de l inconvenient d etre ne

usuyitik usuyitik
türkçe'ye "doğmuş olmanın sakıncası üzerine" olarak çevrilir. doğum günlerinde arkadaşlara hediye edilir. yeni yaşlarına çarpılarak girer işbu arkadaşlar.
zincirlemegunahtamlaması zincirlemegunahtamlaması
açıkçası cioran'ın okuduğum en vasat kitabı. öyle destansı mestansı bi şey kesinlikle değil. hatta yer yer öfleyerek okudum. normalde zekasına saygı duyuyorum. hatta burukluk ile çürümenin kitabını yakın çevreme şiddetle tavsiye ediyorum. ancak bu kitap yer yer ergen hezeyanlarına dönüşüyor. neredeyse bu kitabı keşke hiç yazmamış olsaydı diyecem. ama bir iki sayfasının hatrına yutkunuyor ve susuyorum. ancak tarih ve ütopya eseri bile bundan iyidir. gene de ilginç bir alıntı koymadan geçmeyelim:

"bazen yamyam olmayı istiyorum, şu ya da bu kişiyi yutma zevkinden dolayı değil de sırf kusmak için."

ek: bu arada kitap hakkındaki söylemlerim cioran'dan beklentiler göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. yoksa bir başkasının kitabı olsaydı bu denli acımasız olmazdım.

aşağıdaki linkten kitaba ulaşabilirsiniz.

www.eganba.com
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
ah cioran...

her şey olma duygusu içinde hiçbir şey olmamanın gerçekliğini yaşayan insanoğlu için fazla tanımlayıcı bir kitap yazmış. doğmuş olmamı asla bağışlayamıyorum dediği yerde bir kitap için verilecek en uzun es verdim. doğmuş olmaktan bu denli nefret etmesini din, yönetimler, acılarımız, üzerine yazdığı teşhir edici aforizmalarla çok güzel açıklamış.

aklıma kefernahum filmi geldi. ailesine kendisini doğurduğu için dava açan o çocuğun acının geri planını okudum diyebilirim.

ahh cioran...