doğu akdeniz krizi

azwepsa azwepsa
aslında bir kaç yıldır süregelen ama son haftalarda epeyce tırmanan bir kriz. dış basında mesele çok gergin bir şekilde yer alırken bizde konu biraz geçiştiriliyor gibi görünüyor. s-400 krizinin ötesine geçme potansiyeli olan bir mesele.

kabaca durumu ve gelişimini aktarayim. yakın zamanda doğu akdeniz havzasında büyük miktarda doğalgaz rezervleri tespit edildi. bu da doğu akdeniz kıyısındaki ülkelerin ve özellikle de doğu akdeniz'in tam ortasındaki kıbrıs'ın iştahını kabarttı.

bu noktada en girişken ekip güney kıbrıs, israil ve yunanistan oldu. israil kendi münhasır ekonomik bölgesinde (meb) çıkarabileceği gazı avrupa'ya satabilmek istiyor. güney kıbrıs'ın ise kendi imkanları ile doğalgaz çıkatma imkanı yok. ancak doğu akdeniz gazı için hub olma potansiyeli var. yunanistan da bölgeye yakın ama adıl rolü avrupaya giriş noktası olmak. bunun yanında sisi'li mısır da bu bloğa yakın duruyor.

yukarıda bahsedilen ülkelerin hiçbirinin hayallerince, açık denizde doğalgaz sondajı yapabilecek kapasitesi yok. haliyle bu kapasiteye sahip birilerini de plana dahil etmeye çalışıyorlar. israil buradan gaz almaya başladı bile. ama kıbrıs'ta iş biraz tıkanıyor. kriz de orada çıkıyor.

krizin iki boyutu var. birincisi güney kıbrıs'ın kendi meb'i olarak gördüğü alanda türkiye de hak iddia ediyor. bu mesele kabadayılık gibi değil tam olarak. çünkü ada anadolu'ya yakın olduğu için meb'lerimiz çakışıyor. türkiye bu alanlarda kendisi sondaj yapmak, kıbrıs'ı da yaptırmamak istiyor.

işin diğer boyutu da şu: güney kıbrıs, tüm kıbrıs'a hakim olduğu iddiasıyla, kuzey kıbtıs'ın meb'i olacak alan da dahil her yerde sondaj yapma iddiasında. ancak geliri kuzeyle paylaşmak niyeti yok. bu durum kuzeyin tadını kaçırıyor bize de hamilik için rol alanı yaratıyor.

bonus olarak türkiye, avrupa'nın en önemli enerji kapısı olmak derdinde, rekabet istemiyoruz.

durumun gelişimi böyle. bu süreçte savaş gemilerimiz doğu akdeniz'de seyir halinde. eni'nin petrol platformunu engelledik. kıbrıs, israil ve yunanistan'a atarlandık. amerika da ile dahil oldu. sondaj gemileri yaptık, sahaya saldık. hatta en son bizim sondaj gemisi personeline uluslararası tutuklama emri çok arttı güney kıbrıs.
yeri geldikçe yeni bilgileri, gelişmeleri ve detayları takip etmek gerekir. epey ciddi bir mesele gelişiyor orada.
trainhardfighteasy trainhardfighteasy
guzel dostlar tarihe bir not birakip kacacagim. suriye vs hikaye hersey su akdenizdeki meselese icin ve savas cikarsa akdeniz ulkelerinin birbirine girmesiyle cikacak.

ha bi not daha unutmadan. turkiye kktc uzerinden akdenizin daha assagisindaki yataklarda hak iddia ediyor. bu da hakki olmayan birseyi istemesi. israil yunanistan misir abd bu sebepten ortak hareket ediyor.

turkiyenin bir yanlisi var. hemen hizlica zipliyor altida dolu olmamasina ragmen. bakin abdnin nsa diye bir kurumu vardir bu kurumun en buyuk amaci diger ulkelerin gelisimini engelleyip abdye alternatif cikmasini onlemektir. en etkili ajanlar buranin ajanlaridir .

