din benim tekelimde değil sen de kullan

the ademm the ademm
soğuk savaş döneminde amerikalılar her yıl onlarca casus yetiştirip rusya'ya salıyorlarmış. hepsi de teker teker en geç bir hafta içinde yakalanıp özenle konuşturulup devlet sırlarını ifşa ediyormuş.
en sonunda demişler ki, ülen bi tane yetiştirelim ama çok süper olsun. bi tane adamı almışlar, ana dili gibi rusça öğretmişler şive ve lehçelerine kadar. rus efsane ve masallarını tarihini örf ve adetlerini öğretmişler. bir dikişte bir şişe votka içmesini öğretmişler. göğüs kıllarını jiletle tıraş etmişler böyle kıvır kıvır rus denizciler gibi göğüs kılları olmuş.
dövüş sanatlari teknoloji vs zaten öğretmişler. neyse bu casusu uçaktan paraşütle rusyanın yakınlarında bir kasabaya atmışlar.
casusumuz rusyada bir bara gitmiş hemen. rusça bir votka istemiş. barmen bir kez yüzüne bakmış ve "hoşgeldin amerikalı" demiş.
casus anında adamın yanına koşmuş. "bayım" demiş, "nereden anladın"
–zenci rus olmaz ki.

bizim durum da aynı bunun gibi. alevi islamcı olmaz ki.
acarabi acarabi
din din olalı böyle zulüm görmemiştir.
kullanmak bunlarda, işlerine geldiği gibi yorumlamak bunlarda, günah işleme özgürlüğü olarak lanse etmek bunlarda, surelerle alay edercesine cuma sabahları sallamak bunlarda.
eeeeee...
din din olalı!
topalkırkayak topalkırkayak
şimdi sorsan bu adam müslüman, dini bütün, ben değilim. niye? ben alkol kullanıyorum. onlar sürekli, din, kitap, allah diyorlar. adam dini kullanarak sizi manipüle ediyorum diyor. siz de yapın, en güzel yapan kazansın diyor. vallahi müstehak bize.
dumrul dumrul
din tüccarı ile torbacı arasında hiçbir fark olmadığını gösteren bir herifin lafı.

"sen de kullan" diyor çünkü sen de kullanmaya başladığında bir türlü genişletemediği piyasanın önü açılacak. o daha kolay müşteri bulacak. ülke ne kadar boka batarsa o kazanacak. komikli filan değil. "ne yapsak da şu dini biraz da biz kullansak" diye kendine kanal arayan sözde muhalefeti uyandırabilse keşke ama öyle bir ihtimal yok. dinci ile din yarıştırdığında o zeminden faydalanabileceğini zanneden karikatür tipler sahneye buyursun.

siz de kullanın aga. bok yemek bedava...


azwepsa azwepsa
adam haklı. e diyorsunuz ya bu partiye oy verenler aptal. üç beş din söylemine, inşalah-maşallaha kanıyor. buyur, hodri meydan diyor. bu adamdan bin kat daha zeki olan sizler de kullanın aynı enstrümanı, çalıverin partinin oylarını.

zeki değil misiniz? dini dincilerden de iyi bilmiyor musunuz? siyasetin duayeni değil mısınız? işte kispet işte meydan!

adam bu şekilde meydan okuyor aslında. ama artık muhatabının işine mi gelmiyor, yoksa anlamıyor mu bilmem.

akp atatürk söylemlerinin de üzerine çöktü mesela. adamlar kullanıyorlar. atatütk tacirliğine bile girdiler. yapıyorlar. neden yapıyorlar, kimileri düşünmüyor bile. kimi "muhalifler" aritmetik bile bilmiyor.

rakibinin seçmenini ayartmayı becermeyi geçiyorum düşünmeye bile tenezzül etmeyen insanlar sonra da sisteme küsüyor. işte bu seinfeld'den bile komik.
arcobaleno arcobaleno
kendine muhalif dinci hocaları bazı sebeplerle tutuklamıyorlar mı bunlar?
din şu an diyanetin tekelinde, ya da öyle yapılmaya çalışılıyor. diyanette akp'nin kontrolünde çünkü siyasi paralellik oluyor cami de söylenenlerle akp'nin dertleri arasında...

diğer konu ise kendi görüşünün karşıtı olan bir kitlenin arasına karışarak, onlardan biri gibi, onları ikna etme çabası kişinin kendine zararlıdır. kendi değerlerine ihanet ederken bulur kendisini...

akp'nin bir değeri olmadığı için istediği söylemi kullanmakta sakınca görmüyor. sadece iktidarı tehlikeyi atan söylemleri stratejik ya da içgüdüsel olarak kullanmıyorlar...

bir de napolyonun fransız devriminin ardından, işi bitmiş, gözden düşmüş kiliseyi neden tekrar (kontrol altında) bir güç yaptığı var, atatürk söylemlerini buna benzetiyorum.
ithinkthereforeiam ithinkthereforeiam
adamların yıllardır dini kullandığını bilmiyormuşsunuz gibi neye şaşırdınız, onu anlamadım ben... kamuoyu içinde itiraf etmesi mi tuhaf geldi?!...

ne sanıyorsunuz aq? cahil kesimin "aaa dini kullanıp bizi kandırmışlar, yalan söylemişler, bunlara bir daha inanmayalım" diye düşüneceğini, aydınlanacaklarını falan mı sanıyorsunuz?

kafanız mı güzel sizin?