dandy

dereotundannefretederim dereotundannefretederim
bir sakız markasıdır, içinden kalın kartlara basılmış hayvan resimleri çıkardı,kartların arka yüzlerinde hayvanlar alemine dair her eve lazım bilgiler vardı. turbo sakızlarından çıkan araba resimleri gibi biriktirilirdi bu kartlar,oyunlar oynanırdı. o zamanlar sakızın ferahlatıcı olması,diş sağlığını düşünmesinden önce içinden çıkan bilumum futbolcu,araba,hayvan,uzay resimlerinin bulunduğu kartlara önem verilirdi.
giardia giardia
ingilizcede ''hanım evladı,züppe'' anlamlaruna geldiği gibi ''zarif,şık'' anlamlarına da gelir.gerisini ingilizler düşünsün bağa ne canım...
galiba galiba
---
türkiye’de “dandy” dediğimizde insanların aklına hemen, vakti zamanında piyasaya sürülmüş bir sakız markası geliyor. bundan birkaç on yıl evvel piyasaya çıkmış, içinden “sticker”lar çıkan bir çiklet! takside bir arkadaşımla “dandy’lik” mevzusunu konuşurken taksici, lokantada yemek yerken garson karışıyor hemen söze: “senin o dediğin sakız değil miydi? adı da 'dandi'. dandik bir sakızdı gerçi ama…”
---

http://ekmekmushaf.blogspot.com/2011/06/dandy-meselesi-uzerine-dendi.html
phoenix phoenix
bu gece muhallebi kralında tartışılacak olan akımdır. bugüne kadar hakkında çok derin bilgilere sahip olmadığım için kendimi yakın görmeme rağmen bu kavramla ifade edemiyordum. sanırım bu gece okan bize bunu öğretecek.