dfu mod

kkadirr1989 kkadirr1989
firmware yükseltme modu anlamına gelen iphone terimi.

cihazı dfu moda almak için;

itunes acik iken cihazinizi bilgisayara baglayin.
home ve power tuslarina cihaz kapanana kadar basili tutun.
ekran karardiktan 5 sn sonra power tusunu birakip home tusuna basmaya devam edin.
5 - 6 sn sonunda itunes recovery mode'a alindigini bildiren uyari gorunecektir.
ekranda hicbirsey gorunmeyecek, tamamen karanlik olacaktir.
belki de belki de
bugün telefonumun evlat acısı gibi durduk yerde kapanıp bir türlü açılmaması sonucunda başvurduğum mod. küçükken de bilgisayara format atabilen kız bendim zaten. android üzerinde root, rom atmayı denemişliğim de vardı hey gidi. ama bayadır teknolojik aletlerden elimi ayağımı çekmiştim. merkür retrosu sağolsun bir haftadır beni kendine inandırmak için baya sınıyor.

neyse telefonu bu device firmware upgrade moduna alarak itunes üzerinden iphone'unuzun yedeklemesini alıp, telefona geri yükleyebiliyorsunuz. bir de recovery modu var sanıyorum ki o da tamamen sıfırlama gibi bir nane. eğer başaramasaydım her şeyi gözden çıkarıp anadan üryan haline döndürecektim sevgili telefonumu. ama oldu.

şöyle ki; telefon kapalı haldeyken telefonu usb ile itunes yüklü bir bilgisayara takıp, power ve home tuşlarına birkaç saniye basılı tutuyorsunuz, elma logolu ekran geldiği an ise elinizi powerdan çekerek home tuşuna basılı tutmaya devam ediyorsunuz. itunese bağlandığını telefon ekranı gösterene kadar basılı tutuyorsunuz. moda geçiş kısmı bu kadar aslında. şov yapmalık bir durum yok. bu adımları yaptıktan sonra telefonu update edebilir veya recover edebilirsiniz. orda işler biraz can sıkıcı haller alabiliyor. itunes önce telefonu kendine yüklüyor, sonra verify ediyor eş zamanlı olarak da update'e başlıyor. telefonun itunesla bağlantısı bi şekilde koparsa, yüklenme tamamlanmış olsa dahi tekrar dfu moduna geçmeniz yani hepsini baştan yapmanız demek ve biraz da geriyor insanı. bilmediğiniz, ucu görünmeyen bir şey yapmaya çalışmak adrenalinli ve tedirgin edici.
bu aşamada eğer hata vermezse şanslı kesimdensiniz. işlem bittiğinde telefon kendini 2 kez açıp kapatıyor. bu aşamada loop'a girmezse yine şanslısınız. itunes telefonu hemen bilgisayardan ayırın içerikli bir bildirim veriyor ve bunu insanın kalbine indirmek sebebiyle "bu mesaj 10sn sonra kendini yok edecektir" diyerek yapıyor. ingilizceniz kötü ise bu işlemler için yanınızda birini buldurun. neyse son olarak bu mesajı aldığımız an telefonu usbden çekiyoruz ve son kez kendini tarayarak açılmayan telefon açılıyor.

magic gibi bir şey. steve sen işini biliyosun.
1