cizvit

beyaztavşanıtakipet beyaztavşanıtakipet
16. yüzyılda fransa'da kurulmuş hristiyan tarikatı. her ne kadar bu tarikata bağlı kişiler cizvit adıyla anılsa da, ne kurulduklarında ne de tarikatın varoluş sürecinin hiçbir aşamasında cizvit adı tarikat tarafından resmi olarak kabul edilmemiştir. resmi adları "isa'nın kardeşleri"dir. tarikata girenler kendilerine söylenen her yere misyoner olarak gitmeye yemin ettiklerinden, halen dünyanın dört bir yanında aktif haldedirler.
antimoor antimoor
katolik inançlara sıkı sıkıya bağlı bir tarikattır. 1534 te kuruldular. 1600 yılına kadar avrupa çapında yüzü aşkın okullar açtılar. geleneksel latin dili ve edebiyatı yerine coğrafya ve tarihe ilişkin modern görüşler öğrettiler. protestanlar çocuklarını bu okullara gönderecek kadar iyi bir eğitim verdikleri kanısına vardılar.
ama bu tarikatın tarihte en bilinen özelliği galilei galileonun dünyanın döndüğünü iddia ederek hristiyan inançlara karşı geldiğini düşündüklerinden yargılanmasını ve cezaya çarptırılmasını sağlamalarıdır.
karamuratbenim karamuratbenim
tarikat ilk kurulduğu zamanlarda yoksulluk ve bekarlık tarikatın en önemli kuralıydı. sonradan değişti mi bilmiyorum. zira yoksulluk kuralını ister istemez çiğnemek zorunda kaldılar. ayrıca, katoliklerin en etkin ve en kalabalık tarikatıdır.