diyarbakır van ve mardin e kayyum atanması

1 /
üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
bugün (19.08.2019) itibariyle gerçekleşmiş olaydır. son yerel seçimlerden 4.5 ay sonra halk oyuyla işbaşına gelen belediye başkanları, "terör örgütüne maddi destek sağladıkları ve belediye imkanlarını terör örgütüne yönelik kullandıkları" gerekçesiyle görevden alınmış ve yerlerine illerin valileri "belediye başkan vekili" olarak atanmış.

van valisi gelir gelmez yaptığı ilk iş, atatürk fotoğrafının yerine sarı parti genel müdürünün fotoğrafını asmış.

o halde şunları sormak lazım, madem bu görevden alınan adamların teröre destek sağlayacağı biliniyordu, ve önceki dönemde de böyle olmuştu, neden van, mardin ve diyarbakır'da seçim yapıldı? niye oralarda teröre destek riski alınarak kayyumla devam edilmedi? neden bile bile o belediye başkanlarını seçen milletin iradesi yok sayıldı? hani demokrasi? hani milli irade? oranın milli iradesi terörün devam etmesinden yana mı tercihini kullandı yani? bunu biliyordunuz da, yine söylüyorum önceki dönemde de olmuştu, neden terörü destekleyen adamların adaylıklarını koymalarına ses çıkarılmadı, neden o adayların partilerinin halen yasal bir statüsü var? bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle hdp'nin yerel seçimlere girmesine izin verilmeyebilirdi. neden yapılmadı?

o şehirlerde halk sarı partinin adayını seçseydi ve o adayların da, pkk veya fetö, terör örgütlerine maddi manevi destek sağladıkları ortaya çıksaydı yine oralara kayyum atanır mıydı, atanmaz mıydı?

sadece soruyorum.
dumrul dumrul
islamo faşist diktatörlük tarafından yeniden yapılan uygulama. sözde seçim var ne güzel.

bunu alkışlayan bir tek kişi bile varsa net geri zekalıdır. su katılmamış bir morondur.

açlıktan gebermeyi de dünyaya kapalı, yalıtık bir ülkede boğazına kadar bok içinde yüzmeyi de hak etmektedir.

işin kötüsü bunu yapanlar ve alkışlayanlar yüzünden herkes bu hayata katlanmak zorunda kalacak.
3
yönünü kaybetmiş pusula yönünü kaybetmiş pusula
ileri demokrasinin bulunmaz nimetlerinden biri. demokrasi çok ileri olunca biz halk olarak kendisine yetişemeyip geri kaldık. o yüzden halkın seçmiş olduğu kişiler ileri demokrasinin hızına yetişememiş olduğu için yerine ileri demokrasinin olmazsa olmazı olan tek adamın atamış olduğu kişiler göreve getirilmiş oldu.

son derece ucuz bir tiyatro sergileniyor. artık herkes biliyor ki terör merör bahane, kendisine oy vermeyen yerleri de yönetmenin ucuz bir yolu bulunmuş ve o uygulanıyor. halk iradesi, milli irade kimsenin umurunda değil. yani bunlara soru sormak duvara laf anlatmaktan daha saçma bir eylem.

ama hdp başkanlarının bu kadar rahat derdest ediliyor olmasının en temel sebebi de, ülkede büyük çoğunluk, bu hukuksuzluk hdp ye uygulandığı için görmezden geliyor. aslında hukuk ve adalet kimsenin umurunda değil, sadece kime uygulandığı ile ilgileniyor insanlar. muhalefet bile ''hdp'ye mi uygulanıyor! iyi yapıyorlar'' modunda olduğu için adamlar hdp'ye hukuksuzluk yapma noktasında bu kadar pervazsız olabiliyorlar.

