cup of gold

spyder spyder
john steinbeck'in 1929'da yayımlanan ilk romanı. hatta "a life of sir henry morgan blabla" devam eder tam adı. kimi tarihsel gerçeklere dayandığı söyleniyor. türkiye'de altın kupa adı altında yayımlandı. öykü, korsanlık hayali ve hiç görmediği yerlerin özlemiyle yanan henry'nin hayatını anlatıyor. kitabın ismi "altın kupa" da o zamanın yeni kıtadaki varsıl şehri panama'ya yapılan yakıştırmadan geliyor. steinbeck'in sonraki işçi sınıfını konu edindiği romanlarından bir hayli farklı.
viola viola
"dünyadaki tüm büyük adamlar ayı ele geçirmek isteyen küçük çocuklardı; koşturur, yükseklere tırmanırlardı. kimi kez bir ateşböceği yakalamışlardır. ama insan büyüyüp erişkin bir adam gibi düşünmeye başladığında, ayın ele geçirelemeyeceğini anlamak zorunda kalır. elde edebilcek bile olsa istemez onu; bu yüzden de hiç ateşböceği yakalayamaz."

hani olur da anlarsınız falan, hayatın sırrı diye söylemiştim.

çocuklar, hayalgücü sonsuz yaratıklar. onlar için engel yoktur. şelalelerden atlayabilirler; yaratıklara karşı koyabilirler. en en önemlisi çok büyük bir inançları vardır. o yüzden yolculuğa çıkmakta tereddüt etmezler. istediklerine ulaşamasalar bile giderken bir sürü sincap, kirpi görürler, rengarenk kelebekleri yakalamaya çalışırlar. sonra bir gün inançlarını kaybederler çünkü aslında ulaşmaya çalıştıklarının imkansızlığını görürler. sincapların ne kadar güzel olduğunu unuturlar ve hiç ateşböceği yakalayamazlar.

ve hayatın en önemli gerçeğini belki kavrayamadan bu dünyadan göçüp giderler: "mutluluk varılacak bir istasyon değil yolculuğun kendisidir."
(bkz: montesquieu)