dönmek

1 /
sifirdankucuk sifirdankucuk
söz vermiş şarkılar albümünde hümeyra'nın seslendirip bizleri tarumar ettiği parçadır. öncesinde yeni türkü söylemiştir.


dönmek, mümkün mü artık dönmek
onca yollardan sonra
yeniden yollara düşmek
neresi sıla bize, neresi gurbet
al bizi koynuna ipek yolları
üstümüzden geçiyor gökkuşağı
sevdalı bulutlar, uçan halılar
uzak değil dünyanın kapıları
neresi sıla bize, neresi gurbet
yollar bize memleket
gitmek, mümkün mü artık gitmek
onca yollardan sonra
yeniden yollara düşmek
neresi sıla bize, neresi gurbet
rakılı akşamlar, gün batımları
çocuk gibi ağlar yaz sarhoşları
olmamış yaşamlar, eksik yarınlar
hatırlatır herşey eski aşkları
neresi sıla bize, neresi gurbet
yollar bize memleket...


çocuk gibi ağlar yaz sarhoşları
al bizi koynununa ipek yolları
olmamış yaşamlar, eksik yarınlar
nersi sıla bize neresi gurbet...


evet evet dönmek mümkün değil en iyisi yollarda kalmak..
fempusay fempusay
bu eylem her şeyden önce ilerlemek ile veya belirli bir yöne belirli bir mesafe kat etmekle ilgilidir. bir önceki aşamada şu veya bu alanda elde edilen konumdan herhangi bir nedenle vaz geçip bir önceki konumda sabitlenmeye veya onu muhafaza etmeye yönelebilecek bütün eylemler bu kapsamda değerlendirilmelidir.
sadece okey oyunundaki okey dönmek pozisyonu bu tanımlamada göz ardı edilmelidir.
öte yandann bir bilim insanının, bir projede elde ettiği sonuçları beğenmeyip bir önceki konumu korumaya çalışması veya o konumda sabitlenmesi yahut, ileri goğru giden bir aracın tam aksi istikamete yönelmesi, veyahut cinsel kimliğini beğenmeyen kadın veya erkeğin cinsiyetini değiştirmeye kalkışması hep bu tanım kapsamında değerlendirilmesi gereken eylemlerdendir.
zinzoline zinzoline
yeni türkünün;

rakılı akşamlar, gün batımları
çocuk gibi ağlar yaz sarhoşları
olmamış yaşamlar, eksik yarınlar
hatırlatır herşey eski aşkları..
neresi sıla bize, neresi gurbet?
yollar bize memleket!

dizeleriyle insana dönmek mi zor kalmak mı sorusunu sordurtan.. belki de en iyisi hep yolda olmak, hep yola devam etmek dedirten dokunaklı, müthiş şarkısı.
luccy in the sky with the diamonds luccy in the sky with the diamonds
dönmek... evet yollardan sonra başlanılan yere başka bir zaman diliminde dönmek...
oysa ordan ayrılalı zaman olarak az deneyim olarak çok olmuştur. içindeyken uzakların neresi benim evim diye sorup duran bir yürek dönerken de aynı soruyu soruyor. bir el zamanında "neresi sıla bize, neresi gurbet, yollar bize memleket" yazarken bunu mu demek istiyordu yoksa? yaz sarhoşlarından bahsederken haberlere alışmaya çalışan göçebeler miydi kast ettikleri?

peki nasıl dönülür? hangi nakliyat şirketi bu kadar çok anıyı sığdırabilir tırlarına, hangi araç ruhu taşır bedenin arkasından döndüğü yere?

dönmek... kararından emin göçebe dönerken neden üzülür? kendisi karar almamış mıdır dönmek için? peki nedendir bu hüzün, gözyaşı, azap. neden ayrılırken ağlar ve bakakalır o buğlanan camlardan?

neden gün batımları hüzünlendirir? neden gökkuşaklarının altından geçip dilek tutmaya dönülen yere değil dönülmeden önceki yere gitmek isteriz? neden hüzün deyince bir anason kokusu kaplar ortalığı? neden bulutlar arkada bırakılan insanların yüzlerine bürünür? neden yarım kalır sevgiler? neden yeniden alevlenir terk edilmiş sevgiler?

peki neden dönerken ağlar insan? neden ağlatır?

edit: arabesk e giriş dersini en iyi notla geçerdim bu yazıyı yazsaydım sınav kağıdıma. kader anca bok nedir yazıyoruz***. ama baya bi hüzünlenmişim o an anlaşılan.
ali kamber ali kamber
en gelen hâlde, üç boyuttan alışık olduğumuz üzere bir eksen boyunca değil, bir düzlem üzerinde tanımlanan harekettir.

üç boyutta x-y düzleminde dönüyor demek yerine, z ekseninde dönüyor diyebilirsiniz: z eksenini çıkarınca geriye tek bir düzlem kalır, o da x-y düzlemidir. ama işin içine yeni boyutlar girdi mi dönmenin yapıldığı düzlemi belirtmek, dönmenin yapılmadığı eksenleri belirtmekten kolay olmaya başlar.
bimekan bimekan
hümeyra yeniden şarkı söylesin demeye yeterli sebep olan şarkı.
sözler zaten acıtıyor.
hümeyra'nın yorumu da eklenince üstüne...
1 /