coronavirus covid 19

1 /
kendinibulamayankız kendinibulamayankız
corona virüsü hayvanlarda zaten bulunan virüstür. kedilerde ölümcül peritonit yapar. mutasyon geçirip insanlarda da hastalık oluşturduğuna dair bir bilgiye denk gelmedim. grip aşısı furyası oluşturmak için yapılmış asparagas haber olabilir. bilimsel içerik bulursam editlerim.
14
sakil sakil
birçok ülkede çin'den gelen uçakların karantina altına alınmasına sebep olan virüs. türkiye'de ise hiçbir önlem alınmamış şu ana kadar. çin'den ve özellikle wuhan'dan gelen yolcular ellerini kollarını sallayarak çıkıyorlarmış istanbul havalimanı'ndan. hayırlısı diyelim.

dünyada insanlar varolduğundan beri nüfus kendi kendisini dengelemiş bir şekilde. savaşlar, doğal afetler ve bulaşıcı hastalıklar da ne kadar acı olsa da bu dengelemenin en önemli araçları olmuşlar her zaman. son yıllarda savaşlar ve doğal afetler can almaya devam ediyor ama yine de nüfus hızla artmaya devam ediyor. öyle ki gezegenin kaldıramayacağı noktaya doğru ilerliyoruz. bu corona virüsü ile ilgili yazıları görünce gezegenin bir tür doğal tepkisi mi acaba diye düşünüyorum ister istemez. terör örgütleri, emperyalist devletler, depremler ve kazaların yapamadığını bir virüs mü yapacak acaba?
1
insan kaynaklı ilişkiler sorumlusu insan kaynaklı ilişkiler sorumlusu
çin'in wuhan şehrinde görülen ölümcül virüs.
edinilen bilgiye göre 12 ocak 2020 tarihinr kadar tespit edilen toplam 1723 kişiye virüs bulaşmış. ayrıca tayland da iki kişi ve japonya'da bir kişide de aynı virüs tespit edilmiş.
virüsün kaynağının yılanlar olduğu düşünülüyormuş ayrıca ilk çıkış yeri de balık pazarıymış. hayvanların açıkta satıldığı bu pazarlara son verilmezse durum ciddi olacak. ve yeni virüsler türeyecektir.
bu milletin organlarında yığınla kurt yoksa ben de bir şey bilmiyorum...
türkiye'de de önlemler alınmalı tabii ama henüz eczanelerde uyuz ilacı stoğu oluşturamıyoruz...
clitor eastwood clitor eastwood
çin'in wuhan kentini savaş seviyesinde alarma geçirip karantinaya almasına sebep olan virüs. sanıyorum her yarrağı yedikleri gibi, yarasa da yemişler. yarasalar yüzünden olmuş gibi duruyor.
gerçi olmayabilir de, zira sosyal medya ve uluslararası haberciliğe zerre itimadım yok.

hayvanlardan geçen ya da laboratuvarlarda üretilen; özellikle buzulların erimesi veya eski kültürlerin detaylıca araştırılması, bazı bölgelerin kazılması sonucunda belki de binlerce ya da milyonlarca yıl sonra yüzeye çıkacak olan kadim virüsler ve hastalıkları yakın zamanda sıkça görecek gibiyiz.

doğa her zaman tatlış şeyler barındırmaz içinde. dikkatli olmak lazım.
3
kızıl kurt kızıl kurt
tam olarak yarasadan olmasa bile, yılandan da bulaştığı tespit edilen virüs.

yılan sadece bir ara konakçı. virüsün asıl taşıyıcısı yarasalar, yarasaları avlayan yılanlar da enfekte olmuş bir şekilde tüketildiği zaman insana bulaşabiliyor. çin mutfağında yılan da yarasa da ana besin kaynaklarından biri. temastan çok hava yoluyla bulaşabiliyor olması ise virüsü tehlike boyutuna taşıyan bir diğer önemli etken. çünkü coronavirus'a sahip bir şahıs toplu taşıma kullansa anında onlarca insanı bir öksürüğüyle ya da burun salgısıyla enfekte edebilir. basit medikal maskelerin koruyuculuğu ise henüz belli değil, ''hiç yoktan iyidir'' denilerek dağıtıldı öyle.