aslında hdp bunlara son derece alışık. hdp çok daha sert antidemokratik uygulamalara maruz kalmış bir geçmişe sahip. yani vız gelir tırıs gider. asıl olan diğer kesimlere oluyor. bu kadar aleni bir şekilde hukuk ve adaletin ırzına geçilmesi ülkenin hukuk ve adalet ve de demokrasi anlayışını muazzam derecede dejenere ediyor. ülke olarak git gide muazzam bir bataklığın içine saplanmış gidiyoruz. adli yıl açılışı bile artık sarayın güdümünde yapılır duruma geldi. bu bile hukuk ve adalet sistemine rahmet okunduğu anlamına geliyor. bundan sonra adaleti savcı ve hakimlerden değil bizzat reisten beklemek durumunda kalacaksınız. olmayan düğmeyi zorla iliklemeye çalışan adamlardan adalet beklemek abesle iştigal olur zira!!
bitli piyade bitli piyade
seçimden önde apo'nun mektubunu tüm ülkeye canlı okutan ve osman öcalan'ı canlı trt'ye çıkartan devletin yediği halttır. neymiş terörle mücadele etmek içinmiş. peh siktir bok.
3
lorquet lorquet
ben bu tarz gelişmelere olumlu bakıyorum. siyasi otoritenin sesini dinlemediği tek bir birey bile onların, çarpık ideolojilerinin gidişinin çimentosu olacak. keşke elleri değmişken istanbul'a da atasalar.
kurdeki serfırazi kurdeki serfırazi
bu yaşananlardan sonra da hdp hala halkların kardeşliği, demokratik türkiye zırvalıklarına başlarsa bir daha oy vermem onlara.dönün özünüze, takılmışsınız bir demokratikleştirmeye ulan adamların elinde olsa sizi diri diri boğacak, binalarınızda içlerinde siz varken yakacak siz hala boş hayaller peşinde koşuyorsunuz.tamamen işlevsiz ve pasif kaldığınız şu meclisi terkedin halka dönün, halk ne istiyor ona bakın.dedem, ninem, bölge insanı size sosyal demokrat olduğunuz için oy vermiyor.sizleri kendi temsilcileri, kürtlerin temsilcileri olarak gördüğü için oy veriyor.kürtlere legal siyaset yolunu kapatıp onlara silahları bırakın çağrısı yapıyorsunuz.bu zihniyetle biz bir 100 yıl daha didişip dururuz ancak benim bu yaşta çekecek takatim kalmadı. (bkz: türkiyeden siktir olup gitmek) (bkz: partiya kurmanca)
dsaewq dsaewq
apo'nun, osman öcalan'ın müttefiklerinin yaptıkları pisliktir. terörle alakaları olsaydı osman öcalan gibi trt'de ağırlanırlardı. halkın iradesi akp tarafından hiçe sayılmıştır. akp'nin demokrasi anlayışı budur.
tonguç tonguç
2002 yılında iktidara gelenler bu ülkede açılım sürecini ilk konuşanlar. akabinde hdp'yi meclise sokan ve siyaset yapmasına olanak sağlayanlar. barzani ülkeye geldiğinde göndere kürdistan'ın bayrağını çekenler aynı kişiler. hdp'de eşbaşkanlık sistemi olması için yasal düzenlemeyi yapanlar yine bu iktidarın sahipleri. belediyelerden tc ibaresini kaldıranlar yine farklı olmayan zatlar. peki osman öcalan'ı trt'ye çıkaran, apo'nun mektubu ile milletten oy isteyenler farklı kişiler mi? atandıkları makamlarda belediye bütçelerini çarçur edenler, makam odası, makam banyosu, kuruyemiş, baklava harcamaları gibi israf listesi basına yansıyanlar bilin bakalım kim? türkiye'de uyuşturucuya, kaçakçılığa ve ter türlü illegal gelir sağlanan işe izin verilen üç il hangisi acaba?

haberi yapılan şeyin "diyarbakır, van ve mardin'e r a n t sebebi ile kayyum atanması" olarak değiştirilmesi gerekiyor.
neverendingblueroad neverendingblueroad
seçime gidip yöneticilerini seçen halk: sisifos
seçilen belediye başkanları: kaya
olmadı bu diye kayayı aşağı yuvarlayan: zeus
atanan vekil başkanlar: thanatos ve hades

inanın hiçbir farkı yok. siz seçin, biz almasını biliriz diyorlar. tüm bunlar okey de biz buna hala neden şaşırıyoruz onu anlamıyorum işte.
kro potkin kro potkin
teröre maddi destek sebebiyle yapılmışsa, ne kadar aktarılmış? kim tarafından kime verilmiş? hangi tarihte? kanıt var mı gerçekten? istihbarat o kadar güçlü ise neden engellenemedi? para aktaranlara soruşturma açıldı mı? parayı alanlar takibe alındımı veya yakalandı mı? gibi bir sürü sorunun cevabı yok.
ravenhow ravenhow
seçimden bir süre önce herkes şerefsiz ve terörist ilan edilirken iktidar mart ayındaki hezimet ile bunun işe yaramadığını gördü. alışkın oldukları için hemen yeni şartlara uyum sağladılar, geçmişte ara ara kullandıkları "benim de kürt arkadaşlarım var" taktiğini "ben de kürdüm aslında"ya dönüştürdüler. öyle ki, öcalan'dan yardım dilenip, onun kardeşini televizyona çıkaracak hale geldiler. fakat kürtlerden istedikleri desteği görmediler.

