cumhuriyet kulesi

yavixavien yavixavien
ucube kelimesinin karşılık bulduğu keçiören belediyesi tarafından ( imara aykırı olduğu ve uçak ve helikopterlerin uçuş hattını ihlal ettmesi nedeniyle) mahkeme kararı gereği inşa edilemeyip yarım kalan kule ve bir havaya uçan vergilerimizin her gün gözümüze giren örneği.
dumrul dumrul
melih gökçek tarafından projelendirilip rte tarafından temeli atılan, yandaş piçlere tam 27 milyon tl kazandırarak yükseltilen ve en sonunda yine akp'li keçiören belediyesinin büyük uğraşılarıyla yıkılma kararı netleşen ucubedir...

bu ucubeyi dikerken yandaş piçlere 27 milyon tl yedirdiler. yıkarken kime ne para yedirecekler belli değil...

(bkz: gökçek in ankara yı parsel parsel satması)
heboslukyokyani heboslukyokyani
sona yazılması gerekeni başta yazayım, kısaca: şimdi mansur yavaş'ı tanıyorsam (ki 2-3 defa oturma şansım oldu) bu kuleyi bitirmeye kalkarsa destek verir. "siz yaptınız biz yaptık kafasında bir insan değil" mansur.. şu ekonomik krizde yapılabilir mi ya da halk bu duruma nasıl tepki gösterir onu çok merak ediyorum ya da altınok bitirmek ister mi? bilmiyorum..
dedikodulara göre 186 metre ile 1.5 yılda bitireceğini iddia ediyormuş, altınok.**

takipteyim :)

kulenin tarihçesi:
altınok, atakule'yi kıskanmış olsa gerek ki 2002 yılında 140 metrelik bir kule temeli attı. yanılmıyorsam o dönem ankara'nın en uzun kulesi olacaktı.

7 yıllık hikayesinde 2008 sonları 2009 başları dönüm noktasıdır net ayını hatırlamıyorum ancak bir dönem kulede gece bile çalışmalar sürmüş en üstte ki çanak'da geceleri ateş yakılarak güzel görüntüler oluşmuştu. işçiler gece bile çalışıyordu demek belki abes olur ancak en üstünde bulunuyordu. tarihi bir zafer meşalesi izlenimi veriyordu. bu zamana kadar o zamanın tl alım gücünü de düşünerek sonrasında olan oldu..

bu kuleyi istemeyen : i.melih gökçek'ti. sebebi ise bir dönem melih gökçek ile turgut altınok 29 mart 2009 yerel seçimlerinde akp'den ankara büyükşehir belediyesi adayı olmak için karşı karşıya gelmeleriydi.
bunun karşılığında gökçek, altınok'un "çılgın projesini" önce hava koridoru üzerinde olduğu için sonrasında da kent estetiğini bozduğu devamında da ilçe belediyesinin büyükşehir'in izni olmadan yapamayacağı kadar ya da imara muhalif olmak (bu dava sebebini hatırlamıyorum 2'inden biri ama) suçlamaları ile dava etmiştir.


sonuçta gökçek akp'de ki 2'ye bölünmeye karşı erdoğan'ın desteğini alarak aday gösterilmiştir.

gökçek zorunlu istifasından sonra ise altınok ilk fırsatta randevu alarak akp genel başkanı (erdoğan) ile saray'da görüşerek tabiri caiz ise "biat etmiş" ve karşılığında kendisinden tabiri caiz ise "hazır ol" komutu alarak seçim çalışmalarına başlamıştır. 2015 yılın

ip adayı güçlü şenel'in bayrak, afiş vs.. ise seçim dönemi boyunca keçiören bölgesinde hep sökülmüştür, kaldırılmıştır. bunlar yapılmasa da bence keçiören'i alırdı ya neyse.. (63,65/30,89) gibi bir oranla aldığı seçmenin 100.000 oyu ise büyükşehir'de mansur yavaş'a kaymıştır.
sonuç olarak ise 31.03.2019 seçimleri ile keçiören seçimlerini kazanmıştır.

--2008 yılı itibarıyla 27 milyon tl harcanmış.***
(doların 1.30 olduğu yıl 2008 ki hani hepsi 2008'de harcanmadı. 2007'de 11 miyon tl harcansa mesela durum daha da vahim.)
1.35'den hesaplasak doları 20 milyon $ harcanmış. bu sayı da en az olduğunu hatırlatayım tekrar.--


k: bu girdi o bölgede yaşamış hala da bağı olan bir yazar olarak haberler, dedikodular ile bezelidir.
edit: ** haber linki de buldum. www.aa.com.tr
edit2: *** kaynak www.sondakika.com
tabuyoksunu tabuyoksunu
halk stalinist kemalizm ile ilkel dincilik arasındaki kavgada maalesef pinpon topuna dönmüş durumda. biri heykel/kule yapma tc eki getirme, diğeri mescit cami yapma osmanlıyı diriltme kavgası veriyor. ve bu fasid dairede gelecek umut vaad etmiyor.