çocuk işçi

1 /
de perros amores de perros amores
iş kanunu’na göre 15 yaşının altında olup çalıştırmaya çalışılan çocuklardır. ancak türkiye’de 14 yaşını doldurmuş çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler. böyle de bir açık var yani kanunlarda. hani oradan kurtaramayanlar bakın burada bir yırtık var geçin içinden. siz geçin zamanla o yırtık kendiliğinden büyür zaten, denilememiş açıktan.

çocuklarla ilgili birçok husus gerek iş kanunu’nda gerek çocuk hakları bildirgesinde açık seçik maddeleştirilmiş. yalnız “eti senin kemiği benim” mantığına sahip olan zihniyetimiz sayesinde çocuklar en ağır işlerde vücut güçlerinden maksimum seviyede yararlanılacak biçimde çalıştırılmaktan çekinilmiyor nedense.

bakıyoruz çocuk hakları bildirgesinin 9. maddesine. aynen şöyle diyor:

"çocuklar her türlü istismar, ihmal, ve sömürüye karşı korunmalı ve hiçbir şekilde ticaret konusu olmamalıdır. çocuk uygun bir asgari yaştan önce çalıştırılmayacak, sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek bir işe girmeye zorlanmayacak ve izin verilmeyecektir."

9. maddeye baktık, şimdi okuduğumuzu anlayalım! küçük bir etkinlik yapıp dünyaya bakıyoruz hep beraber. bir geçmişine, bir geleceğine. neresi denk gelirse orasına bakalım işte. gördüğümüz ve göreceğimiz hep aynı olacak nasıl olsa. çocuk dediğimiz yaş grubunun içinde olan bünyeler seks işçiliğinden makine işçiliğine kadar çok geniş bir yelpazenin yegane araçları olmuş.

tarihteki şu meşhur sanayi devrimi geliyor aklıma ister istemez. makineleşmenin insan gücünün yerini almaya başladığı, hani doğunun küçük el tezgahlarının tekerleri yerine batının dev makine dişlilerinin dönmeye başladığı dönem. tam da lafı gelmişken burada marks’tan bir alıntı yapalım. sonra söze kalan yerden devam ederim:

“makine, adale gücünü vazgeçilmez bir öğe olmaktan çıkardığı ölçüde, adaleleri zayıf, vücut gelişmesi eksik, ama eklem ve organları kıvrak işçileri çalıştıran bir araç halini alır. bu nedenle de kadın ve çocuk emeği, makine kullanan kapitalist için aranan bir şey olmuştur.”

işte makine gücü adale gücünün yerini aldığından çok büyük güçlere çok büyük paralar ödemeye gerek kalmamıştır. ne yapılacaktır? yanıt oldukça ayan beyan. küçük paralar karşılığında küçük işçiler çalıştırılacaktır. lafıma kısa bir ara, alıntıya ekleme:

“şimdi kapitalist, çocukları ve reşit olmayan gençleri de satın almaktadır. daha önce işçi, serbest bir kimse olarak şeklen sahip bulunduğu kendi emek gücünü satardı, şimdi ise karısını ve çocuğunu satmaktadır. artık o bir köle tüccarı olmuştur. çocuk işçi aranırken verilen ilanlar çoğu zaman, eskiden amerikan dergilerinde çıkan zenci köle aranırken verilen ilanlara biçim olarak pek benzer. bir ingiliz fabrika denetmeni şöyle yazıyor: ‘bölgemdeki en önemli sanayi kentlerinden birinin yerel gazetesinde şu ilân dikkatimi çekmiştir: 12 ile 20 yaşları arasında gençler aranıyor; 13 yaşından küçük görünmemeleri şarttır.’”