kürtlerden ümidi kestikleri için bu ülkenin kanayan yarası, laneti, kokuşmuşluğunun en derin merkezi olan insanlara, "vatan, millet, sakarya, terör" gibi laflarla koyuna çevirdikleri -muhalif kesim içerisindeki- ulusalcı/milliyetçi kesime oynamaya karar verdiler sanırım. tabii bu yöntemle dini söylemlerle eskisi gibi birleştiremediği, popülist söylemlerle eskisi gibi gaza getiremediği(patates alamayan halk artık bu laflara inanmamaya başladı) seçmenlerine, kararsız mhp'lilere ve mhp tarafına geçmek için can atan bazı iyi parti seçmenlerine de göz kırpıyorlar. hele hele chp'nin çıkardığı, halk ezberindeki chp görüntüsünün dışına çıkmış olan adaylarla gelen başarıları ve akp'nin içinden kopan insanların iyice işi ciddileştirmesi iktidarı iyice çaresiz bıraktı.
heboslukyokyani heboslukyokyani
siyasal islamın demokrasi ile imtihanı.
(bkz: demokrasi bizim için amaç değil araçtır ) rte.

edit: ahmet türk'ü unutmuşum. adamın siyasi fikrine katılınır/katılınmaz ayrı bir tartışma konusu ancak e be bu adamı aynı gerekçe ile yine görevden aldınız. madem alınacak durumda nasıl aday olabiliyor. ha yok aday olmasında sorun yok nasıl aynı gerekçe ile 2.kez alınıyor.. yakında aynı suçtan 2.kez ceza vermeye de gider bu iş.
tonguç tonguç
hünkarı koltuğunda tutan rant düzeni, yani açık olması gereken musluklar. onun kendi cebini doldurmaktan daha çok başkalarının cebini doldurmaya ihtiyacı var.

en az batıdaki büyük şehirler kadar doğuda terörün yönetildiği illerde rant var. van, mardin ve diyarbakır en önemli 3 il.

ankara ve istanbul'u kaybedip, bu üç ili de verirsen önündeki erken seçimde cortlaman en büyük ihtimal.

koltuk sahibinin umurunda değil türk bayrağının indirilmesi, marş söylenmesi, pkk bayrağının önünde foto çekilmesi. o bir tek koltuğunu devam ettirecek ranta bakar. kayyum tarafından atatürk portresinin indirilip, erdoğanın asılması da bunun en büyük kanıtıdır.

bu sebeple etrafınızda, terör ayağı çekerek mahalle baskısı yapmak isteyenlere cevap vermekten geri durmayın. hatta aysun kayacı örneği vermekten çekinmeyin, seninle aynı oy değerlendirilmesine tabii olduğum için utanıyorum diyin. hiç birinin tepenize çıkmasına müsade etmeyin.

kum saati işliyor ve aleyhlerine hızla akmaya devam ediyor. geri adım atmak yok..
elcordobez elcordobez
kürt halkına 80 senedir etmedikleri kötülüğü bırakmadılar. şimdi yine bir kez daha siyasi iradelerini gasp etmişler hiç bir şey olmaz. halklarımız dayanışma içinde bunun içinden de alnının akıyla çıkar.

hdp siyasi geleneği ise kürt halkını bile aşan bir mekanizmadır. binlerce siyasetçisi, üzerlerinde bir çakı bulunmamasına rağmen maphustur. bugüne kadar hdp/dbp belediye başkanlarının teröre maddi kaynak aktardığına dair binlerce manşet görseniz de bu hususta tek bir iddeaname bile yoktur.

hdp'ye bu zulümle umudu yok edemezsiniz. aynı adana'da sıcağa sinirlenip güneşe ateş eden dayılar kadar komik duruma düşmekteler. 10 yıl önce yüzde 5 alan parti bugün yüzde 14 oy almakta.
hdp umuttur. hdp varsa umut var.

son dönemde bahsi geçen hdp li belediye başkanları kayyımların trilyonluk çerez faturalarını ödemeye fırsat bulamamıştı. ne ara teröre yardım ettiler ki.
yani akp 2 sene önce yine aynı pilavı yedi ama hal ohal değil. o zamanlar bağzı muhalifler bile bu yöntemi terörle mücadele sanıp yiyorlardı. bugün ise bir çok akp li bile yemiyor bunu.

evladı kerbalayız. ayıptır, zulümdür, cinayettir.
1 /