çiftlik bank

4 /
all things must pass all things must pass
ceo'su mehmet aydın'ın charles ponzi'nin kendi adını verdiği ponzi sistemiyle milleti charles ponzi'den daha fazla dolandırdığı kuruluş. adam öyle güzel kurmuş ki sistemi baktı deli gibi para geliyor yatırım yapmış, çiftlikler kurmuş, fabrikalar vs açmış ülkenin her yerine ürünlerinin satıldığı mağazalar açmış daha da inandırıcı olmak için.

yani kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyip ülkedeki yolunacak bütün kazları bir araya toplamış neredeyse.

ne diyeyim çok üzücü insanın kendine yaptığını başka hiç kimse yapmıyor, kişisel hırslarımız yüzünden kendi sonumuzu hazırlıyoruz yoksa bankanın verdiği faizin 15-20 katını vereceğini söyleyen bir toramana totalde 511 milyon tl kaptırmak akıl karı değil.
one night stand man one night stand man
çiftlik bank'ı ilk defa bir arkadaşımdan duymuştum.
tahminen 2017 haziran/temmuz gibiydi.
internette sadece 5 dakikalık araştırma sonrası sistemin ponzi olduğunu çakozlamış ve kendisine bahsetmiştim.
o da şirkette çalışan bir arkadaşının 3 aydır sistemde olduğunu ve neredeyse parasını çıkartmak üzere olduğunu, sistemin güvenilir olduğunu iddia etmişti. (sonrasında o arkadaşı 15 bin lira kredi çekerek sisteme daha fazla para yatırdı. onun para aldığını gören şirkette çalışan 2 kişi daha kredi çekerek sisteme para yatırdı)

ülkede çiftçilerin ve hayvancıların kan ağladığı bir dönemde yılda yüzde 250-300 kar oranı vaad eden bir sistemin reel olması tabi ki mümkün değildi.
üstelik bu kar oranının dışında çiftlik bank'ın da bu işten kar elde edeceğini düşünürsek yıllık kar miktarının minimum yüzden 450-500'lerde olması gerekiyordu.
en basit bir hesapla bir canlı tavuğun ortalama 18-20 lira olduğunu ve bu tavuğun her iki günde bir yumurtladığını varsaysak bile, bu yumurtalardan yılda ortalama 30 lira ancak kazanılıyor.
tavuğun yem, sağlık, bakım gibi vs. masraflarının sıfır olduğunu varsaysak bile 1 yılda anca yüzde 50 kar getirebiliyor.

buraya binlerce, milyonlarca lirasını gömen insanlar sadece şu basit hesabı yapmaktan bile aciz kişiler.
ya da gözlerini sadece para hırsı bürümüş kişiler.

türkiye'nin en efsanevi dolandırıcısı sülün osman'a ait şu söz her şeyi özetliyor: "ben beni keriz yerine koymayan kimseyi dolandırmaya çalışmadım"
6
ithinkthereforeiam ithinkthereforeiam
youtube, twitter ve bilimum sosyal medyada adama sövenler ve yalvaranların cirit attıyor... çok komik lan, gülmekten ölüyorum;


ahahahahahaa... karnıma ağrı girdi gülmekten...

lan yatırmasaydınız aq!... dolandırılmışmışlar... salaksınız çünkü!... 1 koyup, birkaç ayda 2 veya 3'e katlamak kolay mı parayı?!... bir siz uyanıksınız, bütün milyonerler, milyarderler gerizekalı yani öyle mi?!.. parayı 2'ye, 3'e katlamak bu kadar kolay olsa, bütün milyarderler ve milyonerler bu işe girer... çok zor değil, 10 saniye düşünüp, mantığınızı kullanacaksınız, bu kadar basit...
sabancı ve koç ailesi parasının yarısını, hatta tamamını yatırırdı böyle bir şey gerçek olsa...

ama bak, 3 gün sonra başka bir şey çıksın, millet yine gider nesi var, yok yatırır... sonra da misler gibi yine kandırılırlar...

dombiliye helal olsun yalnız, 130.000 kişiyi güzel dolandırdı, tertemiz... misler gibi hayatını yaşar şimdi...
malikanesinde cariyeleriyle beraber havuzda alem yaparken sizin enayiliğinize gülmekten kalp krizi geçirip ölmez umarım... birkaç ay veya birkaç sene sonra güzel bir video mesajı yayınlar umarım "naber lan, enayiler?" diye bir cümle ile başlayan...

ben ve benim gibilere güzel gülecek olay ve mizah malzemesi çıktı... dur bakalım, daha ne komik olaylar göreceğiz bu durumla ilgili...
ozzz2110 ozzz2110
bu sistemlerde kısa yoldan zengin olan bir kişi varsa o da piramidin tepesinde olandır.
patlamakla mükellef bir diğer sistemden sadece birisiydi. güven vermiyordu ve olan oldu zaten.
mortissaa mortissaa
hayvancılık ile uğraşan yüzlerce insanın imanının gevrediği bi dönemde bu tarz bi oluşum sayesinde dolandırılmadan yüzde 200 300 kâr etme ihtimalinin gerçekçi geldiği insanlar zaten malın önde gidenidir. böyleleri de dolandırılınca bik bik bik ağlamasın valla. kaşınanları kaşımışlar diye düşünüyorum. zekice bi dolandırıcılık.
berk1905 berk1905
sikeyim böyle işi. karakterli olalım olalım dedik elimizde bir bok yok.
150 milyonla kayıplara karışmak ne.
biz de mi karaktersiz olsak napsak .
hoenir hoenir
inek yerine insanların sağıldığı oluşum. velet bir sene içinde yarım milyar lira vurgun yapıp uçmuş. bir rivayete göre uruguay'a topuklamış. dolandırılan insanlar gelsin de ödeme yapsın yoksa bu iş cinayete kadar gidecek şeklinde açıklamar yapıyor. adam gelse para yok, zorla mı aldım dese ne bok yiyecekler merak ediyorum.
zzhbrlo zzhbrlo
doğrusu buna para kaptıranlara zerre kadar üzülmüyorum. oturduğun yerden para kazanmak kolaylarına geliyor, sonra mal gibi parayı gönderiyorlar bir de mağdur edebiyatı yapıyorlar. herifler de çatır çatır yiyor paraları şimdi bence mis gibi keyfine bakıyor
4 /