deneme tahtası

mulenbu mulenbu
bir deyim bildiğim kadarıyla öyküsüde şöyle
eskiden kağıt çok degerli bir nesneymiş yazar yada hattatlar bir yazıyı yazacakları vakit bu iş için hazırlanmış tahtalara yazıyı yazarlar sonra temize çekerlermiş bi nevi müsvedde yani. devamlı yazılıp silenen bu tahtalara deneme tahtası denirmiş. işte oradan türkçemize kazanılmış bir deyim kanımca.
noldor noldor
wikipedia'de yeni yeni birşeyler yazmaya çalışanların eli alışsın diye açılan bölüm. ben öyle düşündüm yani. son yazılan yazı şu şekilde.

türkçe:(burak) ingilizce:(barack) burak demirci olarak adlandırılan mitolojik yaratık büyük tehlike olarak görülmektedir.çoğu kişi inanmasa bile varlığı isviçreli bilim adamları tarafından doğrulanmıştır.bu mitolojik yaratığın en büyük özelliği ikariam adlı oyunu oynayıp kendisine yollanılan kaynakları geri yollamamasıdır. isviçreli bilim adamları ise bir konuya daha değinmiştir. bu mitolojik yaratık kendi öz kardeşine facebook'da engel atmıştır.
arctic fur ve elementium plated exhaust pipe arctic fur ve elementium plated exhaust pipe
insan hayatının -aşağı yukarı- ilk kırk yılına eşlik eden sıfat. bu zaman zarfını kapsayan ve ölüm anına kadar devam eden bir alt başlık, bir önceki nesilden öğrenilenlerdir ve bunun büyük bir bölümünü ebeveynler ile kısa mesafede sıkı iletişim sağlanılabilen, başta akrabalar olmak üzere çekirdek çevresindeki, çekirdeğe dost, bireylerdir. - bu tecrübeli bireylerin de öğrenim zamanı ölüm anlarına kadar süreceği için ve bir noktaya kadar yaşadıkları, bir noktadan sonra yaşayacaklarına bakış açısında ağır değişikliklere sebebiyet vereceği için, bu bahsi geçen bireylerden öğrenilebileceklerin hiçbir sınırı bulunmamaktadır; bazıları ölüm anından önce dahi yavru bireylere bir ufak son ders verebilirler. bunun doğru analizi, hayatta kalma yöntemlerini bir sonraki nesle aktarıp, yeni neslin daha donanımlı bir hayat sürüp bir diğer nesli geliştirmek için gelişmelerini sağlamaktır. - ve evet, aslında pek çoğumuz, bir sonraki neslin daha donanımlı bir vaziyet ile dünyaya kafa tutması için hayatlarımızı yaşıyoruz.

gelgelelim, her daim bir düzenbaz minik ortaya çıkacak ve işlerin sarpa sarmasına sebebiyet verecektir. - neden kanser oluruz veya neden bağışıklık kazanırız? çünkü doğa stabil değil; doğa, bir dizi kuralı yerine getirmesi gereken bir çekirdek olarak en kararsız yapıdır. zaten aksi doğru olsaydı, baş parmağımızın olması bize hiçbir yarar sağlamayacaktı. ancak tabiat, belirli bir rutini bozmak için elinden geleni ardında koymadığı için yeni oyuncular kattı bütün denklemlere. sistem kendini yeniden dengeleyebilsin diye; farklı şartlarda bu büyük deneyi adam edebilmek ve yine de hayatta kalabilmek için. - bu denklemin iki galibinden birisi biz isek, diğeri de hamam böcekleri. doğal düşmanlar olmamıza şaşıran var mı? aslında bizi kanser eden, bu hayvanlara duyduğumuz nefret. ama onlar, bir böcek ilacına bağışıklık kazandıkları vakit, bir daha aynı yöntem ile öldürülmeleri imkansız. bir sonraki nesil, bir diğerinden daha donanımlı olmak zorunda; çünkü bir önceki nesil, bizden daha dezavantajlarla dolu bir dünyada yaşadı.

veya... "nasıl olsa bir numarayız, neden daha fazla uğraşalım ki?"

işte bu yavru, alışılagelmiş deneme tahtasını nazikçe yere indirecek ve yenisini asıp bir başka çocuğun eline sıkıştıracaktır dartları; yeni sayıları, yeni yöntemler ve yeni amaçlarla vurabilmesi için.
lastactionhero lastactionhero
karalamak için, hollywood'dan özendiğim, "salona koysam keşke alışveriş listesi yazsam" dediğim ütopik tahta. nasip olmadı hiç. post-it adamı olduk hep. nasip etmedi yüce rab o ortamı.