damga vergisi

zattuso zattuso
ot vergisi, bok vergisi gibi yeni çıkmış bi vergi olmadığından herkes aşinadır bu vergiye öyle ki; artık insanlar attıkları imzaya verdikleri vergiyi bile normal karşılar tepki göstertmez, şaşırtmaz
absinthe absinthe
devletin ticari işlemlerde kullanılan makbuz vb. kıymetli evraklar için öngördüğü bir vergi türüdür. ücretlendirmede binde 6 'ya tekabül eder.
üçartıbirdenizmanzaralı üçartıbirdenizmanzaralı
akp öncesinde yılda bir kez alınan, akp iktidarıyla birlikte aylık ödemeye evrilen vergi. 30 tl gibi cüzi bir miktardır. fakat kayıtlı iş yeri sayısına bakılırsa:

1.712.411 x 30 x 11 = 565.095.630 tl gibi bir ek gelir sağlanmaktadır. vatandaşın cebinden para böyle alınır. karınca beli incitilmeden böyle sikilir.
schlingel schlingel
devlet haracıdır. vergilerin kendine göre bir mantığı vardır, oranı yüksektir düşüktür, bunlar olabilir. lakin damga vergisinin hiçbir mantığı yoktur. beyannamede beyan edecek bir şeyiniz olmasa bile, beyanname vermeyi zorunlu kılarlar ki damga vergisini sike sike ödeyesiniz.
rouxdoux rouxdoux
koca koca şirketlerin ödememek için kendini yırttığı, sözleşmelere madde olarak eklediği garip gureba bir vergicik.

sebebini bilmiyorum fakat mevzuunda önde gelen bir ihracatçı firmanın bunu ödememek için imzalanmak üzere olan iyi bir sözleşme iptal ettiğine bizzat şahidim.

sonraki tecrübelerimde de damga vergisi ile ilgili bu sanki ödeyen kara hummaya tutuluyormuşçasına kaçındıkları tavırla defalarca karşılaştım.
valiz süren alkollü adam valiz süren alkollü adam
ingilizler tarafından icat edilmiş ve en agresif ve şerefsizce uygulamasının o zamanlar krallık kolonisi olan abd'de uygulandığı vergi türüdür.

abd'de birleşik krallık karşıtlığının arttığı dönemde, vergiler toplanamamaya başlamış, bunun üzerine de kraliyet "vergi toplayıcıları" esnafa bir 0.25 cent yazılı bir damga vermiştir. bu damganın vurulduğu her ürün için fiyata ek olarak 0.25 cent ödenmek zorundadır ve hangi ürünlere basılacağı, kaç kere basılacağı tamamen satıcının insafına bırakılmıştır.