diktatör

1 /
my dying bride my dying bride
bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış bulunan kimse, zorba.
günümüzde anlamı boşaltılıp, kurucumuz yüce atatürke hakaret olarak kullanılmaktadır bu kelime.
wolfshade wolfshade
küçükken mahallede kodum mu oturturum, akıllı olun skmiyim toynağınızı diye ufaktan başlayan, ilerleyen zamanlarda bunlarla yetinmeyip "adore me" safhasına gelen şerefsiz, psikopat.*
hell guardian hell guardian
bazen internetin yapay ortamında bile olsa karşılaştığım yoz olgular yüzünden, kendimi tutamayıp o yozluğun kahramanlarına karşı takınmak istediğim tavırdır.
bir örnek:
(bkz: aldatmak)
(bkz: taksimde sallandırmak)

her insan, fikirlerinin kafasına oturuşuna, duygularının derinliğine ve karakterinin sağlamlık derecesine göre bu gibi durumlarda diktatörlük hissine bir an için bile kapılabilir, hoş görmek o ana yormak gerekir.
kötüböcek kötüböcek
ülkemizde evrime uğrayarak kapsamı daralmış ve ülke yönetmekten parti yönetmeye inmiştir,zira ülkemizde partiler tek adam tarafından yönetilmekte ve bütün yetkiler bu kişiye verilmektedir.
kötüböcek kötüböcek
darbe ile ülkenin başına geçmiş ve ölene ,öldürülene veya başka biri tarafından iktidardan indirilene kadar iktidarda kalan,bütün yetkileri kendinde barındıran siyasi kişilik.
tat mahal tat mahal
eski yunan roma dünyasında hür yurttaş meclisleri, idari görevlerini yurttaş meclisleri olarak ellerinde tutar ya da olağanüstü durumlarda bunu fevkalade yetkili kıldıkları yöneticilere bazen de tüm görevlerini devrederlerdi. bu kişilere o zaman için diktatör denir di. ancak günümüzde bu kötü anlamda kullanılmaktadır. venedik cumhuriyeti nde bu isim doce adını almakla birlikte daha sonra mussolini için kullanılmıştır.
ayıplı mal ayıplı mal
elle açılan asansör kapılarında kapının hızlı çarpmasını engelleyip,kapının tam kapanmasını sağlayan içinde hidrolik yağ bulunan kapı amortisörüdür.
ziyadesiyle seksliyim ziyadesiyle seksliyim
latince bir terimdir aslına bakarsanız. consul (konsül) seçimleri ile yönetilen bir sistem vardı roma'da. yani bir değil, birden çok kişinin söz hakkına sahip olduğu bir yönetim. fakat consul, kendisini diktatör ilan ettirerek, hem görev süresini (1 yıldır) uzatıp hem de yönetimde söz sahibi olan tek kişi haline gelebilir. zamanla bu düzenin oturması ile beraber de imparatorluk yönetimi ortaya çıkar zaten.

diktatörlere örnek olarak da, iulius caesar verilebilir. zira birkaç kez diktatör ilan ettirmiştir kendisini.

günümüzde hala varlığını sürdürmesi de ne büyük bi trajedidir. üstelik, sözüm ona demokrasi ile yönetilen memleketlerde.

yarak kürek işler hep.
bu sefer kesin bu sefer kesin
babadır, daha doğrusu, ben sizin babanızım ben ne dersem o olur diyen kişidir.
örnek verelim;
-sözlük benim olsaydı bu => sözlük yazarlarının evlilik tarihleri ve buna benzer başlıklara yazan bütün yazarları atardım sözlükten.
-ülke benim olsaydı benden izin almadan üremelerini yasaklardım insanların, öyle bir teknoloji var ki elimde, izin almadan isteseler bile olmuyor o iş yaa..
çocuk sahibi olmak isteyen kişiler bana başvuracaklar ve ben uygun görürsem çocuk sahibi olabilecekler falan.
işte bu durumda bana denirdi diktatör diye.
1 /