“ilana gel!” diyemeden geçemiyorum burada. bundan tam 140 sene evvel marks bunları söylemiş. peki ya değişen ne? bugün hâlâ dünyanın en büyük spor markaları dediğimiz adidas’la reebook’ın pakistan’daki fabrikalarında 6-12 yaş arasında çocuklar çalıştırılmaktadır. fileyle buluşan, ayaklar altında dolanan her topun dikişlerinde o küçük parmakların emeği vardır. hâlâ soruyorum kendime, değişen nedir? hiç! kapitalizm değişmemiştir ve yıkılana kadar da değişmeyecektir!
yak bi winston yak bi winston
hayatı erkenden algılama zorunluluğu sırtlarına binmiştir.. bunun yanında sırtlarında bir de onları sömürenleri taşırlar.. yine de çocuk gözleriyle bakabilmeyi başarıyorlar ya o ceremeyi çekerken.. o zaman diyorum "ben yaşıyor muyum sahiden!"
chixculub chixculub
cumhurbaşkanı abdullah gül'ün oğlu mehmet emre gül mesela. o da çocuk işçiymiş. nerden mi çıkarıyorum? cumhuriyet gazetesi mehmet emre gül'ün 2006 yılında dışişleri bakanı ali babacan'ın eskiden sahibi olduğu firmada çalışıyor gösterilerek sosyal güvenlik tasarısının yol açtığı dezavantajdan nasıl sıyrıldığına iişkin haber sonra cumhurbaşkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamadan. meğerse mehmet emre 14.5 yaşındaymış orada çalışırken. şimdinin cumhurbaşkanının, o zamanın koskoca dışişleri bakanının yaptığına bak, çocuğunun çalışmasına müsamaha gösteriyor. sonra da çocuk işçiler çalıştırılıyor mazlum edebiyatı. bu ülkenin dışişleri bakanı bile küçük çocuğunun çalışmasına göz yumuyor ise kimi anne babaların çocuklarını çalıştırarak sırtlalarından geçinmeleri için kim ne diyebilir? ben, hadi ya derim mesela. ya siz?
lijepa djevojkaa lijepa djevojkaa
geçtiğimiz günlerde akp hükümeti ve tekstil patronları arasında yürütülen müzakerelerin ardından ‘ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği’nde değişikliğe gidilerek, başta tekstil olmak üzere yaklaşık 45 iş kolu tehlikeli işler kapsamından çıkarıldı. bu değişiklikle beraber söz konusu iş kollarında çocuk işçilerin çalıştırılması önündeki engeller kaldırılırken, patronlar akp hükümetine teşekkürlerini sundu.
lijepa djevojkaa lijepa djevojkaa
çocuklar 14 saat aralıksız çalıştırılıyor
istanbul barosu çocuk hakları merkezi’nin 2008 yılında gerçekleştirdiği anket, çocuk işçilerin çalışma saatleri ile ilgili çarpıcı bilgiler sunuyor. 7-18 yaş arası 195 çocuk ve genç işçi ile yapılan ankette, yüzde 62’sinin 14 saat çalıştırıldığını ve ancak yarım saatlik yemek molasında dinlenebildiklerini ortaya koyuyor.

kaynak:sol haber merkezi
pembefiyonk pembefiyonk
markaların kara kitabında sık sık adı geçen, genellikle çin, kamboçya gibi ülkelerde sayısı milyonları bulan, ağır işciliğe rağmen saatte 4-14 dolar arasında değişen ücretler alan, giydiğimiz ayakkabının köselesinin kalınlığı küçücük ellerinden kalın olan, şiddete, tecavüze, aşağılanmaya maruz kalan, aslında sadece balonların büyüsüne kapılan yada patates kızartması seven çocuklardan tek farkının, fakir ailesine bakmak gibi bir sorumluğu yada kötü ve gaddar ailesine bakmak gibi bir sorumluğu olmasıdır.
çiçekböcek çiçekböcek
4+4+4 düzenlemesi sonrası kaç çocuk, işçi oldu? henüz 13 yaşında iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden ahmet yıldız'ın ardından chp milletvekili sezgin tanrıkulu, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı... sol

"adana'da 13 yaşındaki ahmet yıldız'ın iş cinayeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından chp'li sezgin tanrıkulu, konuya ilişkin bir soru önergesi hazırladı."

"türkiye’de 18 yaş altında çalışan kaç kişi bulunmaktadır? çalışma alanlarına göre dağılımları nelerdir?

-4+4+4 düzenlemesi ile birlikte okullarından uzaklaşan ve çalışmaya başlayan kaç çocuk bulunmaktadır? 4+4+4 düzenlemesi sonucunda çocuklarımızın ucuz iş gücü olmasını engelleyecek bir girişim olacak mıdır? yoksa sermaye uğruna makine çarklarına çocuk kanını bulaşmasına emekçi ölümlerinde olduğu gibi seyirci olunmaya devam edilecek midir?

-ülkemizde kayıt dışı çalışma oranlarının 2002 – 2013 yılları arası dağılımı nedir?

-kayıt dışı çalışan 18 yaş altında çalışan kaç kişi bulunmaktadır?

-2002–2013 yılları arasında 18 yaşında olup çalışarak can veren kaç kişi bulunmaktadır? yıllara göre dağılımı nedir?"
1 /