creation

revolution in the everyday life revolution in the everyday life
ünlü evrim teorisyeni charles darwin'in sadece bir bilim adamı olarak değil ortaya attığı teorinin kendi yaşamı dahil olmak üzere tüm dünya üzerindeki ağırlığını yaşayan bir adamın öyküsünün anlatıldığı film

önyargıları bir kenara bırakıp yalnızca bu yönü bile izlenilmesi için yeterlidir
velettimaminoldum velettimaminoldum
2009 yapımı jon amiel'in yönetmenliğini yaptığı bir filmdir. filmde oldukça sağlam oyuncular olduğunu imdb linkinden takip edebilirsiniz.

film sıkıcı biyografi filmleri gibi değil kesinlikle. yani akıl oyunları filmi ne kadar sıkıcı bir biyografi ise bu da o kadar sıkıcı bir biyografi (`ironiyi anlamayan nesle aşina değilim). çünkü daha çok normal bir film gibi izleyebilirsiniz bunu oturduğunuzda. ancak işin içine darwin ve o meşhur kitap girince doğal olarak daha da ilginç kılıyor film kendini.

filmde güya tanrı'nın olmadığını savunan adamın yazdığı kitabın yazılım aşamasını göreceksiniz temel olarak. bu kitap nasıl yazılmış, nasıl bir ortamda yazılmış ve en önemlisi bu adam bilim adamlığının dışında nasıl bir karakter, nasıl bir insanmış görebileceksiniz filmi izleyince.

darwin ismini duyduğunuzda allah'sız herif diye başlayıp küfürleri yağdırmadan önce bir buçuk saatinizi ayırıp izleyebilirsiniz. size bir şey kaybettirmeyeceğine emin olabilirsiniz.
japon alevisi japon alevisi
on numara filmdir. az buçuk ilgisi, merakı dahi olmayana aşırı sıkıcı ve bunaltıcı geleceğine inandığım ancak beni sonuna kadar sürükleyebilmiş muhteşem hikayedir. arşivimden kesinlikle silmeyeceğim de bir yapıttır aynı zamanda.
anarchisticim anarchisticim
charles darwin in türlerin kökeni isimli kitabını yazıp yayınlarken yaşadığı iç hesaplaşmaları, duygusal buhranlarını ve onun insani yanını gözler önüne seren film din-bilim çatışması gerçekten çok iyi sergilenmiş filmde oyunculuklar annie yi oynayan kız darwin ve karısının oyunculukları takdire şayan 19.yy londrası ii yansıtılmış arada giren piyano sesleri gerçekten etkileyici bunun dışında kızının ölümünün etkisi ve geçmişle yaşadığı gel-gitlerin de filme katkısı büyük.
dairuin dairuin
2009-2010 ingiltere yapımı paul bettany martha west ve jennifer connely'nin oynadığı film.

nereden başlasam bilemiyorum.paul bettany ve martha west'in müthiş performanslarını göz ardı etmek çok büyük haksızlık olur diye düşünüyorum en başta bunu bir söyleyeyim.connely'de iyi ancak bu ikisi konu itibari yüklerini çok iyi kaldırmışlar.

buradan sonrası film hakkında bilgiler içerir .dikkat ağır spoiler.

beni derinden etkileyen yerlerden biri şurasıydı direk yazıyorum.karısı emma'ya yazdığı mektuptan bir bölüm.

sevgili emma dün gece bana''tanrı'yla bir savaş içerisindesin.''dedin.fakat savaş kadar dramatik bir olay değil yaşadığım ,binlerce güne uzayan sessizce çırpınışlarım diyelim.dini inanç kaybı ağır ve kırılgan bir süreçtir tıpkı anakaraların oluşması gibi sana o sürecin tamalanmış gibi göründüğünü bildirmek istiyorum.

bu yorumu alıp beni götürmüştür.

bir diğeri;
piknik sahnesidir ki baya etkiler insanı o gerçekliğiyle.

son sahnesi tokattır aslında.

darwin ''türlerin kökeni'' bitiriyor ve koyu dindar karısına kitabı götürüyor.
karısına''bütün karar senin eğer ki bunu yayınla dersen yayınlıycam yayınlanmasını istemiyorsan da yok edebilirsin.''diyor.
karısı uzun bir gece boyunca kitabı okuyor sabah olunca darwin karısını bahçede kendisinin kitabını yaktığını düşündüğü ateişin başında görüyor .yanına gidiyor .fazla tepki göstermiyor.emma'ya ''nereye gidiyorsun'' diye soruyor.karısı kapının arkasından postalanması için hazır bir şekilde ona uzatıyor.bunu yayınlayabilirsin diyor ''artık bir suç ortağın var.'' diye'de ekliyor.


bu bölüm bana şunu göstermiştir ki eğer ki bir nebze inananlar, red edenler evrim'i anlamaya çalışsa, kapıyı sadece azcık aralayabilseler gerçek onları zaten içine alıp bir daha geriye bakmamak üzere ileri yürümelerini sağlayacaktır.

ne yazık ki dünya buna tenezzül etmiyor,daha doğrusu emma gibi korkuyor.

spoiler end.

sonuç olarak görünen anlatımların arkasında daha fazlası olan bir filmdir.izleyin.