deli bal

dendelis dendelis
endemik olan rhodedonderon ponticum ( cins adı büyük harfle başlar.) türünün nektarından elde edilir. karadeniz bölgesi'nde komar denilen çiçeklerden elde edilen bu bal, çok az miktarda yenildiğinde sinirsel bozukluklara iyi gelir; ancak fazla tüketilmesi durumunda sinir sistemi üzerinde felçlere yol açar. yan etkileri -doz aşımı durumunda- bulantı-kusmayla başlayıp ölüme kadar gidebilir.

not: sherlock holmes filminde kara büyücü lord'un ölmüş gibi görünmesinin nedeni de deli bal'a dayandırılıyor. çünkü, vücuda alındıktan iki saat sonra kan basıncı, tansiyon ve kalp atış hızını normal değerlerin çok altına düşürüyor.
tat mahal tat mahal
alternartif tıpta mide ağrıları, bağırsak hastalıkları ve şeker hastalığında kullanılır. ancak günde bir çay kaşığından fazla yenmesi durumunda zehrlenmeye hatta ölüme yol açtığı belirtilmektedir. deli bal karadeniz bölgesinin 1800 metre yükseklerinde yetişen orman gülü adı verilen bitkiden öz emen arıların ballarından yapılmaktadır. fazla miktarda vücuda alındığında en geç iki saatte kan basıncı, tansiyon ve kalp atış hızı normalin altına düşmektedir. zehirlenme belirtileri mide bulantısı, kusma ve beyne yeterli kan gitmemesi gibi iç nedenlerle terleme, sersemlik, çift ve bulanık görme dış belirtilerdir.
quad quad
eğer karadeniz bölgesinde hekimlik yapıyorsanız bradikardi, hipotansiyon, vertigo, senkop la gelen hastada mutlaka sorgulanması gereken besindir. etkisini doz bağımsız yapar ve bradikardi çok dirençli olabilir kimi hastalarda. hastalara bu sebepten hayatını kaybedebileceğini söyleseniz dahi iğrenç bir tadı olmasına rağmen balı yemeye devam etmeleri bana bağımlılık oluşturduğunu düşündüttürür.