ölümlere baktığımız zaman çoğunlukla yaşlıları, çocukları ve immün sistemi zayıf bireyleri öldürüyor. sağlıklı yetişkinlerde henüz ne gibi bir tablo oluşturacak bunu zamanla göreceğiz. kuş gribi ve domuz gribinde daha çok insan ölmüştü. şu anki haliyle eğer dünyadan bir şey saklanmıyorsa öldürücü özelliği influenza ile hemen hemen aynı, bildiğimiz grip de yaşlıları ve çocukları öldürebilir çünkü zatürreye dönüşerek. o yüzden abartacak bir şey olmasa da titizlikle takip edilmesi, virüsün özellikleri tespit edilene kadar havaalanlarında taramalar yapılması, çin'le uçuşların askıya alınması gerekmekte. çünkü hava yoluyla bulaşan virüsler bizim ülkemizdeki gibi tokalaşmanın ve kış aylarında kapalı alanda çokça vakit geçirmenin yoğun olduğu yerlerde anında salgına dönüşebilir. halihazırda da zaten yoğun bir influenza salgınımız, uyuz salgınımız var, eczanelerde ilaç sıkıntımız da cabası.
driving einstein driving einstein
kesin olmamakla birlikte yerel pazarda dolaşan yılan etinden bulaşmış virüs.... yılan eti, virüs ve yemek olarak yemek. bunları ben aklımda birleştiremiyorum zaten.

dünyadaki ne ilk ne son salgın virüsüdür ama çok fazla kişiye bulaşınca yanımızdaki grip sandığımızda zatürre ve ölümcül vakalara yakalanıyoruz biz de bilinçli olduğumuz halde. ülkemiz aşı karşıtlarıyla dolmuşken çinlilere her şeyi yiyor demek saçma geldi bana. nüfus kontrolü olduğu için de sanmıyorum. kimse bu salgından ölmek zorunda değil, ölmemeli de. nüfus kontrolünü insanlar sağlayacak. açlıktan, başka şeylerden zaten insanlar ölüyor. bunun komplo teorisi kısmı bir yana, gerçekse kime nasıl, neyle ve eşyalardan da geçebileceğini bilemediğimiz için çözülmek zorunda...

nüfus kontrolünü genellikle 7-8 amcası, teyzesi olan kişiler deyince gülesim geliyor.
ropte ropte
maalesef türkiye'de de görülen virüs. tabi henüz doğrulanmadı. spekülasyon gibi olmasın ama annesi hastanede çalışan bir arkadaşımın demesine göre corona virüsünden dolayı üç kişi gelmiş. biraz ayça'nın abisinin deprem haberi gibi oldu ama ben yine de söyleyeyim.

gazeteciler falan da hastanedeymiş. inşallah yalandır aq
cakil tasi cakil tasi
ciddi tehlike! çin'de 11 milyon nüfuslu, corona (sars in akrabasi)virusun ilk yayildigi sehir wuhan, komple karantinaya aliniyor, giris cikislar, her sey tutulmus wuhan'dan istanbul'a da direkt ucus var, o süre zarfinda virusluler de gelmis olabilir, kafayi yemis bunlar !
bizimkilerin aldigi önlemden ne olacak ?! ne wuhan'i çin'i ?!...
gecici süre komple yolcu tasimalarini bize kapatin yahu kimse gelmesin!...
çin'de wuhan'da 17 kisi ölmüs, 550 kisi viruslu (simdilik)
yarasalardan bulastigi saniliyor... her seyi yiyorlar...
matillaatasever matillaatasever
her yıl kuzey yarım kürenin kış aylarında ortaya çıkan grip salgınlarından birine neden olan virüs, ciddi ve ölümcül, çin kaynaklı ve dünyaya yayılıyor, vücut ısısının aşırı yükselmesi belirtilerinden, bu yüzden havaalanlarında termal kameralar ile sıcaklığı yüksek kişiler tespit edilip kontrolleri yapılıyor.
absimiliard absimiliard
yarasa corbasindan olma ihtimali dusuk deniyor. zira sicakta dayanma.kapasite dusuk virusun. ( zarf tipiymis virus)

sars gibi mortalitesi yuksek hastalik dahi kontrol altina alindi. ki o tecrube ile cin muthis bir hiz ile karantina olayini basardi sayilir.

ben inanilmaz bir panik havasinin olusturuldugu kanaatindeyim. bu hastalik da kisa vadede kontrol altina alinacaktir.

normal virusun dunyada zaten bu rakamlarin uzerinde can aldigini da unutmamak gerek.

yani baska salginlari bu kadar dillendirmeyen bati medyasi olayin cok uzerine gidiyor olabilir. degerlendirilmeli.

kan kusmali yalan videolar dahi paylasilmaya baslanmis. dusunun
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
18 çinlinin istanbulda bu virüsü taşıdığı tespit edildiğinden karantinaya alınmış, yetmezmiş gibi sınırdışı edileceği yerde beylikdüzünden maltepeye nakledilmişler. sanki tedavisini yapabiliyoruz gibi virüsü istanbulda gezdiriyorlar. zihniyete gel.
1 /