cumhurbaşkanının sık sık muhtarlara seslenmesi

one night stand man one night stand man
yaklaşık 1-1,5 yıl önce başka bir ortamda yazmıştım. o yazıyı noktasına virgülüne dokunmadan buraya koyuyorum. erdoğan'ın yaklaşık 1 hafta önce muhtarlara verdiği iftarda da onlara yaptığı güzellemeler boşa değildi. bu konuda muhalefet kanadının mutlaka bir şeyler yapabilmesi gerekiyor.

her neyse ilgili yazı

bu entry'de bir tespit kasacağım.

cumhurbaşkanı sürekli olarak neden muhtarları toplamakta ve yakın markaja almaktadır?

türkiye'nin demografik yapısını inceleyecek olursak;

2010 nüfus sayımında
kırsal kesimin nüfus sayısı : 17.500.632
nüfusun genele oranı : %23,7
kentsel kesimin nüfus sayısı : 56.222.356
nüfusun genele oranı : %76,3

2012 nüfus sayımında
kırsal kesimin nüfus sayısı : 17.178.953
nüfusun genele oranı : %22,7
kentsel kesimin nüfus sayısı : 58.448.431
nüfusun genele oranı : %77,3

bu rakamlardan yola çıkarsak; şuanki rakamın ortalama olarak 16 milyon kırsal(%20), 64 milyon kentsel(%80) civarında olduğunu düşünmekteyiz.

türkiye'nin 18 yaş altı nüfusunun hemen hemen %90'a varan kısmının şehirlerde yaşadığını ele alacak olursak; kırsal kesimde yaşayan 16 milyon kişinin yaklaşık 14 milyon 500 bin adedinin seçmen olduğunu görmekteyiz.

türkiye'de yaklaşık 58 milyon seçmen bulunduğunu düşündüğümüzde (2015 seçimlerinde ysk'nın açıklamasına göre bu rakam 53 milyon 765 bin 231'dir); kırsal kesimdeki nüfusun türkiye'deki genel seçmen potansiyelinin %25-30'luk bir kısmına denk geldiğini görmekteyiz. yani ciddi manada dikkate alınması gereken bir potansiyel.

şimdi en baştaki sorumuza bir daha geliyoruz.

kentsel yaşamda muhtarları kimse siklemese de; kırsal kesimdeki halk için muhtarın ne anlama geldiğini ve bu bölgelerde muhtarın sözünün ne kadar değerli ve geçerli görüldüğünü kırsal kesim hayatını solumuş birilerinden öğrenebilirsiniz.

yine kırsal kesimdeki birçok yaşlı insanın seçimlerden önce muhtara 'neye basalım muhtar bey' diye sorduğunu; muhtarın 'ata, eşeğe, arıya, ampule vs' basın şeklinde yönlendirmede bulunabileceği hiç gözardı edilemeyecek kadar gerçek bir durum.

tüm bu veriler ve gerçekler varken; muhalefet bu duruma nasıl olur da uyanamaz bu da irdelenmesi gereken başka bir durum.

şimdi hala sormamıza gerek var mı; sayın cumhurbaşkanımız muhtarlar ile neden bu kadar içli dışlı diye.
3
sakil sakil
"buradan sevgili muhtarlarımıza sesleniyorum." cümlesini hepimiz içimizden recep tayyip erdoğan sesiyle okuduğumuza göre gayet yerinde bir tespit.

bu arada ilk girideki kırsal nüfus oranının 2012'ye ait olduğunu görüp "şimdi nasıl acaba?" diye düşünen ve araştıran kişiler %7,7 ile karşılaşacaktır ancak bu oran çok yanıltıcı. çünkü bugün büyükşehir statüsüne kavuştuğu için bütün köyleri mahalle olan birçok ilde isimleri değişse de köy yaşamı aynı şekilde devam ediyor. dolayısıyla muhtar hâlâ önemli oralarda. bu yüzden arkadaşın 2012'yi alması gayet yerinde olmuş.