme bölünmüştü. ancak hu-han-ye ve kardeşi chih-ch'i ayakta kalabilmiş mö 54 yılında aralarında yapılan savaşta da hu-han-ye yenilip güneye kaçarak çin'e bağlanmış onlardan korunma istemişti. sonraları hu-han-ye çinli birlikleri de yanına alıp chih-ch'i'nin üzerine yürümüştü. chih-ch'i bu durum karşısında kalabalık düşmanı karşısında direnmenin gereksizliğini anlayıp batıya göç etmişti.

mö 36 yılına gelindiğinde ise chih-ch'i'nin varlığını kabullenemeyen çinliler ve hu-han-ye hunları 75 bin kişilik bir orduyu chih-ch'i'nin üzerine yollar. güney kazakistan'da ki bir kalede 1500 kişilik birliği ile türklerin ilk savunma savaşını veren chih-ch'i ve askerleri öldürülür.

son olarak bazı tarihçiler kurtulanlar hazarlar denizini geçerek avrupa'ya doğru uzandıklarını ve avrupa hunlarını oluşturduklarını söyler.

bilgilendirme: bu giriyi daha öncede girmiştim ancak tüm yazdıklarımı sildiğimde bu da silindi. hakkında pek az kişinin bilgi sahibi olduğu bu kişinin tanıtılması amacıyla tekrar burada paylaşmak istedim.