bunu sunun icin soyledim. cin gibi hakikaten artik guclu bir ulke olmus bir ulke bile abdnin dikkatini cekmemek icin sessiz sedasiz hareket ederken(abdyi iyi uyuttu trump farkina vardi ama gec kaldi) , sen boyundan buyuk lokmalari yutmaya kalkisiyorsun , ulan sana karsi dogrultulacak ilk namluda ulkende 90larda failimechuller dil yasaklamalariyla iyice kendine dusman ettigin 30 milyon kurt , 5 milyon suriyeli 5 milyonda diger aidiyet hissi olmayan grup var. buna ragmen nedir bu komedi ?

dis politikayi daha kendini yonetemeyecek insanlar belirliyor bunu iyi bilin. toplum olarak tuttuk onlara verdik , hirsizlik oldu yine oy verdik , bariz politik yanlislar yapildi yine oy verdik , eee oyle saca boyle taragi tarih simdi bizlere gosterecek. bu toplum curumuslugunun bedelini simdi fakirlikle oduyor , duzelmezse, kanla odeyecek.
gulhane parkindaki ceviz agaci gulhane parkindaki ceviz agaci
doğu akdeniz meselesinde türkiye'nin elini zayıflatabilecek bazı konular var. bu işler denizde gemi yüzdürmekle, önüne gelene atarlanmakla olmuyor neticede. ayrıca akdeniz enteresan bir denizdir. burada boğulmamak için yüzme bilmeniz yetmez; bazı dostlara da ihtiyaç duyarsınız. yaklaşık 2000 yıldır bu işler böyle yürüyor.

***
(bkz: iran/@gulhane parkindaki ceviz agaci)bunlar bölüm sonu canavarı olarak ortaya çıkabilir:
***türkiye'nin ruslarla bu yakınlaşması bana kalırsa türkiye'nin lehine olmayacak. ruslar bölgede iran ve suriye ile müttefiklerinin aşırılıklarının törpülenmesini sağlıyor. türkiye'nin ağzına acı biber sürülmesi gerektiğinde aynı işi yapabilirler.
dumrul dumrul
ekonomik kriz, doğu akdeniz krizi, s400 yaptırımları, suriye iç savaşının finali ve bununla bağlantılı idlib krizi gibi meseleler dolayısıyla götümüzde ayı bağırırken seçim yenilemek gibi çok aşırı önemli işlerle meşgulüz.

neyse ki manavgat'taki seçim yenilenmiyor da en azından mevlüt çavuşoğlu biraz boşa düşebildi.


blackslimbright blackslimbright
seçimler zaten bu krizlere rağmen değil, gündem değiştirmek için yenileniyor. imamoğlunun kazanacağını herkesten çok erdoğan biliyor. haberlerin yüzde 80i seçim. kimsenin krizi, işsizliği, s-400'ü konuşmaya fırsatı kalmıyor. her şey unutuluyor.
avangard jazz avangard jazz
üç üstteki giride verilen şöyle bir link var, buna "rusya ile türkiye'nin bu kadar yakınlaşması türkiyenin yararına olmayacak" demiş malum arkadaş.

tr.sputniknews.com

linkin içeriğinde türk askerinin bulunduğu gözlem noktasına saldırı hazırlığında olan bir terörist grup için rusya dan hava desteği istendiği ve rus hava kuvvetlerine ait uçakların da buraları vurduğu yazıyor. türkiye ile rusya nın yakınlaşması derken, o giriyi yazan arkadaş bu işbirliğinin olmamasını ve oradaki askerlerimizin şehit düşmesinden yanaydı galiba.

hangi linki niçin koyduğunuza dikkat edin biraz. gerçi her iki anlamda da kendince samimi bir giri yazmış da, yine de insan bi gocunur ne bileyim.